نظام آموزشی پودمانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

نظام آموزشی پودمانیگونه‌ای از نظام‌های آموزشی است که در آن طراحی سامانهٔ آموزشی بر اساس نیازسنجی شغلی و به صورت پودمانی شکل گرفته‌است. در علوم تربیتی، واژهٔ پودمان به معنای «پیمانه کردن»، «بخش کردن»، «واحد کردن» یا «آموزشِ گام به گام» به کار می‌رود.[۱] به واحد یا استاندارد اندازه‌گیری نیز پودمان (مدول) می‌گویند که این پودمان‌ها با هدف اجرای یک وظیفه یا آموزش خاص کنار هم قرار می‌گیرند. مهم‌ترین خاصیت هر پودمان استقلال آن از دیگر پودمان‌هاست، در نتیجه، هر پودمان آموزشی را می‌توان به معنی درسی مستقل دانست که یادگیری محتوای آن فارغ از هر درس دیگری امکان‌پذیر است.[۲] با وجود این، گاهی پودمان‌ها پیش‌نیاز یکدیگر هستند.[۳]

تعریف پودمان و ساختار پودمانی[ویرایش]

منظور مجموعه‌ای از چند درس وابسته به هم است که به همراه هم مهارتی خاص را آموزش می‌دهند. مجموعهٔ چند پودمان یک «دورهٔ آموزشی پودمانی» را شکل می‌دهد، که در آن تخصص‌های علمی یا مهارت‌های شغلی به فراگیران آموزش داده می‌شود.[۴]

مزایا[ویرایش]

برخی از مزایای به‌کارگیری نظام آموزشی پودمانی:[۵]

  • پرهیز از زیادآموزی
  • کاهش هزینه‌ها با تمرکز روی آموزش‌های ضروری
  • برنامه‌ریزی آموزشی بر اساس نیازهای شغلی
  • توجه به استانداردها در ارزشیابی

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «نکاتی راجع به نظام آموزش پودمانی». وب‌گاه رسمی مرکز آموزش عالی علمی کاربردی نیشابور، ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۰. بازبینی‌شده در ۲۶ دسامبر ۲۰۱۱. 
  2. قزل, آیلر. «همه چیز در مورد دوره‌های پودمانی». وب‌گاه کلاس کنکور. بازبینی‌شده در 26 دسامبر 2011. 
  3. «بخش‌هایی از آیین‌نامهٔ آموزشی دوره‌های کاردانی پودمانی». وب‌سایت مرکز آموزش عالی علمی کاربردی خدمات علمی صنعتی اصفهان. بازبینی‌شده در ۲۶ دسامبر ۲۰۱۱. 
  4. «آیین‌نامهٔ آموزشی دورهٔ کاردانی علمی-کاربردی پودمانی». مرکز آموزش عالی علمی-کاربردی تیران و کرون. بازبینی‌شده در ۲۶ دسامبر ۲۰۱۱. 
  5. حسین‌امامی، علی. «حلقه گمشده مهارت در آموزش پودمانی». همشهری آنلاین، ۱۳ آذر ۱۳۸۶. بازبینی‌شده در ۲۶ دسامبر ۲۰۱۱.