نظام ارجاع خدمات پزشکی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

"نظام ارجاع خدمات پزشکی" یعنی بیماران تحت پوشش بیمه باید طبق مراحل وضع شده که شروع آن با پزشک خانواده است. مورد درمان قرار بگیرند.اگر بیماران مستقیما به مراکز تخصصی مراجعه نمایند هزینه‌هایشان تحت پوشش بیمه نخواهد بود.

چگونگی ارجاع[ویرایش]

در این سیستم درمانی به هر پزشک عمومی لیستی از افراد تحت پوشش توسط شرکت بیمه داده می‌شود. و بیماران موظف می‌شوند به پزشک معرفی شده رجوع کنند.

نحوه پرداخت[ویرایش]

پرداخت مخارج درمان بیمار رجوع کرده بر عهده پزشک خانواده است. که البته قبلاً با توجه به سن اسامی ابلاغ شده به پزشک و همینطور ریسک بیماریشان مبلغی به صورت میانگین تخمینی توسط شرکت بیمه‌گر در اختیار پزشک خانواده قرار گرفته است.

Some HMOs pay gatekeepers by fee for service and capitate specialists, while others reverse the arrangement.

مزایا و معایب[ویرایش]

بزرگترین مزیت سیستم ارجاع کاهش میزان مخارج سیستم بیمه است.همچنین در اشتغال پزشکان عمومی و جلوگیری از درمان بیش از اندازه نیز مؤثر است.همچنین پزشک خانواده تلاش خود را برای کمتر خرج کردن معطوف پیشگیری خواهد کرد. بزرگترین عیب این سیستم درمانِکمتر از حد نیاز است. کند شدن و طولانی‌تر شدن پروسه درمانی نیز از دیگر مشکلات است.

نظام ارجاع در ایران[ویرایش]

نظام ارجاع و برنامه پزشک خانواده یکی از مهم‌ترین اهداف برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در بخش بهداشت و درمان و حوزه سلامت کشور ما محسوب می‌شود. در قانون بودجه سال 84، سازمان بیمه خدمات درمانی موظف شد با صدور دفترچه بیمه خدمات درمانی برای کلیه ساکنان روستاها و مناطق شهری زیر 20/000 نفر امکان بهره‌مندی از خدمات سلامت را در قالب برنامه نظام ارجاع و پزشک خانواده فراهم آورد و اکنون نظام ارجاع به صورت محدود توسط سازمان بیمه خدمات درمانی در حال اجرا است . براساس دستورالعمل اجرایی طرح ارجاع و پزشک خانواده، پزشک خانواده باید دارای مدرک دکترای حرفه‌ای بوده و در نخستین سطح خدمات عهده دار خدمات پزشکی باشد و مسئولیت هایی از قبیل تامین جامعیت خدمات، تداوم خدمات و مدیریت سلامت را ارایه دهد. علاوه بر این پزشک خانواده مسئولیت دارد خدمات سلامت را در محدوده بسته تعریف شده بدون تبعیض سنی، جنسی، ویژگی‌های اقتصادی، اجتماعی و ریسک بیماری در اختیار فرد، خانواده، جمعیت و جامعه تحت پوشش خود قرار دهد.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]