ورزشگاه ملی جدید المپیک توکیو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ورزشگاه ملی جدید المپیک
Tokyo National Stadium.jpg
مکان 10-2, Kasumigaoka-machi, شینجوکو، توکیو، Japan
مالک شورای ورزشی ژاپن
ظرفیت ۶۸٬۰۰۰ (بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۲۰)
ابعاد زمین ۱۰۵ × ۶۸ m
سطح چمن
ساخت‌وساز
بنیان‌نهادن دسامبر ۲۰۱۶
تأسیس نوامبر ۲۰۱۹ (برنامه‌ریزی شده)
هزینه ساخت ۱٬۲۶ میلیارد
معمار کنگو کوما
مستاجران
تیم ملی فوتبال ژاپن (۲۰۲۰-)
بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۲۰

ورزشگاه ملی جدید المپیک توکیو (انگلیسی: New National Stadium) یک ورزشگاه چندمنظوره در دست ساخت در توکیو، ژاپن است. این ورزشگاه به عنوان استادیوم اصلی و همچنین محل افتتاحیه و اختتامیه بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۲۰ استفاده خواهد شد. همچنین جهت برگزاری مسابقات تعدادی از رشته‌های ورزشی در همین المپیک استفاده خواهد شد.

عملیات تخریب ورزشگاه ملی المپیک قدیمی در ماه مه سال ۲۰۱۵ به اتمام رسید. سپس عملیات ساخت و ساز ورزشگاه جدید در همان محل در تاریخ ۱۱ دسامبر ۲۰۱۶ آغاز گردید.

برنامه‌های تکمیلی ورزشگاه جدید توسط نخست وزیر ژاپن، شینزو آبه در ژوئیه ۲۰۱۵ تأیید شد. پس از یک اعتراض عمومی به دلیل هزینه‌های زیاد ساختمانی در این طرح، نخست وزیر این طرح را رد کرد. قرار بود جام جهانی راگبی ۲۰۱۹ در این ورزشگاه برگزار شود که به دلیل رد این طرح، ورزشگاه برای آن تاریخ آماده نخواهد بود. کنگو کوما، معمار ژاپنی طرح جدیدی را برای ورزشگاه ارائه داد که در دسامبر ۲۰۱۵ برگزیده شد و قرار است این طرح تا نوامبر ۲۰۱۹ تکمیل بشود.

تاریخچه[ویرایش]

وقتی پیشنهاد میزبانی توکیو برای المپیک ۲۰۲۰ قبول شد، صحبت‌هایی در رابطه با بازسازی ورزشگاه ملی المپیک توکیو به میان آمد. زیرا مراسم افتتاحیه و اختتامیه و انجام یکسری از مسابقات در این ورزشگاه صورت خواهد گرفت. این مطلب در فوریه ۲۰۱۲ تأیید شد که ورزشگاه تخریب و بازسازی خواهد شد و به هزارمیلیارد پوند اعتبار نیاز خواهد داشت. در نوامبر ۲۰۱۲ ماکت و طرح کامپیوتری این ورزشگاه بر اساس طرحی از زها حدید، معمار عراقی، ارائه شد. در سال ۲۰۱۵ ورزشگاه تخریب شد و قرار شد که ورزشگاه جدید تا مارس ۲۰۱۹ افتتاح شود. قرار است در ورزشگاه جدید در المپیک ۲۰۲۰ ورزش‌های دو و میدانی، راگبی و فوتبال و همچنین افتتاحیه و اختتامیه مراسم برگزار شود.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]