نصرت بوتو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نصرت بوتو
نصرت بوتو
Nusrat Bhutto (cropped).jpg
نام در زمان تولدنصرت اسپهانی
زادهٔ۲۳ مارس ۱۹۲۹(۳ فروردین ۱۳۰۸)
اصفهان، ایران
درگذشت۲۳ اکتبر ۲۰۱۱
دبی، امارات متحده عربی
ملیتایرانی - پاکستانی
پیشهسیاستمدار
کارهای برجستهبانوی اول پاکستان (۱۹۷۷–۱۹۷۱)
ریاست حزب مردم پاکستان
حزب سیاسیحزب مردم پاکستان
همسر(ها)ذوالفقار علی بوتو (۱۹۷۹–۱۹۵۱)
فرزندانبی نظیر (۲۰۰۷–۱۹۵۳)
مرتضی (۱۹۹۶–۱۹۵۴)
صنم (-۱۹۵۷)
شهنواز (۱۹۸۵–۱۹۵۸)

نصرت بوتو (زاده ۲۳ مارس ۱۹۲۹ در اصفهان - درگذشته ۲۳ اکتبر ۲۰۱۱ در دبی) زن سیاستمدار ایرانی - پاکستانی است که فعالیت سیاسی اش را در پاکستان با حزب مردم پاکستان آغاز کرد. او همسر دوم ذوالفقار علی بوتو و مادر بی نظیر بوتو است.

زندگی‌نامه[ویرایش]

وی فرزند یک بازرگان ایرانی و از خاندان کرد جلالی (خراسان) و از یاران سردار علی رحمانی از بزرگان روستا زینگر بود و با ذوالفقار علی بوتو در کراچی آشنا شد و با وی در ۸ مارس ۱۹۵۱ ازدواج کرد. آنها صاحب چهار فرزند شدند بی نظیر ۲۰۰۷–۱۹۵۳، مرتضی ۱۹۹۶–۱۹۵۴، صنم ۱۹۵۷ و شهنواز ۱۹۸۵–۱۹۵۸.

نصرت بوتو بین سالهای ۱۹۷۷–۱۹۷۱ بانوی اول پاکستان بود زمانی که همسرش ذوالفقار علی بوتو به مقام ریاست جمهوری و سپس نخست‌وزیری پاکستان رسید. پس از کودتای نظامی ۴ آوریل ۱۹۷۹ و اعدام همسرش، نصرت بوتو به ریاست حزب مردم پاکستان رسید قبل از آنکه دخترش بی نظیر به این مقام برسد. سه فرزند از چهار فرزندش در ترورهای سیاسی به قتل رسیدند.

او تحت تأثیر این قتل‌ها کار سیاسی را از اواخر سالهای ۱۹۹۰ کنار گذاشت. او که از بیماری سرطان و آلزایمر رنج می‌برد سالهای واپسین عمرش را در دبی و منزل دخترش بی نظیر بوتو سپری کرد.[۱]

منابع[ویرایش]