پرش به محتوا

ریموند لووی: تفاوت میان نسخه‌ها

بدون خلاصۀ ویرایش
جز (←‏منابع: جایگزینی ویکی‌پدیا:ترجمه رده‌ها با استفاده از AWB)
برچسب: ویرایش توسط ویرایشگر خودکار
بدون خلاصۀ ویرایش
| پانویس =
}}
'''ریموند لووی''' {{به فرانسوی|Raymond Loewy}} (زاده ۵ نوامبر ۱۸۹۳ – درگذشته ۱۴ ژوئیه ۱۹۸۶) طراح صنعتی آمریکایی متولد فرانسه بود که به خاطر تلاشهای خود در طراحی‌های انواع صنایع به شهرت بزرگی دست یافت. در این خصوص وی توسط [[مجله تایم]] شناخته شد و در روی جلد ۳۱ اکتبر ۱۹۴۹ این مجله برجسته شد. او بیشتر دوران حرفه‌ای شغلی خود را در آمریکا سپری نمود. از میان طرح‌های ریموند لووی می‌توان به طراحی لوگوی شرکت‌های بزرگی چون [[شل]]، [[اکسون]]، شرکت هواپیمائی TWA، و لوگوهای سابق شرکت بریتیش پترولیوم [[BPبی‌پی|نفت بریتانیا]]، شرکت خدمات اتوبوس Greyhound Scenicruiser، دستگاه فروش سکه‌ای نوشابه [[کوکا کولا]]، لوکوموتیوهای GG1 , S-۱ [[راه آهن]] پنسیلوانیا، بسته‌های سیگار Lucky[[لاکی Strike،استرایک]]، یخچال فریزرهای Coldspot[[کولد اسپات]] و سامانه انتقال Air[[ایر_فورس_وان|ایر Forceفورس Oneوان]] آمریکا. زندگی شغلی او هفت دهه به طول انجامید.
 
== زندگانی و کار ==
لووی در سال ۱۸۹۳ در پاریس متولد شد و پدرش '''ماکسیمیلیان لووی''' [[روزنامه‌نگار]] وینی بود و مادرش '''ماری لابالم''' یک زن فرانسوی بود. نخستین موفقیت لووی طراحی موفقیت‌آمیز یک هواپیما بود که او را برنده [[جام گوردون بنت]] در سال ۱۹۰۸ نمود. در سال بعد او داشت هواپیمایی را می‌فروخت که آیرل نام داشت.
او در [[جنگ جهانی اول]] در [[ارتش فرانسه]] خدمت کرد و به درجه کاپیتانی رسید. لووی در جنگ زخمی شد و نشان ارتشی[[صلیب Croix de guerreنظامی]] فرانسه را دریافت نمود.
 
== زندگی حرفه‌ای ==
در سال ۱۹۲۹ شرکت‌های آمریکایی که در حال ورشکستگی بودند به شکل بی‌سابقه‌ای رشد کردند و از ورشکستگی نجات یافتند. برای پا بر جا ماندن، طراحی قطعات به دلیل افزایش فروش جدی گرفته می‌شد و همین امر موجب شد در ابتدا طراحی تبدیل به یک امر تجاری شود. مهم‌ترین مشخصه فرم قطعات منحنی شکل در آن زمان بیانگر پویایی عصر مدرن می‌باشد و این نویدی است برای آینده با شکوه و موفقیت برای هر مصرف‌کننده‌ای که از قبل به این سبک وابسته می‌باشد. حتی اگر فقط به مصرف کردن ادامه دهند. روش ساخت قطعات منحنی شکل هنوز به پایه و اساس تجهیزات علمی و کمال مطلوب نرسیده بود اما با این وجود آن را مختصراً بیان می‌نمود. صرف نظر از عملکرد اشیا آن‌ها جذاب و وسوسه انگیز ساخته می‌شدند. لوئی در مدت زمان زندگی خود برای شرکت‌های خصوصی بی‌شماری کار کرد و این کار را به خوبی کارهایی که برای شرکت‌های دولتی انجام داده بود به اتمام رساند.
 
طراحی‌های او تأثیر شگرفی روی ساخته‌های بشر گذاشته است. او به عنوان مردی که آمریکا را تغییر داد شناخته شده‌است. او توانست قطعه‌های منحنی شکلی را به شکلی ساده و مؤثر طراحی کند که مقامت هوا را کم می‌کند. با این کار او توانست شغل پر زحمت و طولانی خود را به مدت ۶۰ سال پایه‌گذاری کند. او مسئولیت مرتب کردن تولیداتی از جمله ماشین‌ها، هواپیماها، ساختمان‌ها و از تمام اسباب و [[لوازم خانگی]] گرفته تا [[خمیر دندان]] و خودکار را به عهده داشت. کار کردن به عنوان مشاور برای شرکت‌های بی‌شماری از جمله شرکت موتور Hupp، [[کوکاکولا]]، اتحادیه هواپیماها، [[رویال داچ شل|Shellشِل]]، [[اکسون|Exxon]]، [[آی‌بی‌ام|IBM]]، [[ب‌ام‌و|BMW]]، [[جنرال موتورز|GM]] و [[ناسا|NASA]] او را به این فکر انداخت که طراحی ساده و مؤثر می‌تواند زیبایی را دراقتصاد منعکس سازد. در مدت زمان کسب افتخارات و جوایز بزرگی از جمله [[مدال طلا]] در [[حمل و نقل عمومی]] (برای طراحی لوکوموتیو GG-1) بیانیه بین‌المللی در فرانسه در سال ۱۹۳۷، طراح نمونه صنعت و هنر در لندن در سال ۱۹۳۷، دریافت جایزه از [[رئیس جمهور فرانسه]]، در سال ۱۹۸۰، به عنوان شهروند افتخاری فرانسه انتخاب شد.
 
او یکی از صدمین تأثیرگذاران آمریکایی در [[قرن بیستم]]، توسط مجله [[لایف]] و [[ساندی تایمز]] نام‌گذاری شده‌است.
لووی به مدت ده سال برای [[شرکت کوکاکولا]] کار می‌کرد. این شرکت سالیانه متحمل طراحی‌های متعددی می‌شد. در این مدت او کمتر خود را درگیر طراحی بطری‌های نوشابه نمود. با این وجود همکاری و کمک او در این زمینه موجب شد طرح اصیلی که در تمام غرب شناخته شده‌است به وجود آید. لاغر کردن نسخه قبلی توسط او موجب شد تا بطری یکدست سیاه شود و در نتیجه جذابیت بیشتری برای نسل جدید داشته باشد. او همچنین مسئول طراحی مجدد برای کوکاکولا در سال ۱۹۴۷ بود. او در این مدت از امتیاز خود برای طراحی یخچال برای بطری‌های نوشابه (خنک نگهدارنده) در سال ۱۹۴۵استفاده کرد. ۱۰ سال بعد (۱۹۵۶) در باز کنی طراحی کرد که در بطری‌های نوشابه را در خود نگه می‌داشت.
 
=== [[شل|SHELL]] ===
در سال ۱۹۶۷ شرکت [[شل|SHELL]] به مشکلی در طراحی برخورده بود. مشکل این بود که مدل طراحی شده لوگو از فاصله دور یا در نور کم به خوبی تشخیص داده نمی‌شد. این مدل امروزه هنوز استفاده می‌شود. اولین مدل در کل شکل حلزونی نداشت. در سال ۱۹۰۰ مدل صدف دو لبه‌ای جایگزین آن شد. طراحی مجدد و امتحان کردن مدل آن چهار سال توسط لووی به طول نجامید تا این فرم حلزونی شکل، سنبل جهانی پیدا کند. یکی از امتحاناتی که گروه لووی بر روی این فرم انجام داد، این بود که نمونه‌های اولیه مختلف را روی پل‌ها آویزان می‌کردند. جایی که توسط رانندگان عبوری دیده می‌شد. بعد از آن از رانندگان در مورد این نمونه‌ها سؤال می‌شد.<ref>[http://www.newdesign.ir/search.asp?id=48&rnd=5589 وب سایت طراحی صنعتی ایرانی]</ref>
 
== منابع ==