موریسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
موریسی
مراسم فرش قرمز فیلم الکساندر، سال ۲۰۰۵
مراسم فرش قرمز فیلم الکساندر، سال ۲۰۰۵
اطلاعات پس‌زمینه
نام تولداستیون پاتریک موریسی
نام(های) دیگرموز، موس موزی
زاده۲۲ مه ۱۹۵۹ (۶۴ ساله)
منچستر، انگلستان
ژانرآلترنتیو راک، ایندی راک، ایندی پاپ
سال‌های فعالیت۱۹۸۲ تا امروز
ناشر(ان)۱۹۸۸–۹۴: اچ‌ام‌وی/سایر
۱۹۹۵: آرسی‌ای/رپرایز
۱۹۹۷: مرکوری
۲۰۰۳–۷: اتک/سنکچوئری
۲۰۰۷–۹:دکا/لاست هایوی
۲۰۱۴: هاروست
همکاری‌های مرتبطاسمیتز
وبگاه

استیون پتریک موریسی (زادهٔ ۲۲ مه ۱۹۵۹) که معمولاً او را با نام فامیل‌ش موریسی می‌شناسند، خواننده و ترانه‌نویس بریتانیایی است. او در دههٔ ۱۹۸۰ به عنوان ترانه‌سرا و شخصیت اصلی گروه اسمیتز به شهرت رسید. اسمیتز در انگلستان به محبوبیت و موفقیت‌های زیادی دست یافت، اما در سال ۱۹۸۷ گروه بنا به دلایلی بهم خورد، و موریسی به‌صورت انفرادی فعالیت خود را ادامه داد، و در کارنامهٔ انفرادی خود تا امروز، ده تک‌آهنگ خود را در ده تای اول جدول تک‌آهنگ‌های بریتانیا جای داده‌است. همچنین اولین آلبوم انفرادی وی، زنده باد نفرت در جدول موسیقی آلبوم‌های بریتانیا جایگاه نخست را کسب کرد.

موریسی به عنوان یکی از نوآوران صحنهٔ موسیقی مستقل یا ایندی شناخته شده؛[۱] مجلهٔ موسیقی ان‌ام‌ئی موریسی را «یکی از تأثیرگذارترین هنرمندان تمام دوران‌ها» می‌داند؛ مجلهٔ ایندیپندنت بیان می‌کند: «اکثر ستاره‌های موسیقی عامه‌پسند باید بمیرند تا به جایگاهی که وی در دوران زندگی‌اش دست یافته، برسند.»[۲] در سال ۲۰۰۴، پیچفورک مدیا موریسی را «یکی از منحصربه‌فردترین چهره‌های فرهنگ عامهٔ غربی در ۲۰ سال گذشته» نامید.[۳]

از ترانه‌های موریسی به‌عنوان «دراماتیک، غم‌انگیز، عکس‌های شرح‌دار طنازانه از رابطه‌های محکوم به فنا، تنهایی در نایت‌کلاب‌ها، بار سنگین خاطرات گذشته و زندان خانه» یاد شده‌است.[۴] او همچنین به‌خاطر وکال باریتون غیرمعمولی‌اش (هرچند گه‌گداری به فالستو نیز روی می‌آورد) شناخته شده‌است؛[۵] به‌اضافهٔ مدل Quiff موهایش؛ و کنسرت‌های پرشور و هیجانش که خاص خود اوست.

موریسی در طول زندگی هنری خود، جنجال‌های رسانه‌ای زیادی را به‌خاطر نظراتی که معمولاً صادقانه و در حکم «طبل مخالف» ابراز می‌کرده، ایجاد کرده‌است

تهمت‌های وارده به وی در رابطه با پدوفیلیا از بُنیه غلط است و جهت خراب کردن وجهه او است. چندین آهنگ از وی در دوران حضورش در اسمیتز وجود دارد که بنا بر تأثیرات منفی کودک‌ازاری‌ها در مدرسه وی نوشته شده‌اند، زیرا که وی به شدت تحت تأثیر ظلم و ستم مدیران و معلمان مدرسه اش قرار گرفته بود. و البته همواره به‌خاطر اعتقادات‌ش در زمینهٔ گیاه‌خواری و حقوق جانوران نیز توجه رسانه‌ها را به خود جلب می‌کند.[۶] وی خود را در کتاب آتوبیوگرافی خویش، به‌عنوان یک «حافظ جانوران» نام بُرده است.

ترانه‌شناسی[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. "این مرد جذاب".
  2. "این مرد جذاب: چطور شخصی مثل موریسی به چنین جایگاهی می‌رسد؟".
  3. "بررسی آلبوم «شکار، تو هستی»".
  4. "موریسی: نمایش موزیکال".
  5. "برترین ۱۰۰ خوانندهٔ تمام اعصار".
  6. "مصاحبهٔ موریسی: قهرمان‌ها".

منابع[ویرایش]