مسترکم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مسترکم
Mastercam logo.jpg
توسعه‌دهنده نرم‌افزار CNC Software Inc
نسخهٔ پایدار
۲۰۱۹
سیستم‌عامل ویندوز
گونه CAM
پروانه نرم‌افزار مالکیتی
وبگاه [۱]

نرم‌افزارِ مسترکم (به انگلیسی: MasterCAM) یکی از قدیمی‌ترین نرم‌افزارهای ساخت به کمک رایانه برای تهیه مسیر ماشین کاری برای دستگاه‌های سی‌ان‌سی محسوب می‌شود که ساخت شرکت CNC Software Inc است.

این نرم‌افزار برای نصب و استفاده به الزامات سخت‌افزاری کمتری نسبت به نرم‌افزارهای مشابه نیاز دارد و با داشتن postprocessor قوی امکان تعیین انواع مسیرهای حرکت ابزار به منظور فرز و تراش CNC را فراهم می‌کند. یادگیری و آموزش دستورات MasterCam تقریباً ساده و آسان است اما از طرفی محیط اجرای چندان جالبی ندارد و محدودیت‌های خاص خود را نیز دارد. به همین دلیل بسیاری از کاربران سایر نرم‌افزارها را ترجیح می‌دهند.

MasterCam جزو اولین‌های CAM است، اما با ورود رقبای قدرتمند مانند powermill کم‌کم استقبال و محبوبیت ابتدایی خود را از دست داد و استفاده از آن محدودتر شد. با وجود این هم‌اکنون نیز طرفداران خاص خود را داراست.

در حال حاضر نسخه x7 نرم‌افزار مستر کم بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. نسخه x7 نرم‌افزار با اعمال تغییراتی در محیط نرم‌افزار و ارائه قابلیت‌ها و استراتژی‌های جدید ماشین کاری همراه با ضمیمه آخرین نسخه نرم‌افزار CimcoEdit وارد بازار گردیده‌است.

لوگو نرم‌افزار MasterCAM

MasterCam یک نرم‌افزار مدل‌سازی کامل است که wireframe geometry دوبعدی وسه بعدی وعملیات سطح را با ویرایش قدرتمند و ابزارتغییرشکل ترکیب می‌کند. mastercam mill که براساس mastercam design پایه‌ریزی شده‌است این امکان را به شما می‌دهد که تعداد عملیات‌ ماشین کاری مختلف و گسترده را ایجاد و مدیریت کنید. MasterCam بخشی به نام associativity برای پیوند عملیات‌ ماشین کاری به هندسه به کار می‌گیرد. بنابراین وقتی هندسه قطعه تغییر می‌کند toolmaths می‌توانند به‌طور اتوماتیک احیا شوند.

MasterCam ابزار نرم‌افزارCAM / CAD (طراحی و تولید به کمک کامپیوتر) را برای انواع برنامه‌نویسی ازسطح ابتدایی تا سطح بسیار پیچیده ارائه می‌دهد. از جمله این قابلیت‌ها عبارتند از: ماشین کاری ۲ محوری، فرزکاری چندمحوری، EDM سیمی، برش ومدل‌سازی آزاد هنرمندانه، کشیدن مدل‌سازی عملیات سطح و طراحی سه بعدی و هرآنچه در عملیات ماشین کاری مورد نیاز باشد. شما می‌توانید برای یادگیری و آموزش مستر کم از محتواهای آموزشی مختلفی از جمله کلاس‌های حضوری و آموزش‌های آنلاین استفاده کنید.[۱]

منابع[ویرایش]