مسافران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
مسافران
کارگردان بهرام بیضایی
نویسنده بهرام بیضایی
بازیگران جمیله شیخی
مژده شمسایی
هما روستا
فاطمه معتمد آریا
محبوبه بیات
فرخ‌لقا هوشمند
نیکو خردمند
جمشید اسماعیل خانی
آتیلا پسیانی
حمید امجد
مجید مظفری
عنایت بخشی
جهانگیر فروهر
هرمز هدایت
مهتاب نصیرپور
موسیقی بابک بیات
فیلم‌برداری مهرداد فخیمی
تدوین بهرام بیضایی
تاریخ‌های انتشار
۱۳۷۰
مدت زمان
۹۸ دقیقه
کشور ایران
زبان فارسی

مسافران، فیلمی است به نویسندگی و کارگردانی بهرام بیضایی که سال ۱۳۶۹ (اواخر سال) و ۱۳۷۰ ساخته شد و بهرام بیضایی در سخنرانی خود به تاریخ ۱۱ فوریه ۲۰۱۱ در دانشگاه استنفورد گفت که این فیلم را در پاسخ به فیلم مادر علی حاتمی ساخته است.

از فیلمنامه تا فیلم[ویرایش]

طرح فیلمنامه را بیضایی سال ۱۳۵۴ نگاشت.[۱] سال ۱۳۶۸ فیلمنامه مسافران را نوشت[۲] که بهار ۱۳۷۱ در انتشارات روشنگران چاپ شد.[۳] پایان سال ۱۳۶۹ کارگردانی فیلم آغاز شد و سال بعد پایان گرفت و تدوین شد. سال ۱۳۷۱ نمایش فیلم دچار مشکل شد و بیضایی نامه‌ای در اعتراض نوشت.[۴]

خلاصه داستان[ویرایش]

مهتاب، خواهر ماهرخ به همراه شوهر و دو فرزندش از شمال به طرف تهران حرکت می‌کند تا آینه موروثی نوعروس خانواده را به مراسم ازدواج خواهرش برساند. در راه زنی روستایی با آنها همسفر می‌شود، اما همگی در تصادف با یک نفتکش جان می‌دهند. خبر به خانواده می‌رسد و عروسی به ماتم تبدیل می‌شود. گزارش‌های پلیس اگرچه صحت تصادف و کشته شدن مسافران را نشان می‌دهد، نشانی از آینه موروثی پیدا نمی‌شود. در حالی‌که همه اعضای خانواده مرگ مسافران را پذیرفته‌اند خانم بزرگ دل به عزا نمی‌سپارد و انتظار می‌کشد تا مهتاب با آینه نوعروس از راه برسد. بر خلاف نظر خانم بزرگ مراسم عزا برگزار می‌شود و نزدیکان از دست رفتگان، راننده نفتکش و شاگردش، مأموران و دیگران در مراسم شرکت می‌کنند. اما ماهرخ با حالی پریشان با لباس سفید عروسی حاضر می‌شود. در میان واکنش‌های متفاوت حاضران ناگهان مهتاب و دیگر مردگان با آینه موروثی از راه می‌رسند. انعکاس نور در آینه محفل آنها را غرق در روشنایی می‌کند. مهتاب آینه را به ماهرخ می سپارد تا مراسم عروسی برگزار شود.

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]