مقابله با هرزنامه‌ها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

برای جلوگیری از هرزنامه (به انگلیسی: Spam)، هم کاربران و هم مدیر سیستم‌های ایمیل از روش‌های ضد هرزنامه (به انگلیسی: Anti-spam techniques) متفاوتی استفاده می‌کنند که بعضی از این تکنیک‌ها در محصولات، سرویس‌ها و نرم‌افزارها برای کم کردن مسئولیت کاربران و مدیر مورد استفاده قرار می‌گیرند. هیچ تکنیکی راه حل کاملی برای مقابله با هرزنامه‌ها محسوب نمی‌شود، در واقع یک توازن بین رد کردن‌های غیرضروری با محسوب نکردن هیچ کدام از نامه‌ها به عنوان هرزنامه وجود دارد که بسته به میزان زمان و هزینه‌ای است که صرف می‌شود.

روش‌های ضد هرزنامه را می‌توان به چهار دسته‌ی کلی تقسیم کرد: آن‌هایی که نیاز به اقداماتی از طرف اشخاص دارند، آن‌هایی که می‌توان به وسیله مدیران سرویس‌های ایمیل‌ها به صورت خودکار مدیریت کرد، آن‌هایی که می‌توان به وسیله‌ی ارسال‌کنندگان ایمیل به صورت خودکار مدیریت کرد و آنهایی که به وسیله محققان و اعمال‌کنندگان قانون قابل مدیریت شدن هستند.

شناسایی هرزنامه[ویرایش]

بررسی واژه‌ها: مثبت کاذب (False Positives)[ویرایش]

به طور کلی، افراد علاقه دارند که سیستم تشخیص هرزنامه به درستی کار کند و به همین دلیل توازن میان رایانامه‌هایی که به درستی به عنوان هرزنامه شناخته می‌شوند در مقایسه با رایانامه‌هایی که به اشتباه به عنوان هرزنامه انتخاب می‌شوند، بسیار حیاتی و مهم است. برخی از سیستم‌ها به کاربران این اجازه را می‌دهند که در ساختار سیستم تشخیص هرزنامه دست ببرند و تنظیمات آن را تغییر بدهند. اما آنچه که مهم است آن است که در هر حالتی، این روش‌های دارای خطاها و مشکلات خاص خود هستند. به عنوان مثال، یک سیستم تشخیص هرزنامه ممکن است که در شخیص تعداد زیادی از ایمیل‌های هرزنامه دچار مشکل شود و در عین حال بسیاری از ایمیل‌های مهم کاربر را به صورت اشتباه به عنوان هرزنامه تشخیص دهد.

تشخیص هرزنامه براساس واژه کلیدی و بررسی آماری رایانامه دو روش محبوب‌اند هر چند که دارای مشکلات خودش است. در روش اول (واژه کلیدی)، سیستم براساس کلمات خاصی مانند «ویاگرا (به انگلیسی: Viagra)» یک رایانامه را به عنوان هرزنامه تشخیص می‌دهد. به عنوان مثال اگر زمانی در داخل متن رایانامه، واژه‌ی ویاگرا وجود داشته باشد، این سیستم به صورت خودکار آن رایانامه را به عنوان هرزنامه اعلام می‌کند. مشکل این سیستم آن است که اگر زمانی دوست شما رایانامه‌ای برای شما ارسال کند، آن ایمیل بدون آنکه متوجه آن شوید، به عنوان هرزنامه برچسب می‌خورد.

روش دوم که دارای دقت بیشتری نسبت به روش اول است، رایانامه به صورت آماری (براساس محتوا و غیر از محتوا) مورد بررسی قرار می‌گیرد به گونه‌ای که وضعیت آماری نسبت به محتوا و واژه کلیدی مسدود شده (مانند ویاگرا) مورد سنجش قرار می‌گیرد. به همین دلیل اگر زمانی دوست شما رایانامه‌ای به شما ارسال کرد که حاوی واژه ویاگرا باشد، آن رایانامه را بدون مشکل دریافت خواهید کرد.

کم کردن اسپم‌ها[ویرایش]

پخش کردن ایمیل خود فقط در بین گروه‌های محدودی که می‌شناسید یکی از راه‌های محدود کردن اسپم‌ها است، این روال بر اساس صلاح دید تمام اعضای گروه‌است، چرا که آشکار کردن آدرس ایمیل در خارج از گروه، اعتماد داخل گروه را از بین می‌برد.

بنابراین باید ارسال کردن دوباره ایمیل‌های دریافتی به کسانی که نمی‌شناسید نباید حتی الامکان صورت گیرد. اگر گاهی اوقات هم ضروری باشد به کسی که نمی‌شناسید ایمیل ارسال کنید، یک کار خوب این است که لیست تمامی این آدرس‌ها را به جای to بعد از bcc بیاورید.

این کار از برداشتن ایمیل‌های ما توسط کسانی که ایمیل‌های ما را به اهداف فرستادن اسپم برمی دارند جلوگیری می‌کند.

جلوگیری از پاسخ دادن به اسپم‌ها[ویرایش]

کسانی که اسپم می‌فرستند غالبا به پاسخ‌هایی که برایشان ارسال می‌شود توجه می‌کنند حتی اگر آن پیامی باشد که در آن گفته شود لطفا برای من ایمیل ارسال نکنید. به علاوه بسیاری از پیام‌های اسپم حاوی لینک‌ها وآدرس‌هایی است که کاربر خودش تصمیم می‌گیرد آن آدرس را از لیست اسپم‌ها خارج کند. در برخی از موارد حمله کننده‌های اسپم این لینک‌ها را امتحان می‌کنند که حاوی اطلاعاتی باشند که امکان حذف آن توسط کاربر کم شود. درخواست شکایت ممکن است لیست باعث اصلاح آدرس‌ها شود. کاهش شکایت‌ها منجر به این می‌شود که ارسال کننده اسپم بتواند قبل از نیاز به به دست آوردن حساب‌های کاربری جدید و فراهم کنندگان خدمات اینترنت، فعال باقی بماند.

آدرس‌های ارسال کننده در پیام‌های اسپم اغلب جعل می‌شوند. به عنوان مثال از آدرس دریافت کننده به عنوان آدرس جعلی ارسال کننده استفاده می‌شود بنابراین پاسخ به اسپم ممکن است به عدم دریافت شود یا به کاربرانی بی گناه که آدرس‌های آنها مورد سواستفاده قرار گرفته، برسد.

در یوزنت‌ها اجتناب از پاسخ به اسپم مهم تر تلقی می‌شود. بسیاری از آی اس پی‌ها دارای نرم افزارهایی هستند که پیام‌های تکراری را تشخیص و نابود می‌کنند. ممکن است فردی یک اسپم را مشاهده کند و قبل از کنسل شدن آن توسط سرورهای آنها، به آن پاسخ دهد که می‌تواند باعث ارسال دوباره اسپم شود. از آنجایی که این پیام کپی محسوب نمی‌شود، کپی مجددا ارسال شده، زمان بیشتری می‌برد. ارسال مجدد ممکن است باعث شود تا ارسال کننده به غلط به عنوان بخشی از پیام اسپم تلقی شود.

منابع[ویرایش]