فیلتر دیافراگم طبیعی پله‌ایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یک فیلتر GND تا افق نگه داشته شد. نکته کنتراست ضعیف در قسمت بیش از حد آسمان که توسط فیلتر پوشیده نمی شود.
تصویر مشابه با پراکنده (سفید) پیکسل رنگ قرمز رنگ است. توجه داشته باشید که ابرها که بدون فیلتر GND نمایش داده می شوند، در پشت فیلتر نمایش داده می شوند.

یک فیلتر دیافراگم طبیعی پله ایی ، همچنین به عنوان یک فیلتر ND پله ایی شناخته شده، فیلتر چگالی خنثی ، یا فیلتر پله ایی ، یک فیلتر نوری است که دارای انتقال نور متغیر است. به طور معمول نیمی از فیلتر دارای تراکم خنثی است که به طور ناگهانی یا به تدریج به نیمه دیگر منتقل می شود که واضح است. این استفاده شده است که بخشی از یک صحنه را به یک محدوده دینامیکی فیلم یا سنسور برساند. به عنوان مثال، می توان آن را برای تیره شدن یک آسمان روشن استفاده کرد تا بتوان به طور صحیح در معرض آسمان و موضوع قرار گرفت. فیلترهای ND می توانند انواع مختلفی از اشکال و اندازه ها و تراکم ها داشته باشند و می توانند در همه نوع استفاده های عکاسی از عکس های عکاسی، عکاسی متحرک و برنامه های کاربردی علمی استفاده کنند.

فیلترهای مرکز نقطه فیلترهای پله ایی ND هستند که در مرکز کمی مبهم هستند و در لبه ها روشن است. [۱] این برای جلوه های ویژه ای استفاده می شود و برای تخفیف نور که طبیعی با اپتیک های بزرگ است جبران می شود.

تاریخ[ویرایش]

همان تصویر با یک اثر GND مشابه به سمت راست تصویر با استفاده از یک کامپیوتر استفاده می شود. در حالی که اثر کلی مشابه است، مناطق تصویری که از بین رفته اند، بهبودی نیافته اند.

فیلترهای پله ایی در اوایل قرن بیستم، به عنوان مثال برای تاریکی آسمان در عکس های منظره مورد استفاده قرار گرفت. [۲] یک نام تجاری تبلیغاتی "Lifa فارغ التحصیل شد فیلتر برای آسمان، ابر و عکاسی چشم انداز" . [۳] این "فیلترهای آسمان" لزوما خنثی نبودند، چرا که آنها برای عکاسی سیاه و سفید استفاده می شدند، و گاهی اوقات از نیمی از ستون زرد استفاده می کردند تا آسمان های آبی تیره تر شود. [۴] در یک بحث در انجمن عکاسی سلطنتی در سال 1910، برخی از "داوران" استفاده از چنین "صفحه نمایش رنگی پله ایی" را بسیار محدود کردند. [۵]

در زمان های مدرن، استفاده از فیلترهای ND پله ایی شده توسط Galen Rowell محبوب شد. Singh-Ray آنها را به عنوان «مجموعه Singh-Ray از فیلترهای غیرطبیعی پله ایی شده گالین روول» فروخته است. [۶]

گرچه اهمیت آن ممکن است با ظهور اتاق تاریک دیجیتال مدرن کاهش پیدا کند، فیلترهای پله ایی ND همچنان یک ابزار مهم برای حرفه ای ها هستند، زیرا یک سنسور دیجیتال که "قطع" یا "تمیز" است، هیچ اطلاعات قابل استفاده در کلیه منطقه، یک اثر است که نمی تواند با پردازش بعد اصلاح شود زیرا داده ها از بین رفته اند

انواع[ویرایش]

یک کوکین 3 مرحله ای (ND8) فیلتر ND پله ایی شد.
موارد جمع آوری شده از فیلتر کوکین.

این فیلتر در بسیاری از انواع می باشد اما می تواند به دو دسته اساسی تقسیم شود: [۷]

انواع مختلف

  • لبه سخت
  • لبه نرم

یک لبه سخت استفاده می شود زمانی که یک تغییر ناگهانی در روشنایی وجود دارد، مانند یک میدان با افق به آسمان روشن است. لبه نرم یک تغییر گسترده تر و نرمتر از نور به تاریکی است. این مورد زمانی استفاده می شود که قسمت های نور و تاریکی به طور جداگانه از هم جدا نباشند، مانند کوه و آسمان. یک فیلتر لبه نرم کمتر از یک لبه سخت قابل مشاهده است. این همچنین منجر به افزایش شدید آسمان می شود و آسمان را در بالای صفحه تیره تر می کند. در زیر تصویری از یک چهره سخت و لبه نرم لبه می باشد.

تصویربرداری با برد پویای بالا[ویرایش]

به عنوان یک جایگزین برای فیلتر کردن فیلترهای خنثی پله ایی، بعضی از دوربین های دیجیتال دارای تصویربرداری با برد پویای بالا (HDR) ساخته شده اند که به دوربین اجازه می دهد تا ضبط و سپس با استفاده از فرمت تصویر RAW تصویر برداری های مختلف از یک موضوع مشابه را ترکیب کند.

با این حال، تا زمانی که یک زمان نوردهی به اندازه کافی کوتاه باشد، ممکن است دقیقا تقلید اثر یک فیلتر چگالی پله ایی با استفاده از دو قرار گرفتن در معرض یک صحنه یک یا چند توقف متقابل و ترکیب آنها با ماسک پله ایی در یک تصویر سردبیر این روش مزیتی دارد که شکل ماسک را می توان آزادانه در ویرایش تعریف کرد. مضر این است که آن را فقط با افراد استاتیک با استفاده از سه پایه کار می کند.

منابع[ویرایش]

  1. "These New Filters Create Amazing Photos". Popular Mechanics. Hearst Magazines. 155 (4): 116–117. April 1981.
  2. L. R. Gwyer (1908). The Prismatic Filter. The Photographic Times. 40. Photographic Times Publishing Assn. p. 113.
  3. Edward John Wall (1922). Practical Color Photography. 14. American Photographic Publishing Co.
  4. "Changing Bait". American Photographer. American Photographic Pub. Co.: 358 1920.
  5. "British Photographic Notes". The Professional and Amateur Photographer: 264. May 25, 1910.
  6. Katrin Eismann; Sean Duggan; Tim Grey (2003). Real World Digital Photography. Peachpit Press. ISBN 978-0-321-22372-2.
  7. Bryan F. Peterson (2004). Understanding Exposure: How to Shoot Great Photographs with a Film Or Digital Camera. Amphoto Books. ISBN 978-0-8174-6300-7.

لینک های خارجی[ویرایش]