ویکی‌پدیا:ایجاد مقاله/محتوا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
۵. محتوا
۶. پایان
حق‌تکثیر

به عنوان یک قانون عمومی، از هیچ وب‌گاه دیگری کپی نکنید. (این قانون چند استثنای کوچک دارد. البته کپی چند کلمه از و گذاشتن آن داخل متن در «» مشکلی ندارد)

- کپی‌-پیست

مقاله شما نباید حق‌تکثیر را زیرپا بگذارد.

کپی پیست نکنید! همان‌طور که پیش‌تر گفته شد مقاله‌هایی که قانون حقوق مؤلفین را رعایت نکنند پاک خواهند شد

وب‌گاه‌های بسیار کمی وجود دارند که با کپی‌برداری مستقیم از مطالب آن‌ها حقوق مؤلفین ضایع نخواهد شد.

مقاله را خودتان و با لغت‌های خودتان بنویسید و منابع خود را انتشار دهید یا مجوز انتشار آنها را داشته باشید., مجوز باید تائید گردد. مشکلی نیست اگر متن شما عالی نیست این مورد بعدا تصحیح میگردد همچنین برای بارگذاری عکس برای مقاله اگر آنها را وارد نکرده باشید بعدا به وسیله افراد دیگر وارد میشوند. عکس‌های مرتبط بسیار عالی هستند ولی اگر مجوز نداشته باشند بسیار خطرناک میباشند.

اگر شما دنبال عکس خاصی هستید که در گذشته نشر یافته میتوانید از میز کمک در این مورد بپرسید. همچنین میتوانید در ویکی‌انبار به دنبال عکس‌ها بگردید و بدون نیاز به بارگذاری مستقیما استفاده کنید.

مقاله شما همچنین باید سرشناسی را هم نشان بدهد.

در یکی از صفحه‌های قبلی، شما رهنمودهایی دیدید و دانستید که مقاله‌ها برای وارد شدن در ویکی‌پدیا باید معیارهای سرشناسی را داشته باشند. اطمینان حاصل کنید زمانی که خواننده مقالهٔ شما را تا انتها می‌خواند، خواهد فهمید که چرا موضوع مقالهٔ شما سرشناس است.

مقاله شما با لحنی بی‌طرفانه داشته باشد.

مقاله‌های ویکی‌پدیا باید بی‌طرفانه نوشته شوند، یعنی این که نه به نفع موضوع مقاله نوشته شوند نه علیه آن. توجه داشته باشید که می‌توانید انتقادها و تمجیدهایی که دیگران در مورد موضوع مقاله انجام داده‌اند را با ذکر منبع در مقاله بیاورید، اما همین کار را هم باید با لحنی بی‌طرفانه انجام دهید. تنها راجع به حقایق بنویسید؛ این که بنویسید دیگری فلان نظر را راجع به موضوع مقاله منتشر کرده ایرادی ندارد، اما نظر شخصی خودتان را نباید در مقاله بنویسید. توجه کنید که متن مقاله باید تمام دیدگاه‌های مهم دربارهٔ موضوع مقاله را شامل شود، و به هر کدام بر حسب اهمیتشان وزن بدهد؛ به بیان دیگر، مقاله نباید سوگیری داشته باشد. مقاله‌ای که در آن فقط به موضوع مقاله حمله شود، حذف خواهد شد؛ مقاله‌ای هم که فقط به دفاع یک‌جانبه از موضوع مقاله بپردازد، توسط دیگران به شدت ویرایش خواهد شد تا لحنی بی‌طرفانه پیدا کند.

مقاله شما نباید هوادارانه باشد.

منظور از هواداری این است که سرشناسی یک موضوع را بیشتر از آنچه هست جلوه دهید. هواداری باعث می‌شود مقالهٔ شما بی‌طرفانه نباشد که باید از این وضعیت پرهیز کرد. شایع‌ترین حالت هواداری، استفاده از کلمات تکلف‌آمیز مانند «هنرمند فوق‌العاده»، «بهترین نویسنده» و غیره است.


آیا متن شما از معیارهای محتوا برخوردار است؟

یادداشت