فرم فکتور (طراحی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مقایسه برخی از فرم فاکتورهای رایج مادربرد

فرم فاکتور جنبه‌ای از طراحی سخت‌افزار است که اندازه، شکل و دیگر مشخصات فیزیکی قطعات به خصوص در لوازم الکترونیکی مصرفی و بسته‌بندی الکترونیکی را تعریف و تشریح می‌کند.[۱][۲] فرم فاکتور ممکن است نشان‌دهندۀ کلاس گسترده‌ای از قطعات با اندازۀ مشابه یا فقط توصیف یک استاندارد خاص باشد.

تکامل و استاندارد

با کوچک و کوچکتر شدن سخت‌افزار‌های الکترونیکی برمبنای قانون مور و الگوهای مرتبط با آن، امکان دسترسی به فرم فاکتورهای بیش از پیش کوچکتر میسر می‌شود. این قائده بر روی پیشرفت‌های خاص فن‌آورانه، مانند PCI Express، به شدت مصداق داشته، هرچند سرعت کوچتر شدن فرم فاکتور در طول تاریخ نسبت به سرعت کوچک شدن خود قطعات الکترونیکی کندتر بوده‌است. استانداردسازی فرم فاکتورها برای سازگاری تولید سخت‌افزار بین تولیدکنندگان مختلف یک امر الزامی و حیاتی است.

بده بستان‌ها

فرم فاکتورهای کوچکتر باعث استفاده بهینه از فضای محدود، انعطاف‌پذیری بیشتر در هنگام قرار دادن قطعات در داخل یک مجموعه بزرگتر، کاهش استفاده از مواد و سهولت بیشتر در حمل و نقل و استفاده می‌شوند. اما درعوض به‌طور معمول متحمل هزینۀ بیشتر در طراحی، ساخت و تولید و تعمیر و نگهداری در طول چرخه حیات مهندسی محصول می‌شوند و و توسعه پذیری کمتری نسبت به فرم فاکتورهای بزرگتر دارند. به ویژه در طراحی فرم فاکتورهای کوچکتر برای کامپیوتر و تجهیزات شبکه باید ملاحظات مربوط به سرد کردن وسیله نیز مد نظر قرار بگیرند.[۳] نگهداری و تعمیر توسط کاربر نهایی در دستگاه‌های الکترونیکی دارای فرم فاکتورهای کوچک مانند گوشی‌های تلفن همراه اغلب امکان‌پذیر نیست و ممکن است توسط سازنده جزو بندهای نقض وارانتی لحاظ گردد، این قبیل دستگاه‌ها اگر خراب شوند نیاز به سرویس حرفه‌ای دارند یا غیرقابل تعمیر بوده و باید تعویض شوند.[۴]

نمونه‌ها

مقایسه فرم فاکتور دستگاه‌های قابل حمل مختلف (از کوچکترین تا بزرگترین: کنسول بازی دستی نینتندو، نوت بوک ایسوس Eee PC و لپ تاپ مک بوک)

فرم فاکتورهای‌های کامپیوتری

شامل مجموعه ای از استانداردهای صنعتی برای مادربرد‌ها، تعیین ابعاد، منابع قدرت، قرار دادن سوراخ‌ها و پورت‌ها و پارامترهای دیگر می‌شوند. انواع دیگر از فرم فاکتورها برای کامپیوتر عبارتند از:

قطعات

فرم فاکتورهای موبایل

جستارهای وابسته

منابع

  1. "Form factor". Webopedia. Quinstreet Enterprise. Retrieved 13 June 2016.
  2. "Form factor". WhatIs.com. TechTarget. Retrieved 13 June 2016.
  3. Morrison, John (April 4, 2016). "Passive Cooling – An Experiment". SFF Network. Minutiae. Retrieved 13 June 2016.
  4. Prowse, David L. (September 27, 2012). "CompTIA A+ Exam Cram: Mobile Device Hardware and Operating Systems". Pearson IT Certification. Pearson Education. Retrieved 13 June 2016.