لاک‌پشت گازگیر الیگاتور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

لاک‌پشت گازگیر الیگاتور
Alligator snapping turtle.jpg
لاک‌پشت گازگیر الیگاتور، Macrochelys temminckii
وضعیت حفاظت
رده‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: خزندگان
راسته: لاک‌پشت
تیره: گازگیران
گونه: M. temminckii
نام دوبخشی
Macrochelys temminckii

لاک‌پشت گازگیر الیگاتور (نام علمی: Macrochelys temminckii) نام یک گونه از تیره گازگیران است. این گونه با پوسته ضخیم و چکشی، فک و آرواره زمخت و پوزه مانند و دم فلس دار، بیشتر به “دایناسورِ“ لاک‌پشت‌های دنیاً منسوب است.

تقریباً فقط در رودخانه‌ها، کانال‌ها و دریاچه‌های جنوب شرقی ایالات متحده یافت می‌شود و طول عمر آنها بین ۵۰ تا ۱۰۰ سال متغیر است. متوسط طول پوسته جنس نر آن ۲۶ اینچ (۶۶ سانتی‌متر) است و وزنی حدود ۱۷۵ پوند (۸۰ کیلوگرم) دارد، هرچند آنها با وزنی متجاوز از ۲۲۰ پوند (۱۰۰ کیلوگرم) نیز شناخته شده‌اند. وزن جنس ماده آن که بسیار کوچکتر است، حداکثر به ۵۰ پوند (۲۳ کیلوگرم) می‌رسد.

این لاک‌پشت گاز تمساحی ماقبل تاریخ، بزرگترین لاک پشت آبهای شیرین آمریکای شمالی و نیز جزء بزرگترین لاک پشت‌های جهان است.

لاک‌پشت گاز تمساحی‌ها اغلب عمرشان را در آب می‌گذرانند، مگر مواقعی که لاک‌پشت گاز تمساحی‌های ماده در مسیرشان به سمت لانه مسافتی حدود ۱۶۰ فوت (۵۰ متر) را می‌پیمایند. آنها می‌توانند ۴۰ تا ۵۰ دقیقه بدون آنکه برای هواگیری به سطح آب بیایند، زیر آب بمانند.

لاک‌پشت گاز تمساحی در روش شکار خود از یک طعمه طبیعی منحصر به خودش استفاده می‌کند. در حالی که بی حرکت در ته رودخانه می‌ایستد، با تکان دادن یک تکه گوشت قرمز روشن به شکل کرم، ماهی یا قورباغه‌های کنجکاو را آنقدر به خودش نزدیک می‌کند تا موفق به صید آنها شود.

لاک‌پشت‌های گاز تمساحی بالغ غیر از انسان‌هایی که آنها را بخاطر گوشت و لاکشان شکار می‌کنند و در تجارت حیوانات عجیب و غریب به فروش می‌رسانند، هیچ شکارچی طبیعی دیگری ندارند.

کاهش شدید جمعیت آنها به رغم شکار بی‌رویه و از بین رفتن زیستگاه‌هایشان، دولت ایالات متحده را بر آن داشت تا تدابیری جهت حفاظت از این گونه کمیاب در سراسر زیستگاه‌هایشان در پیش گیرد و این موجودات در لیست گونه‌های در معرض خطر انقراض قرار گیرند.

قلمروی جغرافیایی لاک‌پشت گاز تمساحی

در یک نگاه

نوع:

خزنده

رژیم غذایی:

گوشتخوار

متوسط طول عمر طبیعی:

۲۰ تا ۷۰ سال

اندازه:

۲۶ اینچ (۶۶ سانتی‌متر)

وزن:

۲۲۰ پوند (۱۰۰ کیلوگرم)

نام گروه:

لنگه یا قسمت

وضعیت حفاظتی:

در معرض تهدید

نسبت قد آنها به یک انسان ۶ فوتی (۲ متری)

آیا می‌دانستید؟

ظاهراً، یک لاک‌پشت گاز تمساحی ۴۰۳ پوندی (۱۸۳ کیلوگرمی) در سال ۱۹۳۷ در رودخانه نئوشو در کانزاس پیدا شده‌است.

این ادعا هرگز تأیید نشده‌است.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]