مرداب آستارا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
رودخانه مرداب آستارا
خانه‌هایی با بام‌های سفالین در کنار مرداب آستارا
خانه‌هایی با بام‌های سفالین
در کنار مرداب آستارا
سرچشمهلاتون
ریزشگاهدریای خزر
طول۲۳ کیلومتر[۱]
حوضه آبخیزتالش-انزلی
حوضه آبریزتالش-انزلی
موقعیتآستارا، ایران پرچم ایران

مرداب آستارا نام یک رودخانه است که از بلندی‌های غربی لاتون به نام شته رو سرچشمه گرفته و پس از گذر از روستاهای خانه‌های آسیاب، لمیرمحله، بیجاربین و آبیاری شالیزارهای برنج از میان شهر آستارا گذشته و به دریای خزر می‌ریزد.

روی این رودخانه ۵ پل، به نام‌های (پل بیجاربین، پل لمیرمحله، پل فارابی، پل مرداب، پل خواجه کری"کمربندی") ساخته شده است. که بخش جنوبی شهر (تله سیفی) را به آستارا متصل می‌کند. در دوران‌های پیشین پلی به نام زمان بیگ در گذرگاه خواجه کری قرار داشته که در گذر زمان ویران گشته است.(سئنیق کؤرپی)[۲]

همه ساله اهالی شهر، مقداری ماهی با روش سنتی (قیرماق) در آن صید می‌کنند.[۳]

آلودگی رودخانه[ویرایش]

این رودخانه که محل زیست انواع ماهیان بومی می‌باشد به دلیل تخلیه فاضلاب‌های خانگی دچار نوعی بحران زیست محیطی شده است.[۴] بررسی نتایج حاصل از اندازه‌گیری پارامترهای فیزیکو شیمیایی و میکروبی در ایستگاه‌های هشت‌گانه رودخانه مرداب آستارا نشان می‌دهد که آشکارا اثرات آلودگی زیست محیطی در بخش مهمی از رودخانه، گریبانگیر این عرصه آبی است.[۱]

پانویس[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ابراهیم فتایی. «پهنه بندی کیفی آب رودخانه مرداب آستارا براساس شاخص کیفیت آب». پورتال جامع علوم انسانی. دریافت‌شده در ۱۴ تیر ۱۳۹۵.
  2. نعمت‌اللهی، تاریخ جامع آستارا و...، ۴۳.
  3. نعمت‌اللهی، تاریخ جامع آستارا و...، ۴۳.
  4. «هشدار براي آلودگي رودخانه مرداب آستارا». روزنامه ایران. ۳۱ شهریور ۱۳۹۰. دریافت‌شده در ۱۳۹۲/۷/۱. تاریخ وارد شده در |بازبینی= را بررسی کنید (کمک)

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]