موش‌ها و آدم‌ها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
موش‌ها و آدم‌ها
OfMiceAndMen.jpg
جلد چاپ نخست
نویسنده جان استاین‌بک
طراح جلد راس مک‌دانلد
کشور ایالات متحده
زبان انگلیسی
ناشر Covici Friede
تاریخ انتشار
۱۹۳۷
تعداد صفحات ۱۸۷

موش‌ها و آدم‌ها (به انگلیسی: Of Mice and Men) عنوان یک رمان کوتاه از نویسنده برنده جایزه نوبل ادبیات، جان استاین‌بک بوده که در سال ۱۹۳۷ به چاپ رسیده است. نویسنده در این داستان از سرگذشت غم‌انگیز دو کارگر مزرعه مهاجر، جورج میلتون و لنی اسمال می‌نویسد که در رکود بزرگ آن روزگار در کالیفرنیا به دنبال یافتن کار به هر سمت و سویی روانه می‌شوند.

چکیده داستان[ویرایش]

جورج میلتون و لنی اسمال دو دوست‌اند که با مهتری در آخور اسب‌ها در اسبداری‌ها روزگار می‌گذرانند. آرزوی دیرین هر دویشان آن است که روزی جایی را بخرند و در آن خرگوش پرورش دهند. لنی از بچگی از نوازش چیزهای نرم خوشش می‌آید و زور بازوی بسیاری دارد ولی چندان باهوش نیست و کودن است. از همین رو دچار دردسر می‌شود، بویژه هنگامی که زن پسر ارباب، کرلی، از او می‌خواهد تا موهایش را نوازش کند. لنی نخواسته زن بیچاره را می‌کشد و از ترس می‌گریزد. کرلی خشمگین با مردانش در پی یافتن و از پای درآوردن لنی راهی می‌شود. جرج هم برغم سوگندش برای پشتیبانی از لنی در چنین درگیری‌هایی به گروه پیوسته در پی لنی راهی می‌شود. چون می‌بیند دوستش گیر افتاده و راه گریز ندارد با هفت تیر به گردنش شلیک می‌کند و او را می‌کشد.

مبنای داستان[ویرایش]

مبنای این داستان آموخته‌های زندگی استاین‌بک دربارهٔ زندگی مردان بی خانمان و دربدر در پی کارگری در اسبداری‌ها است. نام این داستان از سروده رابرت برنز برگرفته شده است.

پوشانها[ویرایش]