سوینگمن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

سوینگمن بازیکنی است که می‌تواند در پست‌های مختلف در رشته مربوطه خود بازی کند.

بسکتبال[ویرایش]

فیداِوِی کوبی برایانت یکی از بهترین سوینگمن‌های بازنشسته روی دست شین باتیر در سال ۲۰۰۹
دانک آندره ایگودالا از سوینگمن‌های حاضر (ایالات متحده آمریکا - جمهوری دومینیکن)

در بسکتبال ، سوینگمن به بازیکنی که می‌تواند در پست‌های شوتینگ گارد و اسمال فوروارد بازی کند یا در طی بازی در این دو پست جابجا می‌شود خطاب می‌شود[۱]. حدود قدّی سوینگمن‌ها بین ۶فوت و ۵اینچ (۱٫۹۶متر) تا ۶فوت و ۹اینچ (۲٫۰۶متر) است[۱]. از سوینگمن‌های حال حاضر می‌توان از جیمی باتلر ، اندرو ویگینز ، وینس کارتر ، آندره ایگودالا ، پال جرج ، دنی گرین ، کایل کرور ، جاستیس وینزلو ، مایک میلر ، نیکولاس باتوم ، ترنس روز ، جو جانسون ، نیک یان ، تایرک ایوانز ، لنس استفنسون ، اوان ترنر ، جیانیس آنتتوکومپو ، جی ار اسمیت ، سی جی مایلز ، آرون آفلالو ، کوری برور نام برد[۲]. از سوینگمن‌های بازنشسته هم می‌توان از کوبی برایانت ، کلاید درکسلر ، جرج گروین و تریسی مک‌گریدی نام برد[۱].

هاکی روی یخ[ویرایش]

در هاکی روی یخ ، سوینگمن بازیکنی است که می‌تواند در هر دو پست مهاجم و مدافع بازی کند ؛ برای مثال برنت بورنز[۳] از تیم سن هوزه شارکس و داستین بوفلین[۴] از تیم وینیپگ جتس از بازیکن‌های سوینگمن هستند.

بیس بال[ویرایش]

در بیس بال ، سوینگمن پرتاب‌کنندهٔ توپی است که می‌تواند به عنوان "شروع‌کننده" یا "رلیور" بازی کند[۵].

فوتبال استرالیایی[ویرایش]

این واژه در فوتبال استرالیایی هم نیز به کار می‌رود ، معمولاً بازیکنی با این واژه توصیف می‌شود که توانایی بازی در حمله و دفاع را دارد؛ بازیکنان این پست، مثل کلیدهای این بازی هستند. برای مثال می‌توان از رایان اسکونمیکرز[۶] ، بن رید[۷] ، جارید روهد[۸] و هری تیلور[۹] نام برد.

همچنین ببینید[ویرایش]

دو پست‌های بسکتبال

لینک‌های خارجی[ویرایش]

NBA.com – Basketball University

منابع[ویرایش]