مجید حداد عادل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مجید حداد عادل
استاندار کرمانشاه
مشغول به کار
۱۳۶۰ – ۱۳۶۰
اطلاعات شخص
زاده ۱۴ اسفند ۱۳۳۰
تهران،
درگذشت ۱۳۶۰
دارخوین،
ملیت  ایران
فرزندان شهاب الدین
فاطمه
محل
تحصیل
دانشگاه صنعتی شریف (آریامهر سابق)
شغل سیاستمدار
تخصص مهندس
مذهب اسلام
خویشاوندان سرشناس غلامعلی حداد عادل (برادر بزرگ‌تر)

مجید حداد عادل از دولت‌مردان جمهوری اسلامی ایران بود که در جریان جنگ ایران و عراق کشته شد.

زندگی[ویرایش]

مجید حداد عادل در ۱۴ اسفند سال ۱۳۳۰ در تهران به دنیا آمد. پس از تحصیلات ابتدایی و دبیرستان در سال ۱۳۴۹ در دانشگاه صنعتی شریف (آریامهر سابق) در رشته مهندسی متالورژی پذیرفته شد. در سال ۱۳۵۰ و ۱۳۵۳ به دلیل ارتباط با سازمان مجاهدین خلق ایران[۱] دو بار دستگیر و شکنجه شد. پس از چند ماه آزاد شد و به تحصیل خود ادامه داد. پس از پایان تحصیل در شیراز و مشهد به خدمت سربازی رفت.

انقلاب[ویرایش]

مجید حداد عادل به مرور از سازمان مجاهدین خلق فاصله گرفته و به نیروهای مذهبی به قدرت‌رسیده نزدیک شد. او در سال ۱۳۵۷ برای ادامه تحصیل به انگلستان رفت و همگام با نهضت اسلامی در ساماندهی فعالیت‌های انجمن اسلامی و حمله به سفارت ایران در لندن نقش به سزایی داشت. پس از انقلاب و بازگشت به ایران به فعالیت در مراکز مختلف و مهم همچون مسئولیت در دفتر نخست‌وزیری، مسئولیت بخش فرهنگی جهاد سازندگی، عضویت در شورای مدیریت تولید رادیو، همکاری با شورای عالی دفاع و شورای تبلیغات جنگ، معاونت سیاسی اداری استانداری کرمانشاه پرداخت. آخرین سمت وی استانداری استان کرمانشاه و سرپرستی استانداری استان ایلام بود.

جنگ با عراق[ویرایش]

با آغاز جنگ ایران و عراق، مجید حداد عادل به جبهه رفته و به عنوان دیده‌بان توپخانه در منطقهٔ گیلانغرب به فعالیت پرداخت. پس از مدتی ستاد ارتش او را به تهران فرا خواند، اما حداد عادل در جبهه ماند و به همکاری با شورای عالی دفاع و شورای تبلیغات جنگ پرداخت. حداد عادل پس از مدتی به سمت معاونت سیاسی و اداری استانداری کرمانشاه منسوب شده و پس از آن برای مدتی سرپرست استانداری کرمانشاه شد.[۲]

او به محض شنیدن خبر پیروزی در شرق کارون، سرپرستی خبرنگاران خارجی اعزامی به جبهه را پذیرفت و سرانجام در تاریخ هفتم مهرماه ۱۳۶۰ در جبهه دارخوین بر اثر اصابت ترکش کاتیوشای دشمن به ناحیه سر درگذشت.

غلامعلی حداد عادل برادر بزرگ‌تر او است.

منابع[ویرایش]