نشان ملی مالت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نشان ملی مالت
ملازممالت
پذیرفته‌شده۱۹۸۸
تاجیک تاج با دروازه زندان و پنج برجک پیشکرده
نویسارپرچم مالت: Per pale argent and gules, a representation of صلیب جرج argent fimbriated gules in Dexter Chief
نگهدارهاDexter, An olive branch; sinister, a palm branch in vert all in their proper colours, tied at base with a ribbon argent, backed gules and upon which is written in capital letters sable the name of the country in the زبان مالتی.
شعارRepubblika ta' Malta
باروی شهر مالت از سن آنجلو

نشان ملی مالت در حال حاضر، مربوط به طراحی سال ۱۹۸۸ است. این طرح قرار بود به عنوان یک سپر باشد و نمادهای پرچم مالت را در خود داشته باشد. در بالای پرچم یک تاج زرین با دروازه زندان است که پنج برجک پیشکرده دارد و به عنوان نماد باروی دولت‌شهر مالت است. پیرامون پرچم یک حلقه‌گل است که از دو شاخهٔ زیتون و نخل درست شده یکی نماد صلح و دیگری نماد سنتی شهر. حلقه خود با یک ربان سفید که پشتش قرمز است بسته شده و روی آن به زبان مالتی نوشته Repubblika ta' Malta به معنی جمهوری مالت.[۱]

پیشینه[ویرایش]

نشان ملی میان سال‌های ۱۹۶۴ تا ۱۹۷۵

مالت در دوره ای مستعمرهٔ بریتانیا بود و در نماد ملی اش تصویر پرچم بریتانیا بود. پس از استقلال مالت از بریتانیا در ۱۹۶۴، نشان تغییر کرد و دو دلفین به آن اضافه شد یکی شاخهٔ نخل داشت به عنوان نماد پیروزی و دیگری شاخهٔ زیتون به عنوان نماد صلح. موج‌های زیر نماد هم در اصل موج‌های مدیترانه است. صلیب در تصویر نیز به شوالیه‌های هوسپیتالر ارتباط دارد و همچنین نماد شجاعت و مصمم بودن است. امروزه این نماد متعلق به نیروی دریایی است.

نشان ملی از ۱۹۷۵ تا ۱۹۸۸

هفت ماه پس از آنکه مالت تبدیل به جمهوری شد نشان ملی دوباره تغییر کرد و برخی نمادهای مالت مانند یک قایق سنتی مدیترانه ای و یک کاکتوس افزوده شد. دام مینتوف در ۱۹۶۴ اصرار به تغییر نشان ملی داشت چون بر این باور بود که وجود تاج بر روی نماد به معنی حکومت پادشاهی است و در حکومت جمهوری جایی ندارد.[۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پرچم مالت

منابع[ویرایش]

  1. "Flags, Symbols and their uses". Government of Malta. Archived from the original on 29 June 2015. Retrieved 28 September 2014.
  2. Bonello, Giovanni (8 May 2011). "Malta's three national emblems since independence – what's behind them?". Times of Malta. Retrieved 28 September 2014.