معاذ الکساسبه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
معاذ الکساسبه
Muath AlKesasbeh.jpg
نام بومی
معاذ صافی یوسف الکساسبة
نام تولدمعاذ صافی یوسف الکساسبة
زاده۲۹ مهٔ ۱۹۸۸
کرک، اردن
درگذشتهح. ۳ ژانویهٔ ۲۰۱۵ (۲۶ سال)
رقه، سوریه
مدفن
سوریه
وفاداری اردن
شاخه نظامی Royal Jordanian Air Force
سال‌های خدمت۱۵–۲۰۰۹
درجهCaptain (promoted posthumously)
یگانNo. 1 Squadron
جنگ‌ها/عملیات‌هامداخله نظامی علیه داعش
همسر(ان)Anwar Al-Tarawneh

معاذ الکساسبه (به عربی: معاذ صافي يوسف الكساسبة) ‏(۲۹ می ۱۹۸۸–۳ ژانویه ۲۰۱۵)[۱] یک خلبان اردنی بود که توسط داعش به قتل رسید. وی خلبان جنگنده اف-۱۶ بود که هواپیمایش به دلیل نقص فنی در تاریخ ۲۴ دسامبر ۲۰۱۴ سقوط کرد، هر چند داعش مدعی است که هواپیمای وی را هدف قرار داده و سرنگون کرده‌است. داعش وی را در حوالی رقه در سوریه به اسارت خود درآورد.[۲] داعش تهدید کرده بود که این خلبان را اعدام خواهد کرد اما مذاکراتی برای آزادی وی بین طرفین در جریان بود. با این حال، داعش یک روزنامه‌نگار ژاپنی را که هم‌بند وی بود گردن زد و پس از آن الکساسبه را زنده در آتش سوزاند ویدئو و تصاویری بر روی سایت رسمی داعش، الفرقان، منتشر شد که ظاهراً نشان می‌دهد خلبان اردنی معاذ الکساسبه، در حالی که در یک قفس زندانی شده بود، زنده زنده در آتش سوزانده شده‌است.[۳][۴]

واکنش‌های بین‌المللی

واکنش دولت اردن به کشتن معاذالکساسبه

اردن در پاسخ به اعدام خلبانش، معاذ الکساسبه توسط گروه پیکارجوی داعش در تاریخ چهارم فوریه ۲۰۱۵ اقدام به اعدام دو زندانی وابسته به داعش به نام‌های ساجده الریشاوی (از عراق) و زیاد الکربولی نمود هم چنین جنگنده‌های اردن مواضع داعش را در دیرالزور بمباران کردند.[۸]

منابع

  1. Shiv Malik. "Isis video shows Jordanian hostage being burned to death". the Guardian.
  2. "داعش جنگنده اردنی را ساقط کرد". MehrNews. Archived from the original on 4 February 2015. Retrieved 4 February 2015.
  3. Greg Botelho, CNN (3 February 2015). "ISIS images show Jordanian pilot burned alive - CNN.com". CNN.
  4. "New ISIS video purportedly shows Jordanian pilot being burned alive". Fox News.
  5. "الخارجیة الایرانیة تدین اعدام الطیار الأردنی". وکالة مهر للأنباء. Archived from the original on 5 February 2015. Retrieved 5 February 2015.
  6. "سوریا تدین قتل الکساسبة وتدعو الاردن للتعاون فی محاربة الارهاب". وکالة مهر للأنباء. Archived from the original on 5 February 2015. Retrieved 5 February 2015.
  7. تابناک-واکنش‌ها به اعدام خلبان اردنی
  8. "الاردن نفذ حکم الاعدام بحق ساجدة الریشاوی". MehrNews. Archived from the original on 5 February 2015. Retrieved 4 February 2015.