مهاجم ریزتک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
لبران جیمز

مهاجم ریزتک (انگلیسی: Small forward) یا اسمال فوروارد یا پست ۳ یکی از پنج پست در بسکتبال است. اسمال فوروارد ها معمولا کوچک‌جثه ترو سریعتر از پاور فوروارد ها و سنتر ها ولی قدبلند تر، بزرگتر و قویتر از هر کدام از گارد ها هستند.

از اسمال فوروارد ها بعنوان "تطبیق پذیر" ترین پست در بازی بسکتبال نیز یاد میشود. در اتحادیه ملی بسکتبال (NBA)، قد اسمال فوروارد ها در بازه ۶'۶" (۱.۹۸ متر) تا ۶'۱۰"(۲.۰۸ متر) و در اتحادیه ملی بسکتبال بانوان (WNBA) در بازه ۵' ۱۰" (۱.۷۸ متر) تا ۶' ۱" (۱.۸۵ متر) متغیر است.

اسمال فوروارد ها مسئول امتیاز گیری و دفاع هستند و بعضی مواقع بعنوان گزینه دوم یا سوم برای ریباند (بعد از پاور فوروارد و سنتر) نیز مطرح هستند. در بسکتبال حرفه ای، بعضی از بازیکنان این پست دارای مهارت بسیاری در پاس دادن و ایجاد موقعیت نیز هستند.

روش هایی که اسمال فوروارد ها برای امتیازگیری بکار میبرند تنوع زیادی دارند؛ بعضی از آنان شوتزن های بسیار دقیقی هستند، بعضی از ایجاد تماس فیزیکی بهره میبرند در حالیکه بعضی دارای هر دو قابلیت (برش زدن و استفاده از تماس فیزیکی + شوت دقیق) هستند. در بعضی موارد، اسمال فوروارد ها در نزدیکی خط بیس لاین جایگیری میکنند و در موارد دیگر، متخصصین حرکت بدون توپ هستند. در دفاع نیز، با توجه به ویژگی "انطباق پذیری" این پست، میتوانند با استفاده از سرعت، قدرت یا اندازه خود، بازیکنان پست های مختلفی را مهار کنند.

اسمال فوروارد هایی همچون جولیوس اروینگ، شریل میلر، لری برد، شریل اسووپس، جیمز ورذی، الگین بیلور، اسکاتی پیپن، دومینیک ویلکینز و ریک بری، نامشان در تالار مشاهیر بسکتبال نیسمیت ثبت شده و گرامی داشته می‌شوند.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]