هوشنگ ابرامی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

دکتر هوشنگ ابرامی کتابدار، نویسنده، مترجم، پژوهشگر و مدرس علوم کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران بود.

او در سال ۱۳۱۳ در شهر همدان متولد شد.تحصیلات ابتدایی و متوسط خود را در تهران به اتمام رساند. در سال ۱۳۳۵ موفق به اخد مدرک کارشناسی در رشته اقتصاد از دانشگاه تهران شد. بانک مرکزی ایران در سال ۱۳۳۹ او را استخدام نمود. ابرامی کتابخانه تخصصی بانک ملی را پایه‌گذاری نمود. در سال ۱۳۴۱ برای ادامه تحصیل به دانشگاه پتسبورگ ایالت پنسیلوانیا عازم شد و توانست گواهینامه عالی در رشته علوم کتابداری دریافت نماید.در سال ۱۳۴۶ برای تحصیل در دوره دکترای کتابداری و اطلاع‌شناسی به دانشگاه پیتسبورگ آمریکا رفت. پس از مراجعت به ایران به ریاست کتابخانه دانشکده ادبیات و علوم دانشگاه شیراز منصوب گردید و تا سال ۱۳۵۵ به تدریس در دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه شیراز پرداخت.[۱] در جریان انقلاب اسلامی دکتر ابرامی و خانواده اش ایران را ترک کرده و مقیم آمریکا شدند. وی صاحب آثار فراوانی در زمینهٔ کتابداری و تاریخی است ، وی در ۲۸ نوامبر ۲۰۰۳ دچار سکته قلبی گردید و در سن ۶۹ سالگی درگذشت.[۲]

زندگی[ویرایش]

او در سال ۱۳۱۳ در خانواده ای یهودی در شهر همدان متولد شد. تحصیلات ابتدایی و متوسط خود را در تهران به اتمام رساند و در سال ۱۳۳۵ موفق به اخد مدرک کارشناسی در رشته اقتصاد از دانشگاه تهران شد.دو سال بعد در رشته علوم اجتماعی، فوق لیسانس خود را با درجه ممتاز دریافت کرد. در سال ۱۳۴۱ برای ادامه تحصیل با استفاده از بورس تحصیلی از دانشگاه پتسبورگ عازم ایالت پنسیلوانیا شده و توانست گواهینامه عالی در رشته علوم کتابداری دریافت نماید. او در سال ۱۳۳۷ به استخدام موسسه انتشارات فرانکلین در ایران درآمد. بانک مرکزی ایران در سال ۱۳۳۹ او را استخدام نمود. ابرامی کتابخانه تخصصی بانک ملی را پایه‌گذاری نمود. در سال ۱۳۴۳ در دوره کارشناسی ارشد علوم کتابداری و اطلاع‌رسانی دانشگاه تهران به تدریس پرداخت.
وی در اواسط سال ۱۳۴۶ با دختر خاله خود، شهلا یافه ازدواج کرد. حاصل این پیوند یک دختر و یک پسر می‌باشد .[۲] در همان سال برای تحصیل در دوره دکترای کتابداری و اطلاع‌شناسی به دانشگاه پیتسبورگ آمریکا رفت. و پس از مراجعت به ایران به ریاست کتابخانه دانشکده ادبیات و علوم دانشگاه شیراز منصوب گردید و تا سال ۱۳۵۵ به تدریس در دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه شیراز پرداخت و در آخرین سال اقامتش در شیراز، وزارت دربار تأسیس بزرگترین کتابخانه ملی از وی جهت همکاری دعوت بعمل آورد در سال ۱۳۵۵ پس از ترک دانشگاه شیراز به استخدام مؤسسه برنامه‌ریزی ایران در آمد.
اغلب کتابهائی که دکتر ابرامی درایران تألیف کرده‌اند در سطح آموزشی و آکادمیک بوده و به وسیلهٔ دانشگاه‌های ایران منتشر شده‌اند.کتاب اصول تدوین فهرست موضوعی در نوشته‌های زبان فارسی در سال ۱۳۵۴ به عنوان بهترین کتاب سال شناحته شد و برنده جایزه سلطنتی گردید.[۱]

در جریان انقلاب اسلامی دکتر ابرامی و خانواده اش ایران را ترک کرده و مقیم امریکا شدند. ازآن زمان مطالعات و تحقیقاتشان را روی مسائل یهودیان و یهودیت از دیدگاه اجتماعی و تاریخی متمرکز کردند. اغلب نوشته‌های ایشان در مجلات شوفار لوس آنجلس و چشم‌انداز منتشر میگردید. در سال ۱۹۹۵ بنیاد تعلیماتی فرهنگی حبیب لوی را پایه گزاری کرد و کتاب سه جلدی تاریخ یهود ایران تألیف زنده یاد دکتر حبیب لوی را در یک جلد تنظیم کرده و آن را زیر عنوان تاریخ جامع یهودیان ایران به چاپ رساند کتابهای دیگر ایشان که در این بنیاد منتشر شده‌اند "خاک خوب خدا"، "در جستجوی حقیقت" و "قهرمانان توراه" می‌باشند.
همچنین با همکاری بنیاد جامعه دانشوران دو کتاب یهودیت اصیل و یهودیت اسیر را به زبان‌های فارسی و انگلیسی در لوس آنجلس منتشر نمودند.

آثار[ویرایش]

از مهم‌ترین آثار وی در زمینه کتابداری و اطلاع‌شناسی به آثار زیر می‌توان اشاره کرد:

 • ترجمه کتاب جنبه‌های نظری علم کتابداری از پیرس باتلر
 • تألیف کتاب اصول تدوین فهرست موضوعی در نوشته‌های زبان فارسی
 • تألیف کتاب شناختی از دانش شناسی
 • تألیف کتاب کتاب و پدیده کم رشدی


برخی از نوشته‌های دکتر ابرامی به شرح زیر است :

چاپ اول – تهران ،انتشارات توس ۱۳۵۲ چاپ دوم-لوس انجلس انتشارات نیما ۱۹۸۶ چاپ سوم – تهران،انتشارات توس،۱۳۷۴

 • اصول تدوین فهرست موضوعی در نوشته‌های زبان فارسی

تهران،انتشارات دانشگاه تهران ۱۳۵۲

 • شناختی از دانش شناسی

چاپ اول،تهران،انجمن کتابداران ۱۳۵۵ چاپ دوم، تهران،نشرکتابدار۱۳۷۸ چاپ سوم، تهران ،نشر کتابدار ۱۳۷۹

 • کتاب و پدیده کم رشدی

تهران، مرکز اسناد فرهنگی آسیا،۱۳۵۶

 • ضد یهودی گری،در جستجوی ریشه‌ها و انگیره‌های ستیزه جوئی با یهودیان

لس آنجلس،نشریه شوفار۹۴ – ۱۹۹۳

 • خاک خوب خدا، سیری در سرگذشت سرزمین ایسرائل

لس آنجلس ،انتشارات بنیاد لوی ۱۹۹۸

 • در جستجوی حقیقت

لس آنجلس ، بنیاد لوی ۲۰۰۱

 • بازنویسی تاریخ جامع یهودیان ایران

دکتر حبیب لوی ،لس آنجلس، بنیاد لوی ۱۹۹۷

نوشته سام و بریل ایشتاین-تهران انتشارات نیل ۱۳۳۹

مترجم دیوان حافظ به انگلیسی،اثر آن تیبل، تهران ،بنگاه ترجمه و نشر کتاب۱۳۴۲

اثر گودفری بلوندن،تهران،بنگاه ترجمه و نشرکتاب ۱۳۴۲

تألیف مارگیت مان،تهران ،موسسه تحقیقات و برنامه‌ریزی علمی و آموزشی ۱۳۵۲

 • پرورش فرزندان در عصر دشوار ما،

نوشته دکتر بنجامین اسپاک ،تهران،انتشارات صفی علیشاه۱۳۶۵ [۱]

مرگ[ویرایش]

دکتر هوشنگ ابرامی در ۲۸ نوامبر ۲۰۰۳ دچار سکته قلبی گردید و این نویسنده پرتوان و چیره دست در سن ۶۹ سالگی درگذشت. در سال ۲۰۰۶ همسر باوفا، همیار و مشوق دیرینه اش کلیه آثار بجا مانده، یادداشت‌ها و مجموعه مقالات وی را تحت عنوان "راز آوارگی" به چاپ رسانید.[۲]

پانویس[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ «زندگینامه دکتر هوشنگ ابرامی». بنیاد جامعه دانشوران. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۸ مارس ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۲۹ دسامبر ۲۰۱۲.
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ «هوشنگ ابرامی». مرکز پژوهش و مطالعات یهودیان ایران. دریافت‌شده در ۲۹ دسامبر ۲۰۱۲.