مطالعات آمریکا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مطالعات آمریکا شامل دامنه‌ای وسیع از رشته‌هایی است که هر کدام به نحوی به دنبال توضیح فرهنگ(های) قاره آمریکا به ویژه ایالات متحده آمریکا می‌باشند. در سال‌های اخیر مطالعات آمریکا به کشورهای کانادا، مکزیک و آمریکای لاتین نیز متوجه شده‌است و رویکردی بین‌المللی و جهانی در باره فرهنگ آمریکایی از جریانات برجسته اخیر در ابتدای قرن ۲۱ می‌باشد.

مطالعات آمریکا به دو بخش مطالعات آمریکای شمالی و مطالعات آمریکای لاتین تقسیم می شود. برخی مطالعات آمریکا یا مطالعات آمریکای شمالی را مقوله‌ای بین رشته‌ای دانسته‌اند که به مطالعات ایالات متحده آمریکا وابسته است. اقتصاد، تاریخ، ادبیات، هنر، رسانه، فیلم، زنان و فرهنگ ایالات متحده آمریکا جزء زمینه‌هایی می‌باشد که تاثیر قطعی و زیادی در قاره آمریکا داشته است و در مطالعات آمریکا مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مطالعات آمریکا در ایران نیز با ایجاد چنین رشته‌ای در دانشگاه تهران آغاز گردیده و با مراجعه به مراجع اینترنتی و انتشاراتی آن می‌توان با مطالعات آمریکا در ایران آشنا شد. اصلی ترین دانشکده ای که به صورت حرفه ای و ساختارمند به بررسی مثال آمریکای شمالی می پردازد، دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران است. این دانشکده در قالب رشته مطالعات منطقه ای با 13 استاد و در قالب مطالعات آمریکای شمالی با 3 استاد و تعداد زیادی دانشجوی کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به فعالیت است.

لازم به ذکر است که مطالعات آمریکا بدلیل منازعه بلند مدت ایران و آمریکا(از انقلاب ۵۷ تا امروز) رشته ای بسیار مهم تلقی میشود و فارغ التحصیلان این رشته به تدریج جایگاه و نقش مهمی در تصمیم سازی و تصمیم گیری سیاست خارجی ایران بازی خواهند کرد.

منابع: