مافیای سیسیل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
محاکمه مافیوسی‌های سیسیلی در سال ۱۹۰۱.
موقعیت سیسیل در کشور ایتالیا رنگ قرمز پر رنگ.

مافیای سیسیل، که به عنوان کوزا نوسترا (ایتالیایی: [ˈkɔ:za ˈnɔstra, ˈkɔ:sa -]) در بین اعضای آن شناخته می‌شود، اتحادیهٔ جنایت‌های سازمان یافته و سازمان جنایی است که در قرن ۱۹ در سیسیل ایجاد شد.[۱] این سازمان از چندین گروه جنایی تشکل شده‌است که هرکدام دارای ساختار و کدهای رفتاری مشترک هستند و به این گروه‌ها «کلن»، «خانواده» یا «کاسکا» گفته می‌شود.[۲] هر خانواده مسئولیت حاکمیت بر یک منطقه (معمولاً یک شهر یا روستا) را بر عهده دارد که در آن جرم و جنایت‌های خود را انجام می‌دهند. خانواده‌ها اعضای خود را «مردان افتخار» می‌نامند، اما عموم مردم معمولاً آنها را «مافیوسی» می‌نامند. فعالیتهای اصلی مافیا عبارتند از: حفاظت از جرایم از طریق زور، حل اختلافات بین جنایتکاران و نظارت و سازماندهی توافق‌نامه‌ها و معاملات غیرقانونی.[۳][۴] در قرن بیستم، پس از مهاجرت گسترده از سیسیل، مافیوسی‌ها گروه‌هایی را در آمریکای شمالی و جنوبی تأسیس کردند که از روش‌های اجداد سیسیلی خود را استفاده می‌کنند.

ساختار[ویرایش]

ساختار خانوادهٔ مافیا

ساختار این خانواده‌ها مانند یک درخت می‌باشد و معمولاً توسط فردی که «پدرخوانده» یا «رئیس» نامیده می‌شود، هدایت می‌شود. در کنار رئیس معمولاً یک مشاور هم وجود دارد که درگرفتن تصمیمات به رئیس کمک می‌کند. در پایین مقام رئیس، معاون او قرار دارد. معاون رئیس در مرتبهٔ دوم از لحاظ فرماندهی قرار می‌گیرد، اگر چه میزان قدرتی که او در اختیار دارد، نسبت به رئیس کم‌تر است.

پایین‌تر از معاون رئیس چندین سردسته یا کاپو وجود دارد. هر کاپو محدوده‌ای از قلمرو خانواده را در اختیار دارد. کاپوها باید بسیار قدرتمند باشند تا قدرت خانواده حفظ شود. هر کاپو تعداد زیادی سرباز را برای انجام عملیات‌های مختلف رهبری می‌کند. بعد از کاپو ممکن است گروه‌بان‌ها باشند، که سرپرست ۱۳ سرباز می‌گردند. در نهایت سربازها پایین‌ترین جایگاه را در درون خانواده دارند و معمولاً کارهای جنایی و خطرناک را برای خانواده انجام می‌دهند. مانند: قتل افراد مورد هدف، زورگیری و دزدی.[۵]

منابع[ویرایش]

  1. "Processo Dell'Utri, Spatuzza in aula: Graviano mi parlò di Berlusconi" (به ایتالیایی). corriere.it. 4 December 2009. Archived from the original on 14 October 2019. Retrieved 10 July 2018.
  2. راب, سلوین (May 13, 2014). Five Families: The Rise, Decline and Resurrection of America's Most powerful Mafia Empire (1at ed.). Thomas Dunne Books. p. 13. ISBN 978-0-312-36181-5.
  3. Gambetta (1996)
  4. Gambetta (2009)
  5. «Mafia Org Chart». Federal Bureau of Investigation (به انگلیسی). بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲۹ مارس ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۳-۲۹.

پیوندها به بیرون[ویرایش]