نشان ملی اوکراین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نشان ملی اوکراین
نشان ملی اوکراین
پذیرفته‌شده۱۹ فوریه ۱۹۹۲ میلادی
نگهدارهاپس زمینه ای آبی با یک شاهین در حال شیرجه برای شکار و یا نیزه سه شاخه زرد رنگ
کاربردملی

نشان ملی جمهوری اوکراین در سال ۱۹۹۲ میلادی جایگزین نشان رسمی جمهوری سوسیالیستی اوکراین شوروی گردید نیزه سه شاخه به کار رفته در آن نماد رسمی کشور اوکراین می‌باشد و رنگ های آن از رنگ‌های پرچم این کشور اقتباس شده‌است.

پشینه تاریخی[ویرایش]

نشان اوکراین یک سپر آبی با سه‌طرفه طلایی است. این نشان که رسماً به‌عنوان نشان ایالت سلطنتی ولدیمیر کبیر یا به زبان محاوره ای تریزوب (به اوکراینی: тризуб) شناخته می‌شود، از علامت سه گانه مهر ولودیمیر، اولین شاهزاده بزرگ کیف گرفته شده‌است.

الگو:Expand Ukrainian

Coat of arms of Ukraine
نسخه‌ها
ملازمUkraine
پذیرفته‌شده19 February 1992
نویسارAzure, a tryzub Or
نسخه‌های پیشین
کاربردUkrainian People's Republic (1918–1920)

نماد مدرن "سه تایی" به‌عنوان نشان جمهوری خلق اوکراین در فوریه 1918 پذیرفته شد. این طرح دارای نمونه هایی در مهرهای کیوان روس است. اولین شواهد باستان شناسی و تاریخی شناخته شده از این نماد را می توان بر روی مهرهای سلسله روریک یافت. با این حال، به گفته پریتساک، تامگا یا مهر سه گانه تلطیف شده‌ای که توسط حاکمان روس مانند اسویاتوسلاو اول کیف و تامگا های مشابهی که در خرابه‌ها یافت شده‌است، منشأ خزری دارند.

بر روی سکه های طلا و نقره صادر شده توسط شاهزاده ولدیمیر کبیر (۹۸۰-۱۰۱۵) که احتمالاً این نماد را از اجداد خود (مانند سواتوسلاو اول ایگوروویچ) به‌عنوان نشان سلطنتی به ارث برده بود، مهر شد و او آن را به پسران او، سویاتوپولک اول (۱۰۱۵-۱۹) و یاروسلاو حکیم (۱۰۱۹-۵۴). این نماد همچنین بر روی آجرهای کلیسای دهک در کیف، کاشی‌های کلیسای جامع Dormition در Volodymyr و سنگ‌های کلیساها، قلعه‌ها و کاخ‌های دیگر یافت شد. نمونه‌های زیادی از آن در سرامیک‌ها، سلاح‌ها، حلقه‌ها، مدال‌ها، مهرها و نسخه‌های خطی استفاده می‌شود.

Hand-coloured engraving of two gyrfalcon; one diving in flight resembles the shape of the tryzub.
The white gyrfalcon, possibly the inspiration for Ukraine's trident.


اکثر مورخان توافق دارند که نماد قرون وسطی به عنوان تصویر سه گانه در نظر گرفته نشده‌است، بلکه نمادی از تثلیث مقدس بوده‌است. همچنین به احتمال زیاد یک شاهین سبک شده بود. تصاویری از یک شاهین پرنده با یک صلیب مسیحی بالای سرش در لادوگا قدیم، اولین مقر سلسله روریک کیوان، از تبار اسکاندیناوی، یافت شده است. چنین شاهینی به همراه یک صلیب بر روی سکه‌های اولاف گوتفریتسون، پادشاه وایکینگ دوبلین و نورثامبریا نیز دیده می‌شود.

شاهین برای قرن‌ها یک ورزش سلطنتی در اروپا بوده‌است. شاهین نروژی (به نام شاهین نروژی نیز شناخته می‌شود) پرنده سلطنتی محسوب می‌شد و در یکی از اولین حماسه‌های روتنیا، شعر قرن دوازدهم The Tale of Ihor's Tale of Ihor's Tale of Ihor's Campaign نام برده می‌شود.

تصاویر بعدی از سه گانه ("tryzub") در میان روریکیدها بیشتر شبیه یک بیدنت یا حرف "U" است که در الفبای سیریلیک مدرن نیز صدای "u" را در "اوکراین" نشان می‌دهد (اگرچه الفبای سیریلیک در آن زمان بود. از این حرف به صورت جداگانه استفاده نکرد و به جای آن از دیگراف ОѴ/оу یا تک نگار آن Ꙋ استفاده کرد.

نگارخانه[ویرایش]

Greater coat of arms[ویرایش]


منابع[ویرایش]