پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «لالو شیفرین»

جز
ویرایش به‌وسیلهٔ ابرابزار:
جز (+برچسب منابع)
جز (ویرایش به‌وسیلهٔ ابرابزار:)
}}
'''لالو شیفرین''' ({{lang-en|Lalo Schifrin}}؛ زادهٔ {{birth date|1932|6|21|mf=y}}) موسیقی‌دان اهل [[آرژانتین]] است. وی از سال ۱۹۵۰ میلادی تاکنون مشغول فعالیت بوده‌است. از فیلم‌هایی که وی ساخت موسیقی آنها را برعهده داشته می‌توان به ''[[مأموریت: غیرممکن]]، ساعت شلوغی، اژدها وارد می‌شود، اشاره نمود. وی تاکنون شش بار نامزد جایزه اسکار برای بهترین موسیقی فیلم شده‌است''
 
 
== اوایل زندگی ==
شیفرین در خانواده‌ای یهودی در بوی نا سایرس چشم به جهان گشود پدر او لویز شیفرین 30۳۰ سال هدایت کننده بخش ویولونTeatro Colón  بود، شیفرین در سن 16۱۶ سالگی یک دوره‌یدورهٔ 6۶ ساله پیانو را با Enrique Barenboim شروع کرد و در این حین او به موسیقی Jazz علاقه‌مند شد.
 
با وجود اینکه شیفرین در دانشگاه بوی نا سایرس روانشناسی و وکالت خواند در نهایت موسیقی نظر او را به خود جلب کرد، او در سن بیست سالگی موفق شد بورسیه حضور در یک کالج موسیقی در شهر پاریس را دریافت کند او شب هاشب‌ها در کلاب‌های پاریسی موسیقی jazz اجرا می‌کرد.
 
شیفرین در خانواده‌ای یهودی در بوی نا سایرس چشم به جهان گشود پدر او لویز شیفرین 30 سال هدایت کننده بخش ویولونTeatro Colón  بود، شیفرین در سن 16 سالگی یک دوره‌ی 6 ساله پیانو را با Enrique Barenboim شروع کرد و در این حین او به موسیقی Jazz علاقه‌مند شد.
 
با وجود اینکه شیفرین در دانشگاه بوی نا سایرس روانشناسی و وکالت خواند در نهایت موسیقی نظر او را به خود جلب کرد، او در سن بیست سالگی موفق شد بورسیه حضور در یک کالج موسیقی در شهر پاریس را دریافت کند او شب ها در کلاب‌های پاریسی موسیقی jazz اجرا می‌کرد.
<br />
 
== ادامه زندگی ==
بعد از اینکه او به خانه خود یعنی آرژانتین بازگشت در اواخر 20۲۰ سالگی خود قرار داشت، او یک گروه Jazz 16 نفره تشکیل داد که بعدابعداً بخشی از برنامه هفتگی و پرطرفدار آرژانتینی در شبکه بوی نا سایرس تی وی شد، سپس شیفرین شروع کرد به قبول کردن درخواست‌های دیگر از برنامه‌های تلویزیونی، فیلم‌ها و برنامه‌های رادیویی.
 
در 1960۱۹۶۰ شیفرین به ایالات متحده سفر کرد و بعد از همکاری با چند نوازنده و هدایت کننده ارکست از جمله Gillepsie و Duke Ellington بالاخره بعد از نه سال یعنی در سال 1969۱۹۶۹ به شهروند رسمی ایالات متحده تبدیل شد.
 
یکی از معروف‌ترین و بهترین آثار شیفرین موسیقی متن سری طولانی مدت ماموریتمأموریت غیر ممکنغیرممکن است که مدت‌ها در حال استفاده می‌باشد و به همین صورت موسیقی برنامه تلویزیونی فوق‌العاده موفق Mannix  شیفرین در سال‌های بعدی چندین قطعه دیگر Jazz و Blue برای این برنامه تلویزیونی ساخت.
بعد از اینکه او به خانه خود یعنی آرژانتین بازگشت در اواخر 20 سالگی خود قرار داشت، او یک گروه Jazz 16 نفره تشکیل داد که بعدا بخشی از برنامه هفتگی و پرطرفدار آرژانتینی در شبکه بوی نا سایرس تی وی شد، سپس شیفرین شروع کرد به قبول کردن درخواست‌های دیگر از برنامه‌های تلویزیونی، فیلم‌ها و برنامه‌های رادیویی.
 
شیفرین در سال 1973۱۹۷۳ قطعه 6۶ دقیقه‌ای برای فیلم The Exorcist ساخت که توسط کارگردان رد شد به این دلیل که موسیقی آنقدر سنگین و سخت بود که بعد از پخش شدن تریلر اولیه فیلم بسیاری از مردم اظهار کردند که این صداها و موسیقی هاموسیقی‌ها در کنار هم بسیار وحشتناک هستند، شیفرین در یکی از مصاحبه هایمصاحبه‌های خود گفت:" «که قرار بوده پیامی از سوی کمپانی Warner Bros به دست من برسد که کمی تُن موسیقی را پایین‌تر بیاورم ولی متاسفانه Friedkin هیچ وقت این پیام را به دست من نرساند و همین موضوع زمینه ساز عدم هماهنگی من با خواسته‌یخواستهٔ سازندگان شد"»، شیفرین همچنین گفت که کار کردن در دنیای فیلم و سینما و تولید موسیقی برای فیلم‌ها یکی از نا خوشایندترین دوران زندگی‌اش بوده.
در 1960 شیفرین به ایالات متحده سفر کرد و بعد از همکاری با چند نوازنده و هدایت کننده ارکست از جمله Gillepsie و Duke Ellington بالاخره بعد از نه سال یعنی در سال 1969 به شهروند رسمی ایالات متحده تبدیل شد.
 
او در سال‌های بعدی زندگی خود بارها بین تولید موسیقی برای فیلم، برای آهنگ پاپ و هیپ هاپ جا به جاجابه‌جا شد و حتی قطعه‌ای برای بازی محبوب Splinter Cell محصول شرکت یوبی‌سافت تولید کرد''.''
یکی از معروف‌ترین و بهترین آثار شیفرین موسیقی متن سری طولانی مدت ماموریت غیر ممکن است که مدت‌ها در حال استفاده می‌باشد و به همین صورت موسیقی برنامه تلویزیونی فوق‌العاده موفق Mannix  شیفرین در سال‌های بعدی چندین قطعه دیگر Jazz و Blue برای این برنامه تلویزیونی ساخت.
 
شیفرین در سال 1973 قطعه 6 دقیقه‌ای برای فیلم The Exorcist ساخت که توسط کارگردان رد شد به این دلیل که موسیقی آنقدر سنگین و سخت بود که بعد از پخش شدن تریلر اولیه فیلم بسیاری از مردم اظهار کردند که این صداها و موسیقی ها در کنار هم بسیار وحشتناک هستند، شیفرین در یکی از مصاحبه های خود گفت:" که قرار بوده پیامی از سوی کمپانی Warner Bros به دست من برسد که کمی تُن موسیقی را پایین‌تر بیاورم ولی متاسفانه Friedkin هیچ وقت این پیام را به دست من نرساند و همین موضوع زمینه ساز عدم هماهنگی من با خواسته‌ی سازندگان شد"، شیفرین همچنین گفت که کار کردن در دنیای فیلم و سینما و تولید موسیقی برای فیلم‌ها یکی از نا خوشایندترین دوران زندگی‌اش بوده.
 
او در سال‌های بعدی زندگی خود بارها بین تولید موسیقی برای فیلم، برای آهنگ پاپ و هیپ هاپ جا به جا شد و حتی قطعه‌ای برای بازی محبوب Splinter Cell محصول شرکت یوبی‌سافت تولید کرد''.''
 
آثار گرانقدر شفرین همواره جزء [https://timecity.ir/best-movies-song-all-time/ بهترین موسیقی های متن تاریخ سینما] به شمار میروند .
 
آثار گرانقدر شفرین همواره جزء [https://timecity.ir/best-movies-song-all-time/ بهترین موسیقی هایموسیقی‌های متن تاریخ سینما] به شمار میروندبه‌شمار می‌روند.
 
== جوایز و افتخارات ==
شیفرین 5۵ جایزه گرمی برده استبرده‌است و برای 22۲۲ جایزه گرمی هم نامزد شده یک جایزه Cable ACE Award و یک جایزه اِمی به همراه 6۶ بار نامزد شدن برای دریافت Academy Award از دیگر افتخارات شیفرین به شماربه‌شمار می‌آیند.
 
همچنین او یک ستاره در Hollywood Walk of Fame برای خودش دارد و قرار شده به قطعه موسیقی فیلم ماموریتمأموریت غیر ممکنغیرممکن در راهرو شهرت GRAMMY قرار بگیرد.
 
این موسیقی‌دان آرژانتینی در سال 2018۲۰۱۸ یک اسکار افتخاری برای کارهای موفقش در دنیای سینما دریافت کرد.
شیفرین 5 جایزه گرمی برده است و برای 22 جایزه گرمی هم نامزد شده یک جایزه Cable ACE Award و یک جایزه اِمی به همراه 6 بار نامزد شدن برای دریافت Academy Award از دیگر افتخارات شیفرین به شمار می‌آیند.
 
همچنین او یک ستاره در Hollywood Walk of Fame برای خودش دارد و قرار شده به قطعه موسیقی فیلم ماموریت غیر ممکن در راهرو شهرت GRAMMY قرار بگیرد.
 
این موسیقی‌دان آرژانتینی در سال 2018 یک اسکار افتخاری برای کارهای موفقش در دنیای سینما دریافت کرد.
 
 
== منابع ==
 
{{ترتیب‌پیش‌فرض:شیفرین، لالو}}
 
[[رده:لالو شیفرین]]
[[رده:آهنگسازان اهل آرژانتین]]