لوئی (گیاه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
لوئی
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: گیاهان
شاخه: گیاهان گلدار
رده: تک لپه‌ای‌ها
راسته: گندم سانان
تیره: لوئیان
سرده: typha
گونه: '''''
نام علمی

[[پرونده:2011

پرونده:07030034.JPG
لوئی در شالیزارهای استان گیلان

لوئی (Typha) سرده‌ای است از لوئیان علفی تک‌پایه با حدود پانزده گونه که در زیستگاههای مرطوب جهان مخصوصاً نیمکره شمالی می‌رویند؛ برگـهای آنها متنـاوب و معمولاً قاعـده‌ای و بـه یک سـاقه سـاده بدون گره متـصل است و گلهای تک‌جنـسی آنها در گل‌آذین سنبله متراکم قرار دارد و گرده‌افشانی در آنها با باد انجام می‌شود؛ گل نر به یک جفت پرچم و کرک تقلیل یافته‌است و تعداد زیادی از گلهـای ماده در زیـر گـل نر بر روی سـاقه تشـکیل یک سـنبله سوسیس شکل می‌دهند

لوئی گیاهی است چند ساله با ساقه‌های زیر زمینی و میوه‌های استوانه‌ای مخمل مانند به رنگ قهوه‌ای و خرمایی و بومی مرداب ها، برکه‌ها و باتلاق‌های معتدل و آب‌های شیرین و با ویژگی برگ ریزان پاییزی که ارتفاع آن به یک تا دو متر و البته در مناطقی از قبیل کالیفرنیا، تکزاس، مکزیک و آرژانتین، ارتفاعش به ۵ متر نیز می‌رسد. این گیاه، به فراوانی در جلگه‌ها و مناطق باتلاقی شمال ایران می‌روید.

از برگ‌های آن برای ساخت حصیربافی،، سبد بافی و... استفاده می‌شود. "

دانه‌های آن را کرک‌های پنبه‌ای پوشانیده که شبیه پنبه می‌باشند و باعث می‌شود که دانه پس از رها شدن در زمستان و حتی تا اوایل فروردین به همراه باد به آسانی به اطراف پراکنده شود. برگ‌های آن باریک و دراز است که از قاعده ساقه خارج و به طور عمودی تا راس ساقه بالا می‌رود.

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • مترجم: داوود خانی خلیفه محله؛ دانشنامه اینکارتا ۲۰۰۵
  • واژه‌های مصوب فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی. دوره ۸. سال ۱۳۹۰.