منوچهر آریان‌پور کاشانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از منوچهر آریان پور)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

منوچهر آریان‌پور کاشانی فرزند عباس آریان‌پور کاشانی استاد ادبیات انگلیسی است. وی در هفتم شهریور ماه سال ۱۳۰۸ در کاشان به دنیا آمد.[۱] مدرسه عالی ترجمه را به کمک پدرش در سال ۱۳۴۸ بنیان نهاد. پس از فارغ‌التحصیلی در دانشگاه‌های آمریکا تدریس می‌کرد در سال ۱۳۴۸ به همراه پدرش مدرسه عالی ترجمه را در ایران بنیان گذاشت که در همان سال اولین دوره دانشجویان در آن مشغول به تحصیل شدند. این مدرسه عالی دانشجویانی را در رشته‌های مختلف ترجمه تربیت کرد. وی استاد دانشگاه کلرادو در آمریکا بوده و عضو دانشگاه بین المللی ایران است.

دکتر منوچهر آریان‌پور کاشانی [۲] در سال‌های آغازین دهه ۱۳۵۰ به کمک دانشجویان و برخی استادان همان مدرسه عالی کار تالیف فرهنگ آریان‌پور را آغاز کرد [۳] که ثمره آن امروز انواع لغت‌نامه‌های فارسی به انگلیسی و انگلیسی به فارسی است.[۴] دکتر منوچهر آریان‌پور کاشانی علاوه بر فرهنگ لغت[۵] اثار دیگری نیز تالیف و ترجمه کرده‌است.[۶] یکی از این آثار "دستورزبان وآیین نگارش انگلیسی پیشرو" نام دارد.[۷]

آثار[ویرایش]

کتابهایی در زمینه زبان و ادبیات انگلیسی همانند: فرهنگ پیشرو، فرهنگ همسفر، فرهنگ گسترده و فرهنگ وبستر نیوورد از آثار ایشان است.

منابع[ویرایش]