محمود ملماسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

محمود ملماسی شاعر و ادیب معاصر تبریزی بود که بیشتر در باره اهل بیت شعر می‌گفت. وی از اعقاب همام تبریزی بود[۱][۲]

استاد محمود ملماسی

محمود ملماسی در سال 1296 شمسی در شهر تبریز متولد شد. تا سن 5 سالگی خط و زبان فارسی را از پدرش آموخت. پدرش از اولین وکلای دادگستری بود. سپس نزد میرزا محسن آقا ادیب العلما ادبیات را آموخت. در نه سالگی گلستان سعدی و در سیزده سالگی کلیله و دمنه را به پایان رساند. از او دفتر شعری بر جای مانده. او آزرم تخلص می کرد. سرانجام در سال 71 شمسی چشم از جهان فرو بسست و در مقبره الشعراء تبریز به خاک سپرده شد. آزرم از اعقاب همام تبریزی بود وی غیر از شعر به خوشنویسی و تذهیب کاری هم می پرداخت.

تولد[ویرایش]

محمود ملماسی در سال ۱۲۹۶ درخانوادای فرهیخته و هنرمند در شهر تبریز متولد شد.

تحصیلات[ویرایش]

وی تا سن پنج سالگی نوشتن و خواندن پاره‌ای از کلمات را از پدر خود فراگرفت و بعداً در محضر میرزا محسن آقا ادیب العلما مشغول آموختن شد و پس از مدتی، به دبستان رفت.
در نه سالگی گلستان سعدی و در سیزده سالگی کلیله و دمنه را به پایان رسانید و این علاقه به ادب فارسی سبب شد که او شاعری توانا شود.

ازدواج[ویرایش]

با صبیه مرحوم آیت‌الله سید ابراهیم دروازه‌ای ازدواج کرد که حاصل آن پنج پسر ( علاءالدین, رکن الدین, ضیاءالدین, فریدون و فرخ ) و یک دختر بود.

نمونه خط شکسته نستعلیق استاد علاءالدین ملماسی.

نظر دیگران[ویرایش]

مرحوم دکتر مهدی روشن ضمیر که یکی از ادبا سرشناس این دیار بود، در کتاب وزین خود (یاد یاران) در صفحه ۳۶۸ و ۳۶۹ در خصوص خانواده ملماسی و فرزند خلف آن خاندان، مرحوم آقای علاءالدین ملماسی چنین ذکر فرموده‌اند: شادروان آزرم تبریزی از اعقاب همام تبریزی شاعر مشهور آذربایجانی بود که اغلب افراد آن خاندان اهل فضل و کمال و قرطاس و ملماس بودند و فرزند ارشد آن مرحوم، آقای علاءالدین ملماسی نمونه بارزی از آنان است. خدایش از آسیب زبان در امان بداراد.

فوت[ویرایش]

او در اول تیر ۱۳۷۰ دار فانی را وداع گفت و در مقبره الشعرای تبریز دفن گردید.[۳]

آثار[ویرایش]

از شادروان محمود ملماسی که به «آزرم تبریزی» تخلص می‌کرد، دفتر شعری بر جای مانده‌است.[۲]

منابع[ویرایش]

  • کتاب یاد یاران - ص ۳۶۸ و ۳۶۹ - چاپ اول - سال ۱۳۷۱ - روانشاد دکتر مهدی روشن ضمیر.
  1. «مقبره‌الشعرای تبریز، بنیاد فرهنگی می‌شود»(فارسی)‎. جام جم آنلاین، ۰۵ اردیبهشت ۱۳۸۸. 
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ «ملماسی، محمود»(فارسی)‎. راسخون. 
  3. «شادروان محمود ملماسی»(فارسی)‎.