همکاری در فروش فایل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

همکاری در فروش فایل

همکاری در فروش فایل (به انگلیسی: fileaffiliate) یک طرح برای فروش فایل‌های قابل دانلود] با تعامل چند نفره است که توسط سیستم‌های همکاری در فروش فایل ارائه می‌گردد به وبسایت ها یا نرم‌افزار هایی گفته می‌شود که در آن، فرد انسانی، محصولات مجازی قابل دانلود کردن دیداری، شنیداری، خواندنی و … را با همیاری فرد یا افرادی دیگر به‌فروش می‌رساند یا برای به‌فروش رساندن آن‌ها تلاش می‌کند. این فایل‌ها می‌توانند طرح‌های گرافیکی، پوسته‌ها و اسکریپت ها برای وبسایت، فایل‌های نرم‌افزاری، نرم‌افزارها، لایسنس‌ها، فایل‌های آموزشی خواندنی، ویدئویی یا صوتی و… باشند. متقاضی محصولات، می‌تواند با پرداخت مبلغ فایل، بلافاصله پس از پرداخت آنلاین محصول مربوطه را دانلود کند.

همکاری در فروش فایل با ۲ استراتژی عمده پیش می‌رود که عبارتند از:

۱) همکاری دوسویه در فروش فایل

۲) همکاری سه‌سویه در فروش فایل

که به تشریح هر یک می‌پردازیم.

همکاری دوسویه در فروش فایل

الف) در نوع اول سیستم‌های همکاری در فروش فایل دوسویه، تمامی محصولات توسط مدیریت وبسایت یا نرم‌افزار برای فروش قرار می‌گیرد. یعنی مدیر طرف اول همکاری است.

طرف دوم همکاری فردی است که با عضویت در سیستم، از یک پنل کاربری هوشمند و شخصی بهره‌مند شده و کد محصولات با شناسه مربوط به خود را می‌تواند از طریق پنل خود دریافت کند و به تبلیغ محصول به روش‌های مختلف بازاریابی بپردازد.

در این سیستم‌ها، سود هر بار فروش هر محصول با درصدهای از پیش تعیین شده تنها بین دو نفر، مدیر و بازاریاب تقسیم می‌شود و در پنل آن‌ها ثبت می‌گردد.

ب) در نوع دوم سیستم‌های همکاری در فروش فایل دوسویه، اعضای وبسایت می‌توانند فایل‌های قابل دانلود خود را در وبسایت به فروش بگذارند. در این سیستم‌ها بازاریابی وجود ندارد و فایل از طریق فروشگاه اصلی وبسایت یا فروشگاه‌های زیر دامنه‌ای متعلق به فروشندگان به فروش می‌رسد.

همکاری سه‌سویه در فروش فایل

در این سیستم‌ها، امکاناتی وجود دارد که اعضا می‌توانند، فایل‌های قابل دانلود خود را برای فروش در سیستم قرار دهند. عضوی که فایل را برای فروش در سیستم قرار می‌دهد، فروشنده نامیده می‌شود و همچنین عضوی که فایل فروشنده را به فروش می‌رساند، بازاریاب نامیده می‌شود. مدیریت وبسایت و بازاریاب، درصد مشخصی از هربار فروش هر فایل را دریافت می‌کنند و عمده سود فروش برای فروشنده است.

affiliate marketing چیست؟[ویرایش]

affiliate marketing که به آن همکاری در فروش نیز گفته می‌شود، فرآیندی است که طی آن شرکت‌ها به عنوان تبلیغ کننده، حق کمیسیونی را به بازاریابانی پرداخت می‌کنند که یک خریدار را به سمت سایت آنها هدایت کند.

مشتری محصولات مورد نظر را از طریق لینک اختصاصی محصول (پیوند وابسته) که در اختیار بازاریاب قرار گرفته خریداری می‌کند. از این لینک وابسته برای پیگیری تمام ترافیک‌هایی که شما از طریق وب سایت خود یا سایر تکنیک‌های تبلیغاتی به سایت شرکت می‌فرستید، استفاده می‌شود. فروش محصولات می‌تواند از طریق سایت شخصی، شبکه‌های اجتماعی یا ایمیل انجام شود.

کپی رایت[ویرایش]

با توجه به زیاد شدن وب سایت های فروش فایل ممکن است در برخی سایت ها حقوق نشر و کپی رایت رعایت نشود و این مشکلات زیادی را برای پدیدآورندگان به وجود خواهد آورد.

پیاده سازی سیستم همکاری در فروش در سایت[ویرایش]

سایت های وردپرسی با افزونه های مختلفی می توانند این امکان را فراهم کنند. یکی از بهترین افزونه های بازاریابی وردپرس افیلیت پرو است که باامکان تعریف بی نهایت بازاریاب و پنل فارسی، تعیین حق کمیسون و تنظیمات زیادی از جمله زمان تسویه و مشخصات کاربری و ... در اختیار کاربران فارسی زبان قرار گرفته است.

منابع[ویرایش]

  • برگرفته از نسخه تحت ویرایش کتاب سیستم همکاری در فروش، تعاریف و اصول مدیریت کاربر و مشتری تألیف محمد کشتکار ذوالقدر