فرماندهی عالی نیروهای متفقین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
مقر ستاد فرماندهی عالی متفقین توکیو ژاپن. ۱۹۵۰

فرماندهی عالی نیروهای متفقین (انگلیسی: Supreme Commander for the Allied Powers) به اختصار (S.C.A.P) نام ستادی است که پس از اشغال ژاپن در شهر توکیو به فرماندهی ژنرال داگلاس مک آرتور ایجاد شد. این ستاد با هدف رسیدگی به جرائم جنگی دول محور شرق و جلوگیری از جنگی نو و همچنین کمک به ملت آسیب دیده ژاپن تشکیل شد.

اروین رومل

به جرات می‌توان گفت که معروفترین ژنرال آلمانی جنگ جهانی دوم اروین رومل بود. نبوغ ذاتی رومل در فرماندهی و مدیریت

جنگ به همراه خصایص انسانی او در رفتار با اسرا و نیروهای تحت امرش باعث شد که همه طرفهای دگیر در جنگ حتی دشمنانش از او با احترام یاد کنند.

اروین جوناس رومل در ۱۵ نوامبر ۱۸۹۱ در " هاندهایم " وتمبرگدیده به جهان گشود. پدر بزرگ و پدر رومل هر دو معلم مدرسه بودند و مادر رومل دختر یک خانواده صاحب منصب بود. پدر رومل در ابتدا یک افسر توپخانه بود که بعدها، معلمی را برگزیده بود.

پس از تأسیس امپراطوری آلمان در سال ۱۸۷۱ داشتن شغل نظامی به عنوان یک افسر ارتش برای جوانان آلمانی بسیار دلخواه و ایده‌آل بود. به این ترتیب رومل بنا بر توصیه پدرش به ارتش پیوست.

او در سال ۱۹۱۰ به عنوان دانشجوی دانشکده افسری وارد هنگ ۱۲۴ پیاده وتمبرگ شد.

طی جنگ جهانی اول رومل با درجه ستوانیدر جبهه خای فرانسه، رومانی، و ایتالیا جنگید و به دلیل شجاعتهایی که از خود نشان داد مفتخر به دریافت یک صلیب آهنین درجه ۱ و یک صلیب آهنین درجه ۲شد.

درک عمیق او از نفرات تحت فرمانش به همراه شجاعت منحصر به فرد و استعداد ذاتیدر فرماندهی، موجب درخشش رومل در جنگ و خصوصاً در جبهه ایتالیا گردید. لیاقت‌ها و شجاعت‌های رومل در صحنه‌های نبرد، آینده درخشانی را برای او نوید می‌داد.

در ارتش آنروز آلمان داشتن یک سمت دز ستاد فرماندهی کل یک راه معمول برای پیشرفت محسوب می‌شد ولی رومل از رفتن به‌ای راه صرف نظر کرد و همواره سعی کرد یک افسر عملیاتی باقی بماند. همانند بسیاری از فرماندهان بزرگ، رومل نیز علاقه فراوانی به تدریس داشت و بنا بر این درآ کادمیهای علوم نظامی به تدریس پرداخت.

رومل تجارب عملیاتی جنگ جهانی اول را همراه تغکر نظامی آکادمیک در هم آمیخت و کتابی تحت نام Infanterie geriftan "" حملات نیروهای پیاده "" را به رشته تحریر درآورد که در سال ۱۹۳۷ منتشر و از شهرت به سزایی بر خوردار است.

در سال ۱۹۳۸ پس از الحاق اتریش به آلمان رومل که در آن زمان به درجه سرهنگی نا یل شده بود به ریاست دانشکده افسری «واینر نوستات» در نزدیکی وین برگزیده شد.

هنگامی که جنگ جهانی دوم آغاز شد رومل که از افسران مورد علاقه هیتلر بود، به فرماندهی نیروهای محافظ هیتلر منصوب شد با اینکه این سمت یکی از مهمترین سمت‌های آن روز ارتش آلمان محسوب می‌شد ولی رومل که همواره دوست داشت یک افسر عملیاتی باقی بماند از شغل جدید خود راضی نبود.

سر انجام در ماه فوریه سال ۱۹۴۰ یک فرصت طلایی نصیب رومل شد. به رومل پیشنهائ شد تا فرماندهی لشکر هفتم زرهی را بپذیرد و او که منتظر چنین فرصتی بود بیدرنگ آنرا پذیرفت. رومل تا آنروز فرماندهی هیچ واحد زرهی را نپذیرفته بود ولی سریعاً به تواناییهای تهاجمی و امکانات چشمگیر قوای مکانیزه و زرهی پی برد.

رومل که ذهنی خلاق داشتفهمید که بهترین راه برای در هم کوبیدن قوای خسته دشمن در میدانهای عملیاتی وسیع، استفاده از نیروهای زرهی می‌باشد.

فرماندهی بینظیر رومل در تهاجم به سوی سواحل کانال انگلیس در ما مه ۱۹۴۰، جسارت و قوه ابتکار بی نظیر او را بر همگان آشکار کرد. طی این عملیات که به ضربه داس شهرت داشت، ارتش آلمان توانست خطوط دفاعی متفقین را در هم بکوبد و آنها را تا سواحل کانال انگلیس به عقب براند و رومل مفتخر به دریافت دو صلیب آهنین درجه۱ و درجه ۲ دیگر شد.

ادولف هیتلر

آدولف هیتلر

آدولف هیتلر (۲۰ آوریل، ۱۸۸۹۳۰ آوریل، ۱۹۴۵) پیشوای حزب ملی کارگران سوسیالیست آلمان(حزب نازی) و آلمان نازی از ۱۹۳۳ تا ۱۹۴۵. دارای مقاماتی همچون صدر اعظم آلمان، رئیس دولت، وریاست ایالات، یک دیکتاتور مطلق و سخنرانی با استعداد، هیتلر یکی از مهم‌ترین پیشوایان تاریخ جهان است و به همین دلیل مورد توجه‌است. مجموعهٔ ارتشی- صنعتی او توانست آلمان را از بحران اقتصادی ناشی از جنگ جهانی اول خارج سازد و قوای تحلیل رفته آلمان را ترمیم نماید و آن را تبدیل به یکی از قدرت‌های برتر اروپا نماید.

هیتلر مبادرت به ایجاد یک آلمان بزرگ نمود. یکی از دلایل اولیه و عمده وقوع جنگ جهانی دوم الحاقاتریش و تهاجم به چکسلواکی و لهستان در ۱۹۳۹ توسط او بود که در نتیجه انگلستان و فرانسه به آلمان اعلام جنگ کردند. جنگی که بین دو قدرت محور و متفقین درگرفت و در طی این مدت خرابی‌های بسیاری در اروپا به وجود آمد. هیتلر به طور مستقیم مسئول هدایت و رهبری سیاست نژادی آلمان نازی، کشتار و سوزاندن جمعی، مرگ و آوارگی میلیون‌ها نفر است. او پس از اینکه متوجه نابودی نیروهای رایشسوم شد، قبل از رسیدن نیروهای ارتش سرخ در پناهگاه زیرزمینی خود در برلین دست به خودکشی زد.

ژوزف استالین

ژوزف استالین

ژوزف استالین (به روسی: Иосиф Сталин) (زاده ۱۸ دسامبر ۱۸۷۸-درگذشته ۵ مارس ۱۹۵۳) رهبر و سیاستمدار کمونیست شوروی بود که از اواسط دهه ۲۰ تا مرگش در ۱۹۵۳ رهبر عملی حزب کمونیست اتحاد شوروی و نتیجتاً رهبر دو فاکتوری کل این کشور بود. بسیاری او را مسئول مرگ انسان‌های بسیاری می‌دانند و رقم «قربانیان» او را از ۴ تا ۲۰۰ میلیون رقم می‌زنند. (در این زمینه اختلافات بسیاری وجود دارد)

او با نام یوسف ویسارینویچ جوگاشویلی (به گرجی: იოსებ ბესარიონის ძე ჯუღაშვილი) به دنیا آمد و در ۱۹۲۲ به مقام دبیر کل حزب کمونیست اتحاد شوروی رسید. پس از مرگ ولادیمیر لنین، استالین موفق شد در مبارزه قدرت در دهه ۲۰ بر لئون تروتسکی پیروز شود و رهبری حزب را در دست گیرد. در دهه ۱۹۳۰ استالین تصفیه کبیر را آغاز کرد که به کمپینی از سرکوب سیاسی، دستگیری و قتل مخالفان معروف است که در ۱۹۳۷۷ به اوج رسید.

حکومت استالین آثار ماندگار بسیاری داشت که تا پایان دولت شوروی در آن باقی ماندند گرچه مائوئیست‌ها، خوجه ئیست‌ها، آنتی رویزیونیست‌ها و بسیاری دیگر او را آخرین رهبر سوسیالیست واقعی در تاریخ اتحاد شوروی می‌دانند و عروج خروشچف و استالین زدایی پس از استالین را «رویزیونیسم» می‌خوانند. استالین مدعی بود که سیاست‌هایش بر مارکسیسم-لنینیسم بنا شده‌اند اما اکنون نظام اقتصادی و سیاسی او را بیشتر استالینیسم می‌خوانند. (گرچه بعضی از طرفداران استالین با این عنوان مخالفند).

استالین در ۱۹۲۸ سیاست نپ (NEP) (سیاست جدید اقتصادی) که در دهه ۲۰ جریان داشت را با «برنامه‌های پنج ساله» و «کشاورزی کلکتیو» تعویض کرد. با این سیاست‌ها و تحت رهبری استالین، اتحاد شوروی تا پایان دهه ۳۰ از کشوری با جمعیت غالب دهقانی به یکی از قدرت‌های صنعتی جهان بدل شد.

مصادره گندم و غذاهای دیگر توسط مقامات شوروی به دستور استالین از عوامل قحطی بین سال‌های ۱۹۳۲ تا ۱۹۳۴ بود (بخصوص در اکراین، قزاقستان و قفقاز شمالی). بسیاری از دهقانانی که با مصادره و کلکتیویزاسیون مخالفت می‌کردند با برچسب «کولاک» سرکوب و دستگیر می‌شدند.

استالین رهبر اتحاد شوروی در زمان جنگ جهانی دوم بود و تحت رهبری او این کشور نقشی حیاتی در شکست آلمان نازی در آن جنگ داشت (این جنگ در شوروی با نام جنگ کبیر میهنی شناخته می‌شود). پس از جنگ، استالین اتحاد شوروی را به عنوان یکی از دو ابرقدرت جهانی مطرح کرد و تقریباً چهار دهه پس از مرگ او در ۱۹۵۳۳ این موقعیت همچنان برجا بود.

حکومت استالین را بسیاری به «کیش شخصیت پرستی» و شیوه‌های مخفی حذف مخالفین محکوم می‌کنند. نیکیتا خروشچف، جانشین استالین، حکومت و کیش شخصیت استالین را در کنگره معروف حزب کمونیست شوروی در ۱۹۵۶ محکوم کرد و پروسه استالین زدایی را آغاز کرد که بعدها به جدایی چین و شوروی انجامید.

وینستون چرچیل

وینستون چرچیل

سر وینستون چرچیل (۳۰ نوامبر، ۱۸۷۴ - ۲۴ ژانویه، ۱۹۶۵) با نام اصلی «لئونارد اسپنسر وینستون چرچیل»، سیاستمدار، نخست وزیر و نویسندهٔ انگلیسی در آکسفوردشایر انگلیس به دنیا آمد.[ویرایش]

او پسر بزرگ راندولف چرچیل بود. وینستون در دنیای سیاست انگلیس نقش بزرگی به عهده داشت چرا که نقش و دخالت سلطنت را در سیاست انگلیس به تدریج تقلیل داد و تأثیرات این عملکرد از دوران ملکه ویکتوریا تا ملکه الیزابت دوم به چشم می‌خورد.

در دوران فعالیت نظامی در سودان بود و به چشم خود استفاده از بمب اتمی و پایان جنگ جهانی دوم را دید.

|+| نوشته شده توسط yps در یکشنبه هفدهم خرداد ۱۳۸۸ | [null نظر بدهید]

گئورگی کنستانتینویچ ژوکوف

گئورگی ژوکوف

گئورگی کنستانتینویچ ژوکوف (زاده ۱ دسامبر ۱۸۹۶- درگذشته ۱۸ ژوئن ۱۹۷۴)، معروف به «مارشال ژوکوف»، فرمانده نظامی و سیاست‌مدار اتحاد شوروی بود بسیاری او را موفق‌ترین فرماندهٔ زمینی جنگ جهانی دوم می‌شناسند. شهر برلین به دست او گشوده شد. نیروهای او نخست رایشتاگرا به دست آوردند و شکست آلمان نازی را اعلام کردند. پس از آن ژوکوف به عنوان ژنرال پیروز در شهرمسکو رژه پیروزی رفت.

پس از جنگ استالین او را به ماموریتهای بی‌ارزشی که در خور او نبود می‌فرستاد. از ژوکوف دو دختر به جای مانده است.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]