فولکه‌وال

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از فولکه وال)
پرش به: ناوبری، جستجو

فولکه‌وال (به انگلیسی: Folkewall) ساختاری است با عملکرد دوگانه از گیاهان در حال رشد و فاضلاب تصفیه شده، که توسط Folke گونتر در سوئد طراحی شده است.[۱] این ساختار(Folkewall) الهام گرفته ازSanitas wall در پروژه مزرعه SANITAS دکتر گستاونیلسون در بوتسوانا است. این روش باعث استفاده بهینه از فضا با انجام دو عملکرد اساسی: رشد عمودی گیاه و تصفیه فاضلاب می‌باشد. این سیستم همچنین به عنوان یک دیوار زندگی یا دیوار سبز شناخته شده است.

طراحی[ویرایش]

طراحی اولیه یک دیوار از قطعات بتون تو خالی با محفظه باز در یک یا هر دو طرف دیوار است. حفره‌ها با مواد بی اثر مانند شن، دانه رس منبسط، پرلیت یا ورمیکولیت پر شده‌اند. این طراحی اجازه چکیدن آب را درطولانی‌ترین مسیر هدایت ممکن در امتداد طول دیوار در میان سنگریزه‌ها را می‌دهد.

آب به بالا آورده می‌شود و با دنبال کردن یک الگوی زیگ زاگ داخل دیوار نفوذ می‌کند. همان‌طور که ریشه گیاهان در میان مواد بی اثر رشد می‌کند و مواد غذایی را از آب می‌گیرد. لایه‌ای نازک از باکتری‌های مفید بر روی سنگریزه‌ها رشد می‌کنند، و مواد مغذی در فاظلاب نفوذ می‌کند. در پایین دیوار یک ظرف، آب تصفیه شده را جمع‌آوری می‌کند، که پس از آن می‌توان برای استفده خانگی و غیرقابل شرب، و برای آبیاری باغ استفاده کرد یا می‌توان آن را به بالای دیوار بازگرداند[۲]

سایر ملاحظات[ویرایش]

گیاهان مورد استفاده

از آنجا که برداشت گیاهان بخشی از فرایند تصفیه است، محصولات گیاهی (گیاهان علفی) سریع رشد به ویژه برای Folkewall مناسب هستند. محصولات غذایی یک ساله خوب هستند، ازچند ساله‌ها مثل درختان و درختچه‌ها باید اجتناب شود.

آب خاکستری

آب تغذیه گیاهان در دیوار باید عاری از فلزات سنگین و / یا آلاینده‌های نا امن، به ویژه زباله‌های انسانی باشد. این، نیاز به استفاده از توالت‌های منبع جدا دارد.

مزایای استفاده[ویرایش]

  • استفاده بهتر از آب خاکستری. اغلب تبخیرها از طریق برگ‌های گیاه اتفاق می‌افتد، که باعث می‌شود این روش به ویژه در مناطق خشک مفید باشد.Folkewall از این جنبه استفاده می‌کند.
  • استفاده موثرتر از منطقه. برای مثال در گلخانه‌ها یا دیگر مناطق جداره دار، جایی که یک دیوار به عنوان یک دستگاه تصفیه greywater (فاضلاب) استفاده می‌شود، همچنین به عنوان یک مبدل حرارتی و بافر کار می‌کند.
  • بنابراین با تصفیه آب percolating (نفوذی یا تراووشی)، grey water می‌تواند به عنوان آب آبیاری استفاده می‌شود.
  • در آب و هوای گرم، برای خنک کردن ساختمان دیوار را می‌توان در سمت آفتابی استفاده کرد.
  • خانه سازی کم هزینه: استفاده ترکیبی از Folkewalls و توالت با منبع جدا. هزینه‌ها را در حدود ۳۰٪ کاهش می‌دهد. [۳]

منابع[ویرایش]

  • ویکی‌پدیا انگلیسی

پیوند به بیرون[ویرایش]