نهان‌نگاری چاپگر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

نهان نگاری چاپگر نوعی از نهان نگاری توسط چاپگرهای رنگی اعمال میگردد. این چاپگرهای رنگی لیزری شامل برادر، کنون، اپسون، اچ پی، آی بی ام، کونیکا مینولتا، کیوسرا، لانیر، لکسمارک، ریکو، توشیبا و زیراکس میگردند، بصورتیکه نقاط بسیار ریز زرد رنگ به صفحه چاپ شده افزوده میگردد.[۱] این نقاط به سختی قابل رویت بوده و حداقل شامل شماره سریال و زمان چاپ بصورت رمزگذاری شده میباشند. برخلاف بسیاری از نهان نگاریها، این اطلاعات مخفی را نمیتوان از طریق پرونده های رایانه ای بدست آورد، اما این شماره سریال و زمان چاپ هر برگه ای را میتوان با بررسی توسط ابزارهای خاص بدست آورد.

نمایش نقاط ریز زرد رنگ چاپ شده توسط پرینتر رنگی لیزری

به نظر میرسد چاپگرهای لیزری رنگی بیشتر از این روش استفاده مینمایند. نهان نگاری چاپگر در دهه 1990 میلادی توسط زیراکس و دیگر تولید کنندگان در پاسخ به دستور دولت فدرال ایالات متحده آمریکا بوجود آمد. هویت این پدیده از مفهوم نقش آب یا مهر-محو یا ته‌نقش که معمولا از رنگ زرد در صفحه سفید استفاده میشود گرفته شده است که در خروجی چاپگر در تمامی صفحات وجود دارد و میتواند به همراه اطلاعات دیگر بمنظور کمک به شناسایی نوع و شماره سریال چاپگر و زمان دقیق چاپ سند خروجی برای تحقیقات کیفری مورذ استفاده قرار گیرد. آن میتواند متن واقعی بوده یا الگوی به رمز درآمده و تکرار شونده توسط نقاط بسیار ریز پخش شده در تمام صفحه باشد که بیشتر تحت نور آبی و بوسیله ذره بین قابل رویت خواهد بود. نهان نگاری چاپگر بطوری طراحی گردیده تا حداقل میزان رویت و همچنین تغییر در خروجی چاپگر را ایجاد نماید و در بهترین حالت با چشم غیر مسلح قابل رویت نباشد.

در سال 2005 میلادی، موسسه مرز الکترونیک (به انگلیسی:بنیاد مرزهای الکترونیکی ) توانست رمز چاپگرهای داکوکالر شرکت زیراکس را شکسته و بصورت آنلاین بهمراه راهنمای تشخیص و شناسایی آن منتشر نماید. [۲] تا بحال کسی نتوانسته رمز بیشتر چاپگرها را بیابد، اگرچه چارچوب کاری و شماره سریال داکوکالر زیراکس و اپسون اکولیزر سی1100/سی1100ان/ای یکسان میباشند.

منابع[ویرایش]

  1. لیست چاپگرهایی که توان نهان نگاری دارند
  2. افشای نهان نگاری چاپگر داکوکالر