قربان دردی تورانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
قربان تورانی
GhorbanTourani.jpg
زادروز۱۹۵۲ –
گنبدکاووس
علت درگذشتجنازه خونین وی در مقابل منزلش رها شد
پیداشدن جسد۲۲ نوامبر ۲۰۰۵
۱ آذر ۱۳۸۴
دیناسلام سپس گرویدن به مسیحیت
مذهبابتدا سنی

قربان دُردی تورانی (۱۹۵۲ – ۲۲ نوامبر ۲۰۰۵ برابر با ۱ آذر ۱۳۸۴) معروف به قربان توری، مسلمان‌زاده ایرانی‌ای بود که به مسیحیت تغییر دین داد و کلیسای خانگی ای نیز تأسیس کرد. وی زاده شهر گنبدکاووس در استان گلستان در کشور ایران بود که در همین شهر هم از دنیا رفت.

تورانی که اصالتاً از تبار ترکمن بود، در دامان خانواده‌ای مسلمان سنی مذهب پرورش یافت. در اواسط دهه ۱۹۹۰ میلادی و در زمانی که در کشور ترکمنستان اقامت داشت، به مسیحیت تغییر آیین داد. پس از بازگشت به ایران، بسرعت کلیسای خانگی ای در شهر زادگاه خود تأسیس کرد. این کار در حالی انجام شد که آیین عموم همشهریانش اسلام بود. پس از بارها اعمال تهدید و ارعاب، نهایتاً، وی در روز ۲۲ نوامبر ۲۰۰۵ ربوده شد و پس از ساعاتی، جنازه خونین وی در مقابل منزلش رها شد. از قربان تورانی ۴ فرزند بجا مانده‌است که در زمان مرگ وی بین ۳ تا ۲۳ سال سن داشته‌اند.

زندگی‌نامه[ویرایش]

قربان تورانی در خانواده‌ای سنی مذهب – شاخه حنفی – در شهر گنبدکاووس به دنیا آمد.[۱] به سبب تأثیر زیاد پدرش که همیشه مشتاق این بود که همه هشت فرزندش مسلمانان راستینی باشند، قربان قصد داشت که پس از اتمام تحصیلات دبیرستان برای رسیدن به جایگاه یک عالم مذهبی به دانشگاه الازهر مصر برود. اما به دلیل عدم تمکن مالی، این آرزو هیچگاه محقق نشد. اما در جستجوی فهم ذات خدا، قربان با پشتکار فراوان نسبت به مطالعه کتب مذهبی اقدام می‌کرد. پس از سال‌ها مطالعه و به علت عدم اقناع ذات پرسشگرش، در نهایت منجر به این شد که وی اساس وجود خدا را قبول نداشته باشد. پس از آن، قربان به پریشانی و یاس فلسفی مبتلا شد که زمینه‌ساز ارتکاب فعالیت‌های تبهکارانه و نزاع و درگیری با سایرین توسط وی شد. پس از مدتی وی به فلسفه مارکسیستی روی آورد.

در سال ۱۹۸۳ میلادی، زمانی که قربان تورانی در ترکمنستان اقامت داشته‌است، به جرم قتل نفس به ۱۵ سال زندان محکوم شده‌است.[۲] در طی دوران محکومیتش در زندان، وی به راهنمایی و شهادت یکی از هم‌بندان زندان، به دین مسیحیت وارد می‌شود. پس از آزادی از زندان در سال ۱۹۹۸ میلادی، به شهر زادگاه خود برگشت و اقدام به تأسیس کلیسای خانگی کرد.

قربان تورانی یک هفته پیش از مرگ، توسط مراجع دینی شهر گنبدکاووس برای ارائه توضیح پیرامون اعتقاداتش دعوت شده بود.[۳] وی این فرصت را موقعیتی مناسب برای توضیح پیرامون اعتقاداتش و همچنین دعوت سایرین به مسیحیت برآورد کرده بود و با آغوش باز به استقبال این جلسه رفت. اما، در این جلسه، در نهایت به وی اعلام می‌شود که این آخرین فرصت برای بازگشت به اسلام است. درخواستی که از طرف قربان تورانی اجابت نمی‌شود و منجر به اجرای حکم مرگ وی تنها پس از یک هفته می‌شود. پس از قتل وی، نیروهای امنیتی به بازرسی منزل وی پرداخته و درصدد جمع‌آوری کتاب‌های دینی وی و خصوصاً ترجمه‌های انجیل به فارسی بودند.[۴]

قتل وی پس از بازداشت و محاکمه کشیش حمید پورمند اتفاق افتاد. حمید پورمند نیز مسلمان‌زاده‌ای بود که از اسلام خارج شده و به آیین مسیحیت اعتقاد آورده بود. بازداشت و محاکمه وی به جرم ارتداد، بازتاب زیادی در مطبوعات داشت. مرگ قربان تورانی اولین قتل یک کشیش مسیحی پس از سال‌ها بود. این واقعه در حقیقت نقطه عطفی بود در تشدید فشارها و آزار و اذیت دولت ایران بر افرادی که از اسلام به مسیحیت تغییر دین داده‌اند و همچنین کلیساهای خانگی، که عموماً به صورت مخفیانه اداره می‌شوند.

دعای زیر از وی به جا مانده‌است:[۵]

Dear Lord, Jesus, let me come into your presence,

So that I can touch your nailed feet.

Dear Lord Jesus, let me worship you in humility

And kiss your nailed and wounded hands and feet.

You were hung on the cross in Golgotha and nailed with four nails,

while your blood was pouring out.

In this desperate situation, how could you still love your created beings?

You were willing to even embrace those who crucified you.

You were tortured because of me, yes because of me.

Not only me, but also for my father and mother.

Because of me you suffered the most severe pains on the cross for six hours.

I wish I was not sinful, so that you would not suffer because of me.

How much I was willing to be there, and to pull the nails out of your beautiful hands when you were on the cross.

How desperate are my thoughts when I think I might have been able to help you not to suffer so.

Lord Jesus, please let me glorify your holy name in every moment of my life on this earth.

I am willing to give my life that belongs to you, for the sake of you and your church.

منابع[ویرایش]

  1. ref name="CompassDirectNews"Compass Direct News (۶٫۱۲٫۲۰۰۵). «Christians Mourn Martyred Convert». Compass Direct. دریافت‌شده در ۱۳ آوریل ۲۰۱۲. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
  2. IRAN: Christian leader stabbed to death | Church In Chains
  3. «IRVAJ English - Diplomats Concerned About Killing of Iranian Pastor». بایگانی‌شده از اصلی در ۵ دسامبر ۲۰۰۸. دریافت‌شده در ۱۳ آوریل ۲۰۱۲.
  4. گفتار روز: مخاطره برای اقلیت‌های مذهبی در ایران | خبرها | فارسی[پیوند مرده]
  5. CompassDirectNews

پیوند به بیرون[ویرایش]