مرگ تدریجی یک رؤیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
مرگ تدریجی یک رویا
کارگردان فریدون جیرانی
تهیه‌کننده آرمان زرین کوب
نویسنده علیرضا محمدی
بازیگران

دانیال حکیمی
پوراندخت مهیمن
هایده حائری
سامیه لک
ستاره اسکندری
آشا محرابی
ناصر طهماسب
محمود بنفشه خواه
پولاد کیمیایی

احمد ساعتچیان
موسیقی کارن همایونفر
مدت زمان
۲۶ قسمت
کشور  ایران
زبان فارسی

مرگ تدریجی یک رویا اولین مجموعهٔ تلویزیونی فریدون جیرانی بود از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۷ از شبکه ۲ سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد.

داستان[ویرایش]

نویسنده‌ای جوان به نام مارال عظیمی (سامیه لک) با نوشتن یک رمان معروف می‌شود و تاثیر زیادی بر زندگی وی می‌گذارد و با وسوسه‌های خواهرش (ستاره اسکندری) و آریان (ناصر طهماسب) یک منتقد ادبی از همسرش حامد یزدان پناه (دانیال حکیمی) جداشده و به ترکیه می‌رود. داستان با رویدادها و شخصیت‌های جدیدی همراه می‌شود و در نهایت مارال عظیمی دوباره به ایران باز می‌گردد و مجدداً با حامد ازدواج می‌کند. در واقع اگر به ماجرای داستان توجهی بیشتر شود، متوجه خواهید شد که مارال عظیمی در واقع قسمت ناتمام آخرین داستان خود را ادامه می‌دهد. سبک فیلم در واقع به دو سبک غربی و ایرانی نوشته شده است به طوری که در قسمت‌های اول داستان شاهد به تصویر کشیدن دنیا و زندگی یک خانوادهٔ اصیل ایرانی یعنی خانوادهٔ یزدان پناه هستیم و در اواسط داستان سبک فیلم تغییر کرده و به نوعی از داستان‌نویسی غرب الهام گرفته است. علیرضا محمدی؛ نویسندهٔ سریال مرگ تدریجی یک رویا، داستان را به دو سبک نگاشته است به صورتی که سبک درام و اکشن را در برمی گیرد.

تکرار[ویرایش]

این سریال تلویزیونی، در دیماه سال ۱۳۸۹، توسط شبکه ۱ سیمای جمهوری اسلامی ایران، دوباره پخش شد. شیوه پخش این مجموعه این بار-برخلاف دوره گذشته در شبکه دو سیما که روزهای سه شنبه پخش می‌شد-هر روزه با تکرار در روز بعد بود. این سریال محصول گروه فیلم و سریال شبکه دو سیما است.[۱]

منبع[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. پخش دوباره مرگ تدریجی یک رؤیا، ماهنامه رسانه جوان، سال اول، شماره ۱۰، دیماه۱۳۸۹، ص ۲۵