فولکس‌واگن گلف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از فولکس واگن گلف)
فولکس‌واگن گلف
فولکس‌واگن گلف آر
اطلاعات اجمالی
تولیدکنندهفولکس‌واگن
مکان مونتاژولفسبورگ، آلمان
پوئبلا، مکزیک
ساو خوزه دوس پینهایس، برزیل
بدنه و شاسی
کلاسخودروی کامپکت / خودروی خانوادگی کوچک (C)
نوع بدنه
پلت‌فرم
گاه‌شناسی
مدل پیشینفولکس‌واگن بیتل

فولکس‌واگن گلف (Volkswagen Golf) یک خودروی خانوادگی کوچک تولید شده از سال ۱۹۷۴ توسط فولکس‌واگن آلمان می‌باشد، که در سراسر جهان در طول هفت نسل، در پیکربندی‌های مختلف بدنه و تحت نام‌های مختلف - مانند فولکس‌واگن ربیت (Volkswagen Rabbit) در ایالات متحده و کانادا (MK1 و MK5)، و به عنوان فولکس‌واگن کیریبی (Volkswagen Caribe) در مکزیک (MK1) به بازار عرضه شده است.

گلف MK1 اصلی یک خودروی محورجلو بود. از لحاظ تاریخی، گلف پرفروش‌ترین مدل فولکس‌واگن و دومین مدل پرفروش در جهان، با بیش از ۲۹ میلیون دستگاه در ۲۰۱۲ است.[۱]

فولکس‌واگن گلف آر

ابتدا، بیشتر تولید گلف در سبک هاچ‌بک ۳ درب بود.[۲] انواع دیگر شامل یک هاچ‌بک ۵ درب، استیشن واگن (وریانت، از سال ۱۹۹۳)، خودروی کروکی (کبریولت و کبریو، ۱۹۷۹–۲۰۰۲، کبریولت، ۲۰۱۱-اکنون)، و یک سدان نوچ‌بک گلف می‌باشد، که با نام‌های مختلف فولکس‌واگن جتا، فولکس‌واگن ونتو (از سال ۱۹۹۲) یا فولکس‌واگن بورا (از سال ۱۹۹۹) وجود دارد. این اتومبیل بسیاری از بخش‌های بازار، از پایه یک ماشین شخصی، تا یک هات هاچ با عملکرد بالا را پر کرده‌است.

فولکس‌واگن گلف جوایز بسیاری در طول تاریخ خود به دست آورده است. فولکس‌واگن گلف خودروی سال جهان را در سال ۲۰۰۹، با فولکس‌واگن گلف ام‌کا۶ و در سال ۲۰۱۳ با فولکس‌واگن گلف ام‌کا۷ به دست آورد. گلف یکی از تنها سه اتومبیل، در میان دیگران یعنی رنو کلیو و اوپل/واکسهال آسترا است، که رای خودروی سال اروپا را دو بار، در سال ۱۹۹۲ و ۲۰۱۳ به دست آورده است.[۳] فولکس‌واگن گلف در لیست سالانه ۱۰ بهترین ماشین و راننده چندین بار انتخاب شده است. گلف ام‌کا ۷ جایزه خودروی سال ترند موتور را در سال ۲۰۱۵ به دست آورد، و Mk1 GTI نیز در سال ۱۹۸۵ موفق به کسب جایزه شد (با توجه به این که در پنسیلوانیا ساخته شده است.)

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Gareth Kent (30 March 2007). "VW Golf build passes 25 million". carmagazine.co.uk. Retrieved 11 March 2008.
  2. Figures for 1974 to 1987: 4.7 million 3-door models, 2.55 million 5-doors, according to: Oswald, Werner (2001). Deutsche Autos 1945–1990, vol.3. Stuttgart: Motorbuch Verlag. pp. 86–87. ISBN 3-613-02116-1.
  3. "Previous Winners" (به اسپانیایی). Car of the Year. Archived from the original on 31 October 2011. Retrieved 9 November 2011.

پیوند به بیرون[ویرایش]

گلف در وب‌سایت فولکس‌واگن