ویکی‌پدیا:ویکی‌پروژه تقسیمات کشوری ایران/فاز دوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

زیرپروژه یکم: رده[ویرایش]

زیرزیرپروژهٔ یکم: حذف رده‌های اشتباه از نوشتارها[ویرایش]

شرح: یک منطقه می‌تواند تنها در یک شهرستان قرار داشته باشد، نه بیشتر. در نتیجه یک نوشتار نمی‌تواند دو رده مربوط به دو شهرستان مختلف بگیرد. همچنین است در مورد استان.

مثال: لاریجان (خداآفرین) هم رده:مناطق مسکونی در شهرستان خداآفرین را در خود دارد و هم رده:روستاهای شهرستان کلیبر که یکی از این دو نمی‌تواند درست باشد و باید حذف شود.

اقدام: با بررسی تقسیمات کشوری، ردهٔ نادرستِ شهرستان یا استان را از نوشتارهای فهرست‌های زیر بزدایید. در هر ردیف نام منطقه و به دنبال آن رده‌ای که در آن نوشتار وجود دارد آمده است. در این فهرست‌ها چون امکان ویرایش با وخ یا رده انبوه وجود دارد فهرست بر اساس رده مرتب شده است. در فهرست اول نام شهرستان‌ها بواقع متفاوت است، ولی در فهرست دوم عنوان یک شهرستان در رده به دو شکل متفاوت نوشته شده (مانند «نائین» و «نایین» یا «سرپل‌ذهاب» و «سرپل ذهاب»).

توجه: رده‌ها پایهٔ تهیهٔ فهرست تعدادی از زیرپروژه‌های بعدی است. در نتیجه این زیرپروژه نسبت به زیرپروژه‌های بعدی اولویت دارد.


توجه: در دو زیرزیرپروژهٔ نخست این زیرپروژه هر مورد دو بار (یا بیشتر) ظاهر شده است، چرا که وقتی روستایی ردهٔ شهرستان الف و ب را همزمان گرفته، در فهرست یک بار با ردهٔ الف در مقابلش آمده و یک بار با ردهٔ ب. در نتیجه وقتی در نقطه‌ای از فهرست به صفحهٔ روستای مزبور می‌روید و اصلاحش می‌کنید همزمان دارید موردی را در نقطه‌ای دیگر از فهرست اصلاح می‌کنید که باید آن را در نظر بگیرید تا منشأ سردرگمی نشود. الان فهرست بر اساس نام رده مرتب شده و در نتیجه این دو نتیجه از هم دور افتاده‌اند. در صورتی که کار را راحت‌تر کند (اطلاع دهید) می‌شود فهرست را بر اساس نام روستا مرتب کرد تا دو مورد روستا در فهرست پشت سر هم بیایند.

زیرپروژه دوم: نام‌گذاری[ویرایش]

شرح: ابهام‌زدایی از نام روستا، شهر، بخش و دهستان غالباً توسط نام شهرستان صورت گیرد، مگر موارد خاص. در نتیجه محلی که با نام شهرستان ابهام‌زدایی نشده باشد عنوانش مشکوک و نیازمند بررسی‌ست.

مثال:

 1. حسین‌آباد (دابوی جنوبی) در شهرستان آمل قرار دارد، ولی با نام دهستان ابهام‌زدایی شده. بررسی می‌کنیم می‌بینیم نوشتار حسین‌آباد (آمل) موجود است. در نتیجه ما موردی خاص از نام‌گذاری مواجه‌ایم. بخش‌های این دو روستا را نگاه می‌کنیم، یکی در بخش مرکزی‌ست و دیگری در بخش دابوی. پس این دو نوشتار را با نام بخش ابهام‌زدایی می‌کنیم، پیوندها به آنها را اصلاح می‌کنیم و عنوان «حسین‌آباد (آمل)» را به صفحهٔ ابهام‌زدایی «حسین‌آباد» تغییرمسیر می‌دهیم.
 2. چنار (مه ولات) در شهرستان مه‌ولات قرار دارد. اینجا مسأله فاصله و نیم‌فاصله است. رده یا عنوان مقاله باید اصلاح شود.
 3. صور (روستا) در شهرستان بناب قرار دارد و باید به صور (بناب) منتقل شود.
 4. کاریز (راز و جرگلان) ردهٔ شهرستان بجنورد در خود دارد. بررسی نشان می‌دهد بخش راز و جرگلان به شهرستان راز و جرگلان تبدیل شده که این امر در عنوان مقاله لحاظ شده، ولی در رده نه. ردهٔ بجنورد را از نوشتار حذف می‌کنیم. همچنین بخش راز و جرگلان در متن و جعبه‌اطلاعات نوشتار باید به بخش مرکزی شهرستان راز و جرگلان ویرایش شود.

طبق: ویکی‌پدیا:نامگذاری تقسیمات کشوری

اقدام: در زیر مکان‌هایی که با هر چیزی بجز نام شهرستان ابهام‌زدایی شده‌اند فهرست شده. موارد فهرست را با رهنمود مربوطه انطباق داده و در صورت نیاز اصلاح و انتقال انجام دهید.

توجه: نام شهرستان از روی ردهٔ نوشتار بدست آمده. در نتیجه در مواردی که ردهٔ شهرستان بروز نیست یا نوشتار ۲ رده شهرستان دارد، باید ابتدا رده‌ها را اصلاح کرد. پس بهتر است ابتدا زیرزیرپروژهٔ یکم را سامان و پایان داد.

زیرپروژه سوم: الگوهای ناوبری[ویرایش]

زیرزیرپروژه سوم: نوشتارهایی که الگوی ناوبری دو شهرستان متفاوت دارند[ویرایش]

شرح: برخی مناطق ۲ الگوی ناوبری شهرستان گرفته‌اند.

مثال: گونه (تفرش) دو الگوی ناوبری {{شهرستان تفرش}} و {{شهرستان فراهان}} را در خود دارد.

اقدام: الگوی ناوبری نادرست را از نوشتارهای فهرست زیر بزدایید:زیرپروژه هفتم: حذف/اصلاح پیوندهای قرمز[ویرایش]

زیرزیرپروژه یکم: پیوندهای قرمز پربسامد[ویرایش]

فهرستی از پیوندهای قرمزی که به کرات در نوشتار روستاها ظاهر شده در زیر آمده است. این پیوندها یا ایرادی جزئی دارند (مانند پیوند به تلی‌کوشک در الگو:شهرستان بافت که باید به تلی کوشک اصلاح شود)، یا باید نوشتارشان ساخته شود (مانند پیوند به بخش مرکزی شهرستان رستم در شهرک دهنو). مواردی از نوع اول را می‌توان با جستجویی حول و حوش پیوند قرمز یافت و پیوند مناسب را جایگزین کرد.

زیرزیرپروژه دوم: فهرست‌های غیرمفید[ویرایش]

فهرستهایی از نوع «فهرست روستاهای شهرستان فلان» اطلاعاتی بیش از الگوها یا رده‌های مرتبط ندارند، معمولاً ناقص هستند، بعلاوهٔ اینکه یک بار ساخته می‌شوند و سپس به حال خود رها می‌شوند و در نتیجه پس از مدتی مملو از پیوندهای بروز نشده یا ابهام‌زدایی می‌شوند. تعداد زیادی از اینها پیشتر حذف شده‌اند و پیوند قرمز بر جا گذاشته‌اند که باید از نوشتارها زدوده شوند. برای آنهایی که همچنان وجود دارند باید پیگیر حذف شد (سریع یا نظرخواهی) و سپس پیوندهای قرمز حاصل شده را از نوشتارها زدود.

زیرپروژه هشتم: انتقال و بروزرسانی/ادغام/حذف[ویرایش]

در زیر فهرست جامع اما نه مانع دهستان‌ها و بخش‌هایی که در ویکی‌پدیا:ویکی‌پروژه تقسیمات کشوری ایران/فاز دوم/تقسیمات کشوری ۱۳۹۵ نیستند آمده است (چیزی کم ندارد، اما اضافه دارد). این نوشتارها باید منتقل و بروزرسانی، ادغام یا حذف شوند.

زیرپروژه نهم: انتقال و بروزرسانی مقاله شهرهای ایران[ویرایش]

در ویکی‌پدیا:ویکی‌پروژه تقسیمات کشوری ایران/فاز دوم/شهرهای ۱۳۹۴ فهرست شهرهای ایران قرار دارد. کارهایی که برای این زیرپروژه باید انجام داد:

شهرهایی که تازه تاسیس شده‌اند
 • به‌روزرسانی متن مقاله شهرهایی که قبلا روستا بودند. (در این فهرست و افزودن منبع بخشنامه هیات دولت به مقاله روستا
  • حذف دهستان و اصلاح تقسیمات کشوری برپایهٔ تقسیمات ۱۳۹۴
  • اصلاح آیتم ویکی‌داده برای تقسیمات کشوری بالاتر
 • اصلاح خصوصیت «یک نمونه از..» (P31) در ویکی‌داده از روستا، سکونتگاه مسکونی و هیچ به شهر

ابزارهای مفید[ویرایش]

منابع مفید[ویرایش]

رده‌ها و پیوندهای مفید[ویرایش]

همکاران[ویرایش]

اگر می‌خواهید در این ویکی‌پروژه مشارکت کنید با چهار مدّک (~~~~) پس از # نام خود را در فهرست زیر وارد کنید.

 1. 4nn1l2 (بحث) ‏۲۳ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۲۲ (UTC)
 2. Saeidpourbabak (بحث) ‏۲۳ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۲۵ (UTC)
 3. HaDi (بحث) ‏۲۴ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۲۱ (UTC)
 4. یاماها۵ / ب ‏۱۶ آوریل ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۳۹ (UTC)
 5. پارساتماس، ۵ تیر ۱۴۰۰ _