فیاتا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

فیاتا (به انگلیسی: FIATA) (به فرانسوی: "Fédération Internationale des Associations de Transitaires et Assimilés")، (به انگلیسی: "International Federation of Freight Forwarders Associations") و (به آلمانی: "Internationale Föderation der Spediteurorganisationen")، یک سازمان غیردولتی است که در ۳۱ می ۱۹۲۶ (۱۰ خرداد ۱۳۰۵) در شهر وین اتریش تأسیس شد.

فیاتا بزرگترین سازمان غیردولتی (NGO) در زمینه حمل و نقل می‌باشد. این سازمان در تمام دنیا نفوذ دارد.

فیاتا نماینده صنعتی قلمداد می‌شود که حدوداً از ۴۰۰۰۰ شرکت لجستیکی و بارفرابری (فورواردری) که به عنوان معماران حمل و نقل می‌باشند و حدود هشت تا ده میلیون نفر در استخدام آنها در ۱۵۰ کشور مختلف می‌باشد ایجاد شده‌است.

فیاتا نقش مشاوره‌ای برای سازمانهای زیر دارد:

اسناد

فیاتا اسناد و فرمهای گوناگونی برای ایجاد استاندارد واحدی در بین بارفرابان تمامی دنیا ایجاد کرده‌است. این اسناد به سادگی از یکدیگر قابل تشتخیص می‌باشند و هرکدام رنگ خاص خود را دارند و آرم فیاتا در بالای تمامی این اسناد قابل رویت است.

  1. FCR: گواهی رسید بارفرابران.
  2. FCT: گواهی حمل بارفرابران.
  3. FWR: گواهی تحویل انبار فیاتا.
  4. FBL: بارنامه فیاتا که قابل معامله و چند وجهی می‌باشد.
  5. FWB: راهنامه فیاتا که غیرقابل معامله و چند وجهی می‌باشد.
  6. SDT: اظهارنامه فرستنده مبنی بر حمل کالای خطرناک.
  7. SIC: گواهی وزن در حالت (inter modal)که شامل حمل کانتینری می‌باشد و توسط فرستنده تنظیم می‌شود.
  8. FFI: دستورات فیاتا دربارهٔ بارفرابری

اسناد فیاتا بسیار خوشنام می‌باشند و به عنوان اسناد معتبر و قابل قبول شناخته می‌شوند. این اسناد نقش بسزایی در گذشته برای تسهیل در مروادات بین‌المللی داشته‌اند و در آینده نیز به عنوان ابزاری ارزشمند در خدمت سرویس تجارت جهانی می‌باشند.

فیاتا و انجمن حمل و نقل بین‌المللی ایران

در سال ۱۳۴۸شمسی انجمن[۱] با همت و فعالیت سه شرکت حمل و نقل بین‌المللی ایرانی از تأسیس گردید. درآن زمان شرکتهای حمل و نقل بین‌المللی ایرانی انگشت شمار بودند و حمل و نقل برون مرزی کالا عمدتاً توسط فورواردرهای خارجی FWR که نمایندگان یا دفاتری در ایران داشتند انجام می‌شد. این تجمع صنفی با نام سندیکا فعالیت خود را شروع کرد و در تاریخ ۲۹/۶/۱۳۵۲ به عضویت سازمان جهانی فیاتا[۲] پذیرفته شد و به موجب اساسنامه، وظیفه هماهنگی و ارتقاء وضعیت و کیفیت کار اعضاء و در عین حال، وظیفه توزیع کارنه تیر را بر عهده داشت.

پیوند به بیرون

منابع