لیسینیوس دوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
لیسینیوس دوم
سزار امپراتوری روم
دوران ۳۱۷-۳۲۴
نام کامل والریوس لیسینیانوس لیسینیوس
لقب(ها) لیسینیوس دوم
لیسنیوس پسر
زادروز پیرامون ۳۱۵
درگذشت ۳۲۶
دودمان کنستانتینی
پدر لیسینیوس
مادر فلاویا یولیا کنستانتیا

لیسینیوس دوم یا لیسنیوس پسر با نام کامل والریوس لیسینیانوس لیسینیوس (به لاتین: Valerius Licinianus Licinius) (زادهٔ پیرامون ۳۱۵ - درگذشتهٔ ۳۲۶) پسر لیسینیوس و سزار بخش شرقی امپراتوری از ۳۱۷ تا ۳۲۴ بود.

زندگینامه[ویرایش]

لیسینیوس دوم فرزند لیسینیوس، امپراتور روم از همسرش فلاویا یولیا کنستانتیا بود. کنستانتیا خواهر ناتنی کنستانتین یکم بود و لیسینیوس دوم خواهرزادهٔ کنستانتین محسوب می‌شد. لیسینیوس جوان در فاصلهٔ سال‌های ۳۱۷ تا ۳۲۴ که پدرش عنوان «آگوستوس» را داشت به‌طور اسمی، سزار بخش شرقی امپراتوری روم بود.

لیسینیوس پدر و کنستانتین یکم با یکدیگر در جنگ بودند و سرانجام لیسینیوس در نبرد کریسوپولیس از کنستانتین شکست خورده و اسیر شد. کنستانتین نخست با وساطت خواهرش از جان لیسینیوس گذشت و با فرستادنش به تسالونیکا، او را تحت نظر گرفت. اما یک سال بعد کنستانتین با شنیدن شایعاتی مبنی بر تلاش لیسینیوس برای بازگشت به قدرت فرمان مرگ او را صادر کرد و لیسینیوس در سال ۳۲۵ میلادی به دار آویخته شد.

لیسینیوس جوان نیز مورد سوء ظن دایی خود قرار گرفت و احتمالاً در سال ۳۲۶، هنگامی‌که وقوع رویدادهایی سبب شد تا کنستانتین فرمان اعدام پسرش کریسپوس را صادر کند، او نیز به قتل رسید.

منابع[ویرایش]