ویکی‌پدیا:ویکی‌پروژه تقسیمات کشوری ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

«ویکی‌پروژه تقسیمات کشوری ایران»

ویکی‌پروژهٔ تقسیمات کشوری ایران محلی برای سروسامان دادن به مقالات روستاها، شهرها، دهستان‌ها، بخش‌ها، شهرستان‌ها، و استان‌های ایران است.

تاریخچه[ویرایش]

فاز اول این ویکی‌پروژه در سال ۲۰۰۷ با نام اصلی «پروژهٔ شهرها و استان‌های ایران» آغاز به کار کرد. هدف اولیهٔ ویکی‌پروژه «کنترل و به‌روزآوری» مقالات مربوط به جغرافیای ایران در هر یک از ۳۰ استان آن روزهای ایران بود. مقاله‌های زیادی با دست یا ربات به کمک این ویکی‌پروژه ایجاد شدند و به نظر می‌رسد ویکی‌پروژه در رسیدن به اهدافش موفق بود. در سال ۲۰۱۱ ویکی‌پروژه‌ای مشابه با نام «ویکی‌پروژهٔ روستا» پدید آمد که به گفتهٔ خودش «بر ایجاد مقاله برای روستاهای کشورهای حوزهٔ نفوذ زبان فارسی متمرکز» بود ولی عملاً فعالیتی انجام نگرفت. آن پروژه بعداً به عنوان زیرپروژه‌ای از فاز اول این ویکی‌پروژه عملاً بایگانی شد.

در سال ۲۰۱۶ بحث‌های مفصلی برای اصلاح نامگذاری مقاله‌های جغرافیایی انجام گرفت. پس از حصول اجماع، وقت عمل رسید و قرار شد اصلاح نامگذاری‌ها و زیرساخت‌های مقالات روستاها (رده‌ها، جعبه‌های اطلاعات و ناوبری و . . .) طی فاز دوم ویکی‌پروژهٔ تقسیمات کشوری انجام بگیرد. محدودهٔ فعالیت‌های فاز دوم دقیقاً مشخص شد تا تحقق اهداف آن ممکن و قابل سنجش باشد. فعالیت‌ها در این باره هم‌اکنون ادامه دارد.

فاز اول[ویرایش]

ویکی‌پدیا:ویکی‌پروژه تقسیمات کشوری ایران/فاز اول: پایان یافته‌است.

فاز دوم[ویرایش]

ویکی‌پدیا:ویکی‌پروژه تقسیمات کشوری ایران/فاز دوم: در حال انجام