معدنچی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کانگر، معدنچی
پیشه
نوع پیشه
کارهای دستی
زمینه‌های فعالیت
کانش، معدن‌کاری
توصیف
زمینه کاری
کانش
کانکاو فرایبورگ، پنجره شیشه‌ای رنگ‌آمیزی‌شده، ۱۳۳۰ م
تندیس یک کانگر (یادمان به ژان کوکِریل در بروکسل).

معدنچی یا کانگَر[۱] (به انگلیسی: Miner) یا کان‌کن،[۲][۳] کسی است که کانسنگ، زغال‌سنگ، رس، گچ، طلا و الماس یا دیگر کانی‌ها را از کان‌های زیر زمین از راه معدن‌کاوی (کانِش) بیرون‌می‌کشد.[۴][۵] دو حس هست که در آن، این ترم به کار گرفته می‌شود. در باریکترین حس اش، یک کانکاو کسی است که در روی سنگ کار می کند؛ برش، انفجار، یا در غیر این صورت کار کردن و از بین بردن سنگ.[۴][۵] ولی در حسی پهنتر، "کانگر" هرکسی است که درون هرگونه معدنی کار می‌کند مانند رمزارزها، نه تنها یک کارگر در روی سنگ.[۴]

معدنکاری یکی از خطرناک‌ترین معامله و تجارت‌ها در جهان است.[۶] در برخی کشورها، معدنچیان تضمین‌های اجتماعی ندارند و در صورت آسیب، ممکن است بی‌یاری و کمک رها شوند.

در ناحیه‌هایی با تراداد معدنکاری دراز، بسیاری اجتماع‌ها ترادادها و نمودهای فرهنگی ویژه ناحیه‌های گوناگون، در فرم‌های تجهیزات ویژه، نمادگرایی، موزیک، و مانند آن را توسعه داده‌اند.

نقش‌ها[ویرایش]

توابع مختلف از معدنچیان فردی. بسیاری از نقش‌ها به گونه معدنکاری، مانند معدنکاری زغال‌سنگ ویژه هستند.

کانگران نوین[ویرایش]

مهندسان معدن اصل‌های ریاضی و دانش به کار می‌برند تا راه حل‌های اقتصادی به مشکلات فنی برای معدنچیان توسعه دهند. در بیشتر موارد، مدرک لیسانس (کارشناسی) در مهندسی، مهندسی معدن یا مهندسی زمین‌شناسی نیاز است. زیرا تکنولوژی به طور پایا در حال تغییر است، معدنگران و مهندسان معدنکاری نیاز دارند که آموزش و فرهیزش شان را ادامه دهند.[۷]

کانگران رمزارز[ویرایش]

در کانش رمزارز، مانند ساخت بیت‌کوین، یک کانگر یک رایانگر است، یا یک خوشه از رایانگرها که رمزارزها را برمی‌سازند. آنان به طور پایا تراکنش‌ها را راستی‌جویی می‌کند و به‌عنوان یک مشوق با رمزارزها پاداش می‌گیرند.

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

کان

کانی

کانش

منابع[ویرایش]

  1. از mine:کان و پسوند er:گر مانند worker:کارگر
  2. «معنی معدنچی | لغت‌نامه دهخدا». www.vajehyab.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۵-۱۳.
  3. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۶ نوامبر ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۶.
  4. ۴٫۰ ۴٫۱ ۴٫۲ Hill, Albert H. (1920). miner. Washington D.C.: United States Department of the Interior, Bureau of Mines. خطای یادکرد: برچسب <ref> نامعتبر؛ نام «Hill 1920» چندین بار با محتوای متفاوت تعریف شده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
  5. ۵٫۰ ۵٫۱ Raymond, R.W. (1881). miner. Easton, Pa.: American Institute of Mining Engineers. خطای یادکرد: برچسب <ref> نامعتبر؛ نام «Raymond 1881» چندین بار با محتوای متفاوت تعریف شده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
  6. "Mining: The Most Dangerous Job? - ABC News". Abcnews.go.com. 2010-04-06. Retrieved 2016-04-06.
  7. "Mining and Geological Engineers : Occupational Outlook Handbook: : U.S. Bureau of Labor Statistics". www.bls.gov. Retrieved 19 March 2018.