مزوتراپی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مزوتراپی (به انگلیسی: Mesotherapy) عبارت است از وارد کردن گروهی از مواد فعال بیولوژیک با سوزن‌هایی بسیار ریز به داخل پوست. این مواد می‌توانند شامل انواع ویتامین، دارو (مانند ماینوکسیدیل) یا فاکتورهای رشد (مانند فاکتورهای رشد انسولینی) باشند. مزوتراپی نوعی روش درمانی تزریقی است که در تمام دنیا، کاربرد زیادی در درمان‌های زیبایی دارد. در واقع مزوتراپی استفاده از دوزهای کم دارو با تزریق‌های مکرر، در ناحیه مورد نظر از پوست است. مزوتراپی یک روش بدون درد و بدون نیاز به بی‌حسی است و با زندگی روزمره بیماران تداخلی ندارد. در این روش از سرسوزن‌هایی با قطر داخلی بسیار کم استفاده می‌شود. تولید این سرسوزن‌ها به دلیل دشواری‌های فراوان آن در نقاط بسیار محدودی از دنیا امکان‌پذیر است. در ایران یک شرکت موفق به تولید این سرسوزن‌ها تا گیج ۳۲ شده است. روش مزوتراپی بدون درد است و برای رویش مجدد مو تقویت مو و کاهش اثر دی هیدروتستسترون مورد استفاده قرار میگیرد.

سن مناسب مزوتراپی[ویرایش]

به گفته برترین پزشکان جهان بهترین سن برای شروع مزوتزاپی در زیباسازی و جوانسازی پوست، افرادی با سنین کمتر از سی و پنج سال است. پزشکان در اروپا این کار را معمولا در سنین بین بیست سالگی تا سی سالگی شروع می کنند . البته این در حالی است که مزوتراپی می تواند برای همه سنین مفید باشد.


مزوتراپی مو[ویرایش]

استفاده از مزوتراپی در تریکولوژی می‌تواند برای ایجاد رطوبت و تغذیه پوست سر و حتی تنظیم فعالیت غدد سبورئیک پوست سر مفید باشد. ریزش مو یک چالش بی‌پایان برای بسیاری از مردان و حتی برخی از زنان است. یکی از راه‌های کمک به رشد و جلوگیری از ریزش مو انجام مزوتراپی مو است. داروهایی همراه با هورمون‌های محرک رشد مو در فولیکول‌ها برای استفاده در مزوتراپی فرموله شده‌اند و موجب می‌گردند تا میزان رشد مو و همچنین حجم مو پس از استفاده این ترکیبات در یک بازه زمانی مشخص افزایش پیدا کند. از مزوتراپی می‌توان به‌عنوان عملی پیشگیرانه برای ریزش مو و روشی برای رشد مجدد مو استفاده شود. به‌تازگی جراحان پیوند مو از مزوتراپی برای ارسال مواد مغذی به فولیکول‌های مو به‌منظور کمک به تشکیل و پایدارسازی فولیکول مو استفاده کرده‌اند که نتایج به‌دست‌آمده بسیار مطلوب بوده است.

اثرات[ویرایش]

دارای اثر روشن کننده فوری و تدریجی در پوست آسیایی تبارها، سفیدپوستان و سایر قومیت های نژادی خنثی سازی رادیکال های آزاد کاهش محتوای ملانین پوست قبل و پس از قرارگیری در معرض UV بازیابی حالت صافی پوست و درخشندگی رنگ چهره کاهش رنگ پریدگی پوست

عوارض جانبی[ویرایش]

حالت تهوع، درد، حساسیت، تورم، خارش، قرمزی، برآمدگی در نواحی تزریق، نقاط تیره روی پوست(مانند کک و مک)، دانه های قرمز(راش)، عفونت، جای زخم(اسکار)،

منابع[ویرایش]

  • Matarasso, Seth; Butterwick, Kimberly; Goldberg, David; Lawrence, Naomi; Mandy, Stephen; Sadick, Neil; Wexler, Patricia; Rotunda, Adam (January 2006). "Technology report: Mesotherapy". American Society for Dermatological Surgery. Archived from the original on 9 January 2015. Retrieved February 27, 2012.{{cite web}}: نگهداری یادکرد:تاریخ و سال (link)
  • Puente, Maria (August 4, 2004). "Critics say mesotherapy offers slim chance". یواس‌ای تودی. Retrieved February 27, 2012.
  • Rittes, PG; Rittes, JC; Carriel, Amary MF (2006). "Injection of phosphatidylcholine in fat tissue: experimental study of local action in rabbits". Aesthetic Plast Surg. ۳۰ (Jul–Aug, ۳0(4):۴۷۴-۸.): ۴۷۴–۸. doi:10.1007/s00266-005-0170-5. PMID 16858660.
  • Rotunda, Adam; Kolodney, Michael (April 2006). "Mesotherapy and Phosphatidylcholine Injections: Historical Clarification and Review" (PDF). Dermatological Surgery. ۳۲ (۴): ۴۶۵–۴۸۰. doi:10.1111/j.1524-4725.2006.32100.x. PMID 16681654. Archived from the original (PDF) on 3 March 2016. Retrieved February 28, 2012.{{cite journal}}: نگهداری یادکرد:تاریخ و سال (link)