والتر وایت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
والتر وایت
والتر وایت
اولین حضور "خلبان"
آخرین حضور ال کامینو: فیلم برکینگ بد
ساخته شده توسط وینس گیلیگان
اطلاعات
نام مستعاروالت
لقبهایزنبرگ
آقای لمبرت والت جکسون
شغلتولیدکننده مت‌آمفتامین
معلم شیمی دبیرستان
کارگر - حسابدار کارواش
همسراسکایلر وایت
دیگر روابطگرچن شوارتز (دوست دختر سابق)
فرزندانوالتر وایت جونیور (پسر)
هالی وایت (دختر)
خویشاوندانهنک شریدر (باجناق)
ماری شریدر (خواهر زن)
ملیت ایالات متحده آمریکا
{{{data36}}}

والتر هارتول وایت اس ار. ،که همچنین با نام مستعار مخفی هایزنبرگ شناخته می شود ، یک شخصیت داستانی و شخصیت اصلی سریال تلویزیونی جنایی نو- وسترن درام جنایی آمریکایی بریکینگ بد است. او توسط برایان کرنستون به تصویر کشیده شده است. فارغ التحصیل انستیتوی فناوری کالیفرنیا (کالج) ، والتر با همکاری دوست دختر آن زمان گرتچن و دوست نزدیک او الیوت شوارتز ، شرکت گری مارت تکنولوژی را تأسیس کرد. او گری متر را ناگهان ترک کرد و سهام خود را با ۵۰۰۰ دلار فروخت.خیلی زود پس از آن ، این شرکت ثروتمندی کسب کرد که بخش اعظم آن از تحقیقات او بود. والت پس از آن به آلبوكرک ، نیومكزیكو نقل مکان كرد ، جایی كه وی معلم شیمی دبیرستان شد. بریکینگ بد از تولد ۵۰ سالگی والت شروع می شود ، هنگامی که او به سرطان ریه مرحله ای ای ای ای مبتلا شد. پس از این کشف ، او برای اطمینان از امنیت مالی خانواده وی پس از مرگ ، متوسل به ساخت مت آمفتامین و مواد مخدر با دانش آموز سابق خود جسی پینكمن (آرون پاول) شد. او با ورود به تجارت غیرقانونی مواد مخدر ، بیشتر و بی رحمانه تر می شود و سریال "Heisenberg" را پذیرفته و بعنوان شخصیت اصلی در تجارت مواد مخدر قابل تشخیص است. سازنده سریال وینس گیلیگان هدف خود از والتر وایت را "تبدیل آقای چیپس به اسکارفیس" توصیف کرده است و عمدا باعث شده تا این شخصیت در طول سریال کمتر دلسوز باشد. تکامل والت از معلم مدرسه خلوت و مرد خانواده به یک مرد متجاوز بی رحمانه و قاتل محور اصلی این نمایش است.

اگرچه مقامات ای ام سی در ابتدای بازی به دلیل نقش قبلی کمدی خود در مورد مالکوم در میانه ، از بازیگران کرانستون دریغ نکردند ، اما گیلیگان او را بر اساس عملکرد گذشته این بازیگر در اپیزود X-Files "Drive" بازی کرد که گلیگان نوشت. کرنستون در خلق شخصیت خود از جمله پشت پرده والت ، ظاهر بدنی و ویژگی های شخصیتی بسیار کمک کرده است.

هم شخصیت و هم عملکرد کرنستون تحسین منتقدان را به خود جلب کرده است ، وایت اغلب به عنوان یکی از بزرگترین و نمادین ترین شخصیت های تلویزیونی در تمام دوران شناخته می شود. کرنستون پس از بیل کازبی برای I Spy در دهه ۱۹۶۰ ، چهار جایزه Primetime Emmy را برای بازیگر نقش برجسته برجسته در یک سریال درام بدست آورد ، سه نفر متوالی ، دومین بازیگر انجام این کار شدند.کرانستون پس از چهارمین برد خود ، دنیس فرانتس را به خاطر بیشترین برد در تاریخ این گروه به گره خورد. او اولین مردی است که به دلیل عملکرد خود جایزه اصیل منتقدین ، ​​گلدن گلوب ، پریمیم امی و بازیگران فیلم سینمایی برنده شد.

در بازسازی به زبان اسپانیایی Metástasis ، شخصیت او با نام والتر بلانكو تغییر نام یافته است (بلانكو ترجمه اسپانیایی سفید) و توسط دیگو تروژیلو به تصویر كشیده شده است. وی در قسمت آخر بریکینگ بد توسط اسلحه دست ساز خود کشته می شود.

مفهوم و آفرینش[ویرایش]

شما می بینید که بنیاد بشریت ، حتی وقتی او تصمیمات مخربی ترین و وحشتناک ترین تصمیم را می گیرد ، و به کسی نیاز دارید که آن بشریت را داشته باشد - در اعماق زمین ، بشریت را ببندید - بنابراین می گویید ، با تماشای این نمایش ، "خوب ، من". میرم برای این سوار شدن من کاری که او انجام می دهد را دوست ندارم ، اما می فهمم ، و تا آنجا که می رود با آن خواهم رفت. اگر شما یک پسر ندارید که به شما نشان دهد ، علیرغم بزرگترین چیزهای بازیگری در جهان ، این نمایش موفق نخواهد شد. — وینس گیلیگان ، در مورد برایان کرنستون وینس گیلیگان خالق بریکینگ بد دوست داشت شخصیت اصلی شخصیت او شخصیتی باشد که در طول دوره نمایش به آنتاگونیست تبدیل شود ، یا همانطور که گیلگان به روش های دیگری توصیف کرده بود ، آقای چیپس را به اسکارفیپ تبدیل کرد. ژیلگان نیاز داشت تا این شخصیت را به بحرانی در میانسالی بکشاند که او را به دنبال گزینه های مخاطره آمیز کند که او را به فعالیت های جنایتکارانه تر تبدیل کند. از آنجا که فرضیه بریکینگ بد مبتنی بر ایده ای طنزآمیز بود که وی و همکارش از The X-Files ، توماس اشنوز با رانندگی در یک RV ساخت متامفتامین آمادگی پیدا کرده بودند ، گیلیگان والتر را معلم شیمی ساخت و تا زمان شروع کار نمایش ، هرگز قانون را نقض نمی کرد.

گیلیگان برای بازی در نقش والتر وایت ، بریان کرنستون را بر اساس اینكه با او در یك قسمت ششم سریال تلویزیونی علمی تخیلی The X-Files ، كه در آن جیلیگان به عنوان نویسنده فعالیت می كرد ، بازی كرد. کرنستون با یک بیماری پایانه ای که فاکس مالدر (دیوید دووچونی) را به گروگان گرفته بود ، یک ضد یهود بازی کرد. گیلیگان گفت شخصیت باید به طور هم زمان ناخوشایند و دلسوز باشد و این که "برایان به تنهایی تنها بازیگری بود که می توانست این کار را انجام دهد ، چه کسی می توانست آن ترفند را از بین ببرد. و این یک ترفند است. من نمی دانم چگونه او این کار را انجام می دهد." مقامات ای‌ام‌سی (شبکه تلویزیونی) در ابتدا تمایل زیادی به انتخاب بازیگران نداشتند ، زیرا کرانستون را تنها به عنوان شخصیت برتر شخصیت هال در سریال کمدی مالکوم در میانه شناخته بودند و بازیگران جان کوزاک و متیو برودریک راجع به این نقش نزدیک بودند. وقتی هر دو بازیگر کاهش یافتند ، مدیران مجبور شدند کرانستون را پس از دیدن قسمت X-Files بازی کنند. [کرنستون نقش زیادی در شخصیت شخصیت داشت. هنگامی که گیلیگان بخش بزرگی از گذشته های والتر را در طول ساخت این سریال توضیح ناپذیر گذاشت ، این بازیگر پشت صحنه خود را برای این شخصیت نوشت. در شروع نمایش ، کرنستون ۱۰ پوند به دست آورد تا بتواند از وخامت جسمی تدریجی شخصیت این شخصیت صرفه جویی کند. او دارای نکات برجسته قرمز طبیعی موهایش به رنگ قهوه ای معمولی بود. وی با طراح لباس ، كاتلین دیتورو روی کمد لباس هایی با رنگ های سبز و قهوه ای عمدتا خنثی همکاری کرد تا شخصیت را پررنگ و غیرقابل توصیف جلوه دهد ، و با هنرمند آرایش فریدا والنزوئلا برای خلق سبیل همکاری کرد که او از آن به عنوان "ناتوان" و مانند "نوعی کروم مرده" استفاده کرد. کرنستون همچنین به طور مکرر عناصر را در فیلمنامه ها مشخص می کند که در آن با نحوه کاراکتر شخصیت مخالف بوده و تا جایی که نمی تواند از جنجال هایی با فیلمنامه نویس (های) اپیزود استفاده کند ، به گیلگان مستقیم می رود. کرنستون گفته است که وی تا حدودی از پدرش الهام گرفته شده است که والت چگونه از لحاظ جسمی خود را حمل می کند ، که او آن را "کمی آویخته ، هرگز درست نشود" توصیف کرده است ، گویی وزن دنیا بر دوش این مرد است. در مقابل شخصیت او ، کرنستون به عنوان بسیار بازیگوش در مجموعه توصیف شده است ، با هارون پل او را "بچه ای که در بدن مرد گرفتار است" توصیف می کند.

گیلیگان گفته است نوشتن برای والتر وایت دشوار بوده است زیرا شخصیت آنقدر تاریک و از نظر اخلاقی زیر سؤال است: "من قصد دارم نمایش را از دست بدهم وقتی تمام شد ، اما از یک سطح ، این آسودگی را برای نداشتن والت خواهد داشت. دیگر در ذهن من است. " با پیشرفت سریال ، گلیگان و کارمندان نویسندگی" بریکینگ بد "والت را بیشتر و بی همدلی کردند. گلیگان گفت: "او از شخصیت اصلی بودن به یک شخصیت متضاد می رود. ما می خواهیم مردم را به این سؤال ببریم که آنها برای چه کسانی جذب می شوند و چرا." [11] کرانستون تا فصل چهارم گفت: "فکر می کنم والت فهمید که بهتر است کرنستون با توجه به سرنوشت وایت در پایان سریال ، آن را به عنوان "زشت [بدون رستگاری" پیش بینی کرد ، اگرچه پیش از این ، گیلیگان برنامه های خود را فاش کرد. به "پایان دادن به یادداشت های بالا ، به گونه ای که همه را راضی کند".

بیوگرافی شخصیت[ویرایش]

زمینه[ویرایش]

والتر وایت تنها فرزند خانواده بود. پدر والت هنگام شش سالگی وی در اثر بیماری هانتینگتون درگذشت. او شیمی را در انستیتوی فناوری کالیفرنیا تحصیل کرد ، و در آنجا تحقیقاتی در مورد رادیوگرافی پروتون انجام داد که به یک تیم کمک کرد تا در سال ۱۹۸۵ جایزه نوبل شیمی را به دست آورد.پس از تحصیلات تکمیلی ، والت با همکاری الیوت شوارتز (آدام گودلی) ، همکلاسی سابق و دوست نزدیک خود ، شرکت گری متر تکنولوژی را تأسیس کرد. در این زمان والت ، دستیار آزمایشگاه خود ، گرتچن (جسیکا هچ) را ملاقات کرد. او هم Gretchen و هم Grey Matter Technologies را ترک کرد و سود مالی خود را در این شرکت با ۵۰۰۰ دلار فروخت.گرتچن و الیوت بعداً با هم ازدواج كردند و ثروت خود را به دست آوردند كه بخش عمده آن از تحقیقات والت بود. اگرچه آنها دوستانه باقی می مانند ، والت مخفیانه گرتچن و الیوت را به خاطر سودآوری از کارهایش خشمگین می کند.

در سن ۵۰ سالگی ، والت به عنوان معلم شیمی دبیرستان در آلبوکرک ، نیومکزیکو کار می کند و برای دانش آموزان بی علاقه و بی احترامی آموزش می دهد. والت همچنین برای تکمیل درآمد خود در کارواش محلی نیز شغل دیگری دارد که ثابت می کند وقتی او مجبور است خودروهای دانش آموزان خود را تمیز کند ، بسیار تحقیرآمیز است. والت و همسرش اسکایلر (آنا گان) یک پسر نوجوان به نام والتر جونیور (آرجی میته) دارند که فلج مغزی دارد. اسکایلر وایت همچنین با فرزند دومشان ، هالی ، که در پایان فصل دو متولد می شود ، باردار است. خانواده دیگر والت شامل خواهر اسکایلر ،ماری شریدر (بتسی براندت) است. شوهرش ، هنک (دین نوریس) ، که یک عامل DEA است. و مادرش ، که هرگز دیده نمی شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]