هایزنباگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

هایزنباگ یک اصطلاح در برنامه‌نویسی رایانه است و به یک باگ نرم‌افزاری گفته می‌شود که هنگامی که برای بررسی آن اقدام می‌شود ناپدید می‌گردد یا رفتار آن تغییر می‌کند. کلمه هایزنباگ از ترکیب نام هایزنبرگ فیزیکدان آلمانی، که اولین بار اثر مشاهده‌گر بر روی سامانه مورد بررسی را در مکانیک کوانتومی مطرح کرد، با واژه‌ی باگ (نرم‌افزاری) ساخته شده است.

نسخه بیستم سیستم عامل فدورا هایزنباگ نامگذاری شده است.

مثال‌ها[ویرایش]

اشکالات هایزنباگ به این دلیل اتفاق می افتد که تلاش های معمول برای اشکال زدایی از یک برنامه ، مانند قرار دادن دستورات خروجی یا اجرای آن با اشکال زدایی ، معمولاً دارای عوارض جانبی در تغییر رفتار برنامه به شکل ظریف مانند تغییر آدرس حافظه متغیرها و زمان آن است.

یکی از نمونه های رایج هایزنباگ اشکالی است که هنگام کامپایل برنامه با کامپایلر بهینه ساز ظاهر می شود، اما وقتی همان برنامه بدون بهینه سازی کامپایل می شود مشکلی نیست (همان کاری که اغلب برای بررسی آن با دیباگر انجام می شود). هنگام اشکال زدایی ، مقادیری که یک برنامه بهینه سازی شده معمولاً در رجیسترها نگه می دارد ، اغلب به حافظه اصلی هدایت می شوند. این ممکن است به عنوان مثال ، نتیجه مقایسه اعداد اعشاری را تحت تأثیر قرار دهد ، زیرا ممکن است مقدار حافظه دامنه و دقت کمتری نسبت به مقدار ثبت شده داشته باشد. به همین ترتیب ، هایزنباگ ممکن است ناشی از عوارض جانبی در عبارات آزمایشی باشد که در زمان اجرا در زبانهایی مانند C و C به کار رفته است.

از دیگر دلایل عمده بروز اشکالات هایزنباگ ، استفاده از مقدار یک متغیر مقداردهی نشده (که ممکن است آدرس یا مقدار اولیه خود را در هنگام اشکال زدایی تغییر دهد) ، یا دنبال کردن یک اشاره گر نامعتبر است (که ممکن است هنگام اشکال زدایی به مکان دیگری اشاره کند). اشکال زدایی همچنین معمولاً اجازه استفاده از نقاط توقف را می دهد یا رابط های کاربری دیگری را فراهم می کند که باعث می شود کد منبع اضافی (مانند دسترسی به عناصر کلاس) به طور مخفیانه اجرا شود ، که به نوبه خود می تواند وضعیت برنامه را تغییر دهد.

زمان همچنین می تواند عاملی در اشکالات هایزنباگ باشد ، به ویژه با کاربردهای چند رشته ای. اجرای یک برنامه تحت کنترل خطایاب می تواند زمان اجرای برنامه را در مقایسه با اجرای طبیعی تغییر دهد. اشکال حساس به زمان مانند شرایط مسابقه ممکن است هنگام کاهش سرعت برنامه توسط خطوط منبع تک پله ای در عیب یاب ، رخ ندهد. این امر به ویژه هنگامی صادق است که این رفتار شامل تعامل با چیزی باشد که تحت کنترل خطایاب نیست ، مانند زمانی که اشکال زدایی پردازش بسته شبکه بین دو دستگاه را انجام می دهد و فقط یکی تحت کنترل اشکال زدایی است.

هایزنباگ ها را می توان نمونه هایی از تأثیر ناظر در فناوری اطلاعات دانست. برنامه نویسان ناامید ممکن است طنزگونه مقصر یک هایزنباگ را فاز ماه بدانند ، یا (اگر فقط یک بار رخ داده باشد) ممکن است آن را به عنوان یک خطای نرم به دلیل ذرات آلفا یا اشعه های کیهانی که بر سخت افزار تأثیر می گذارند توضیح دهند.

منابع[ویرایش]

  • ویکی انگلیسی