محبوبه عباسقلی‌زاده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
محبوبه عباسقلی‌زاده
زادروز ۱۳۳۷ خورشیدی
خرمشهر
محل زندگی ایالات متحده
ملیت ایرانی
از دانشگاه دانشگاه عین الشمس قاهره
دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران
پیشه فعال حقوق حقوق زنان، بنیان‌گذار و مدیر زنان تی‌وی
کارفرما دانشگاه کنتیکت
نقش‌های برجسته عضو میدان زنان و مدیر مرکز کارورزی سازمان‌های غیردولتی
جایزه‌ها جایزه آزادی بیان اشتوتگارت

محبوبه عباسقلی‌زاده (به انگلیسی: Mahboubeh Abbasgholizadeh) روزنامه‌نگار و عضو میدان زنان و مدیر مرکز کارورزی سازمان‌های غیردولتی است.

زندگی‌نامه[ویرایش]

محبوبه عباسقلی‌زاده در سال ۱۳۳۷ خورشیدی، در خرمشهر به دنیا آمد و در دورهٔ تحصیلات ابتدایی به تهران نقل مکان کرد. در سال ۱۳۵۵ تحت تأثیر تعلیمات دکتر علی شریعتی به اسلام انقلابی علاقه‌مند شد و در حالی که محصل بود، به فعالیت‌های دانشجویی در انجمن‌های اسلامی رو آورد. در سال ۱۳۵۸ به منظور ادامه تحصیل به مصر رفته و در دانشگاه عین الشمس واقع در شهر قاهره در رشته ادبیات عرب مشغول به تحصیل شد. مقارن با بازگشایی دانشگاه‌ها به ایران بازگشته و در دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران به تحصیل پرداخت و از همان‌جا به نقد متون فقهی و تفسیرهای قرآنی در مورد حقوق زنان علاقه‌مند شد. اولین تجربه‌های روزنامه‌نگاری را با مجلهٔ زن روز در سال ۱۳۶۷ آغاز کرد. مقارن با همین دوره او و گروهی از زنان انقلابی مسلمان که به نقش و موقعیت زنان اعتراض داشتند «گروه مطالعات و بررسی مسائل زنان» را تأسیس کردند. این گروه از بنیان‌گذاران جریان فمینیست‌های مسلمان بود. این تلاش‌ها منجر به انتشار مجلهٔ فرزانه با سردبیری محبوبه عباسقلی‌زاده در سال ۱۳۷۳ گردید و همکاری او با این فصلنامه تا تغییر گرایشات فمنیستی او در اوایل دهه هشتاد ادامه داشت.

نتیجهٔ تجربه‌های عملی او در جامعهٔ مدنی نوظهور در اوایل دهه هشتاد، ناامیدی از فمنیسم اسلامی و تمایل به فمنیسم سکولار و فعالیت مدنی بود. در نیمه دوم دهه هشتاد با اوج گرفتن فعالیت‌های کمپین محور جنبش زنان، به همراه جمعی از فعالان شناخته شده، گروه میدان زنان و کمپین‌های گوناگونی نظیر: قانونی بی سنگسار، منشور زنان ایران و… را بنیان گذاشت و به فیلم سازی آلترناتیو و پژوهشگری در حوزه جنسیت و جنبش‌های اجتماعی روی آورد. هم‌زمان با اوج گرفتن مبارزات مردمی، از سال ۱۳۸۹ و سرکوب‌های دولتی پس از وقایع عاشورای ۱۳۸۹؛ محبوبه عباسقلی‌زاده بر اثر فشارهای سیاسی و امنیتی، اجباراً به خارج از کشور مهاجرت و در ۲۵ اردیبهشت سال ۸۹ توسط غیابی دادگاه انقلاب، به دو سال و شش ماه حبس محکوم شد.

او در ژانویه ۲۰۱۲ تلویزیون اینترنتی زنان تی‌وی را هم‌زمان با جنبش اشغال افتتاح کرد.[۱]

 • نحوه دستگیری: دستگیری در مقابل دادگاه انقلاب که به مدت ۱۶ روز در بند ۲۰۹ زندان اوین بازداشت بود.
 • تاریخ دستگیری: ۱۳ اسفند ۱۳۸۵
 • وضعیت پرونده: وی به مدت ۱۶ روز در زندان اوین بازداشت بود. در تاریخ ۲ مرداد ۱۳۸۶ آخرین دفاعیات خود را در خصوص اتهامات وارده بر خود مبنی بر اجتماع و تبانی به قصد اخلال در امنیت ملی، تمرد از دستور پلیس و برهم زدن نظم عمومی ارئه داد و هم اکنون منتظر تشکیل دادگاه‌است. همچنین در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۸۵ «دفتر مرکز کارورزی» که وی دبیر کل آن است، توسط مأمورین دادگاه انقلاب مورد بازرسی قرار گرفته و سپس پلمپ گردید که در اوایل دی ۱۳۸۶ فک پلمپ شد.
 • حکم صادره: حکم دو سال و نیم زندان و سی ضربه شلاق در اردیبهشت سال ۱۳۸۹ صادر شد.
 • میزان وثیقه: ۲۵۰ میلیون کفالت
 • جمع‌بندی از وضعیت پرونده: در تاریخ ۱۳ اسفند ۱۳۸۵ در مقابل دادگاه انقلاب به همراه ۳۲ تن دیگر از فعالان زنان دستگیر و به مدت ۱۶ روز در بند ۲۰۹ (بند وزارت اطلاعات)[نیازمند منبع] زندان اوین در تهران بازداشت بود. وی تفهیم اتهام شده و در تاریخ ۲ مرداد ۱۳۸۶ آخرین دفاعیات خود را ارائه داده‌است اما هنوز دادگاه وی تشکیل نشده‌است.

آثار[ویرایش]

کتاب
 • چرا فرزانه؟
  فیلم
 • زنان در بند[۲]

منابع[ویرایش]

 1. مصاحبه محبوبه عباسقلی‌زاده با تلویزیون صدای آمریکا
 2. http://ireport.cnn.com/docs/DOC-803276