منصور ارباب‌سیر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

منصور ارباب‌سیار[۱][۲] یا ارباب‌سیَر[۳][۴][۵] (به انگلیسی: Manssor Arbabsiar) یک ایرانی-آمریکایی ۵۶ ساله ساکن کورپوس کریستی شهری در ایالت تگزاس ایالات متحده آمریکا ست که در تگزاس عمدتاً به کار فروش اتومبیل‌های دست دوم اشتغال داشت[۶] وی به اتهام همکاری با سپاه پاسداران جمهوری اسلامی برای ترور سفیر وقت عربستان سعودی در قالب یک بمبگذاری تروریستی در رستورانی در پایتخت آمریکا در تاریخ ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۱ در آمریکا دستگیر شد.

ادعای آمریکا[ویرایش]

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد گزارش داده‌است که او نامه‌هایی را در ارتباط با این پرونده، از دولت‌های آمریکا، ایران و عربستان سعودی دریافت کرده‌است. در این سند آمده‌است که فرد طرف مذاکره با منصور ارباب سیر که در کارتل لوس زتاس عضو بوده در اصل یک مخبر اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکاست که آقای سیر به وی نزدیک شده و در دو وعده و در مجموع مبلغ یکصد هزار دلار به عنوان پیش پرداخت عملیات ترور سفیر عربستان به مخبر آمریکایی پرداخت کرده‌است. در سند آمریکا آمده‌است که مخبر اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا در گذشته مرتکب جرائمی شده و در ازای همکاری با سرویس‌های دولتی آمریکا علیه مواد مخدر، اتهاماتش نادیده گرفته شده‌است.[۷] او همچنین به تلاش برای بمبگذاری در سفارتهای اسرائیل و عربستان سعودی و نیز همکاری با یک کارتل مواد مخدر مکزیکی برای رسیدن به این اهداف متهم شده‌است.

نظر تحلیل‌گرهای سیاسی[ویرایش]

همزمان با اعلام خبر این دستگیری، بسیاری از تحلیلگران نقشه کشف شده ادعایی آمریکا را بسیار پیش پا افتاده خوانده‌اند، و با توجه به پیشینه نامربوط و مشخص آقای ارباب سیار و همچنین روشهای تروریستی پیچیده‌تر قبلی که سپاه پاسداران به کار می‌گرفته‌است، صحت ادعاهای آمریکا را زیر سؤال بردند.[۸]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]