هنرهای پلاستیکی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

هنرهای تجسمی (به انگلیسی: Plastic Arts) (هنرهای بصری/دیداری که در عربی فنون مرئیه گویند) که بیشتر به هنرهایی با فرایند قالب‌ریزی و تراش و توسعه به هنرهای بصری چون نقاشی گفته می‌شود. فرم‌های هنری هستند که شامل دستکاری فیزیکی وسایل تجسمی با قالب‌ریزی و مدل‌سازی می‌شوند مثل مجسمه‌سازی یا سفال‌گری. این واژه عموماً برای همه انواع هنرهای دیداری (غیرادبی، غیر موزیکال) به کار رفته‌است.[۱] مواد مورد استفاده در هنرهای تجسمی با یک تعریف دقیق‌تر، شامل چیزهایی است که می‌توانند تراشیده شوند یا شکل داده‌شوند مثل سنگ یا چوب، سیمان یا فلز. پلاستیک به معنی صمغ‌های ساختمانی مصنوعی است که از زمانی که اختراع شده‌اند مورد استفاده قرار گرفته‌اند، اما واژه (هنرهای تجسمی) بر آن‌ها مقدم است. این واژه نباید با مفهوم نئوپلاستیکی مربوط به پیت موندریان اشتباه گرفته شود.

تعاریف هنرهای تجسمی[ویرایش]

  1. هنر (مثل مجسمه‌سازی یا سنگ‌تراشی و نقوش برجسته) که به وسیلهٔ مدل‌سازی، توصیف شده‌است: هنر سه بعدی
  2. هنر دیداری (مثل نقاشی، مجسمه‌سازی یا فیلم) خصوصاً به عنوان متمایز از هنر که مکتوب است (مثل شعر، موسیقی)که اغلب به صورت جمع به کار می‌رود.

بنابراین، هنرهای تجسمی به عنوان مفهوم دقیق تر، آن دسته از هنرهای دیداری است که شامل استفاده از موادی مثل خام رس و گچ می‌باشد که می‌تواند اغلب در سه بعد به نحوی قالب ریزی یا مدوله شود.

عکسها[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "Merriam-Webster Online (entry for "plastic arts")". Merriam-webster.com. Retrieved 2011-10-30.

جستارهای وابسته[ویرایش]

  • Barnes, A. C., The Art in Painting, 3rd ed. , 1937, Harcourt, Brace & World, Inc. , NY. اُسی‌ال‌سی ۱۵۷۲۷۵۳
  • Bukumirovic, D. (1998). Maga Magazinovic. Biblioteka Fatalne srpkinje knj. br. 4. Beograd: Narodna knj.
  • Fazenda, M. J. (1997). Between the pictorial and the expression of ideas: the plastic arts and literature in the dance of Paula Massano. N.p.
  • Gerón, C. (2000). Enciclopedia de las artes plásticas dominicanas: 1844-2000. 4th ed. Dominican Republic s.n.