مهران کریمی ناصری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کریمی ناصری در فرودگاه

مهران کریمی‌ ناصری متولد ۱۹۴۲ میلادی در مسجدسلیمان ایران است. او در انگلیسی به Sir Alfred Mehran به‌معنی "لرد(قربان-آقا) آلفرد مهران" هم معروف است. او یک پناهنده ایرانی است که از تاریخ ۸ اوت ۱۹۸۸ تا اوت ۲۰۰۶ در ترمینالِ فرودگاه شارل دوگل پاریس زندگی می‌کرد.[۱][۲]

زندگینامه[ویرایش]

مهران کریمی ناصری فرزند پزشکی ایرانی و پرستاری اسکاتلندی است. او، پس از تحصیل در انگلستان و بازگشت به ایران، در سال ۱۹۷۷ دستگیر می‌شود و سپس به خارج فرار می‌کند. پس از گشت‌وگذارهای بسیار در اروپا، سرانجام در بلژیک به‌عنوان پناهندهٔ سیاسی پذیرفته می‌شود. اما به عشق یافتن پدر به انگلستان می‌رود و در مسیر فرار مدارک شناسایی‌اش را نابود می‌کند تا در آن‌جا پناهندگی بگیرد. انگلیسی‌ها او را به‌خاطر نداشتنِ مدارک شناسایی به بلژیک، و بلژیکی‌ها او را دوباره به انگلستان بازمی‌گردانند. در این رفت‌وآمدها سرانجام هشتم اوت ۱۹۸۸ از فرودگاه شارل دوگل پاریس سر بیرون می‌آورَد. این بار اما ازآن‌جاکه فاقد مدارک شناسایی بوده، فرانسوی‌ها نمی‌توانند او را به کشوری که از آن آمده‌بود، برگردانند.

مهران کریمی ناصری از آن تاریخ ۱۹۸۸ تا اوت ۲۰۰۶، یعنی به‌مدت هجده سال، ساکن سالنِ ترمینالِ فرودگاه شارل دوگل پاریس می‌شود. در سال ۱۹۹۹ یک وکیل فرانسوی موفق می‌شود برای او اجازهٔ اقامت بگیرد، اما او با این استدلال که «من مهران کریمی ناصری نیستم، بلکه سِر آلفرد مهران هستم و ایرانی هم نیستم!»، از امضای مدارک سر بازمی‌زند. پس از آن به‌خاطر ابتلا به بیماریی که اعلام نشده، به بیمارستانی نامعلوم منتقل می‌شود. وی کتابی به انگلیسی به نام «مرد ترمینال» نوشته‌است که در آن به شرحِ سرگذشت‌اش می‌پردازد.

فیلم سینمایی[ویرایش]

فیلم ترمینال اثر استیون اسپیلبرگ الهام گرفته شده از زندگی وی می‌باشد.[۳]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. http://www.snopes.com/travel/airline/airport.asp
  2. http://www.bbc.co.uk/persian/arts/2010/04/100429_aparat17.shtml
  3. Gilsdorf, Ethan (June 21, 2004). "Behind 'The Terminal,' a true story". The Christian Science Monitor. Retrieved December 5, 2010.