فاطما گل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فاطما گل
Fatmagül'ün Suçu Ne afişi.jpg
ژانردرام - عاشقانه
گونهMP4
سازندهودات تورکالی
کارگردانهیلال سارال
بازیگرانبرن سات
انگین اکیورک
سدا گوون
سومرو یاوروجوک
مرات دالتابان
کان تاشانر
انگین اوزتورک
جیوان جانووا
کشور سازندهترکیه
زبان‌(های) اصلیترکی
تولید
مکان‌هااستانبول - ازمیر
مدتدقیقه 90
انتشار
شبکهٔ اصلیپخش در ایران GEM TV - Kanal D ترکیه - افغانستان شبکه ToLo
فرمت صداamc
انتشار اولیهcompany >تعداد قسمت‌ها ۱۶۰

فاطما گل (به ترکی استانبولی: ?Fatmagül'ün Suçu Ne) به معنای گناه فاطماگل چه بود؟ نام مجموعهٔ تلویزیونی ترکی است که از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ کانال دی ترکیه پخش شد.

خلاصه داستان[ویرایش]

فاطما گل اسم دختری است که با برادر ساده‌اش راحمی و زن داداش طمعکارش مقدس و برادر زاده ۶ ساله‌اش مراد در روستای چشمه واقع شده در استان ازمیر ترکیه زندگی می‌کنند. فاطماگل نامزدی دارد به نام مصطفی. در این روستا پسر دیگر ای به نام کریم با زنی به نام مریم زندگی می‌کند، مریم بعد فوت مادر کریم او را بزرگ کرده‌است و وابستگی خاصی بهم دارند. این روستای خوش آب و هوا محل اقامتگاه ویلایی ثروتمندان ترکیه از جمله خانواده یاشاران است که قسمتی دیگر از بازیگران سریال را تشکیل می‌دهد. رشات و رفات یاشاران دو برادر و مالک شرکت یاشاران هستند و همسرانشان پریهان حیلمیه که بسیار به هم نزدیک اند و سلیم یاشاران پسر رشات و اردوعان یاشاران پسر رفات هستند. ملتم دختر سیاستمدار تورونل و اندراست که در شرف ازدواج با سلیم است و منیر وکیل قدرتمند و برادر پریهان است. خانواده ناملی که دوست خانوادگی یاشاران‌ها و به کمک آن‌ها ثروتمند شده‌اند لمان و شمسی هستند که پسری به اسم وورال دارند که بسیار به سلیم و اردوعان و کریم نزدیک است.

پسر رشات یاشار یعنی سلیم یاشاران برای برگزاری جشن نامزدیش با نامزدش ملتم وارد این روستا می‌شوند تا کنار ویلاهای مجللشان این جشن را برگزار کنند. شب جشن نامزدی فاطماگل نیز برای کار به ویلای یاشاران‌ها می‌رود. از طرفی پسرها (اردوعان، سلیم، وورال و کریم) از کنار دریا بعد مهمانی نامزدی در حال مشروب خوردن بودند و به حال خودشان نبودند و قرار بود مصطفی به ماهی‌گیری برود که نیمه شب فاطما گل برای بدرقه اش به طرف قایق به راه افتاد و در راه آن پسرها را دید و کریم در عالم مستی فاطما گل را به آن‌ها نشان داد و اردوعان او را گرفت و به فاطما گل تجاوز کرد و بعد سلیم و وورال به او تجاوز کردند اما تنها کسی که به خودش واقف بوده کریم بود که کاری با فاطما گل نکرد و فقط تا صبح بالای سر فاطماگل نشست و او را نگاه کرد اما خودش نمی دانست که کاری نکرده‌است و مدتی بعد وورال به او گفت و او دچار عذاب وجدان شدید شد که چرا مانع آن‌ها را نشده‌است. فردای آن روز مریم که در حال جمع کردن گیاهان دارویی بود او را پیدا کرده و اورژانس خبر کرد و مقدس حلقهٔ نامزدی سلیم یاشاران را در محل جرم پیدا کرد و به خانواده یاشاران نشان داد و آن‌ها متوجه شده و منیر که وکیل است با باج دادن به بیمارستان آن‌ها را وادار کرد که به پلیس بگویند نتیجه تجاوز نبوده و با میل خود فاطماگل بوده‌است و بدین ترتیب خانواده یاشاران با دادن پول و رشوه به زن داداش فاطماگل موفق می‌شوند ماجرا را برای مدتی پنهان نگه دارند از طرفی یاشاران‌ها موفق می‌شوند کریم را راضی کنند که بگوید با فاطماگل رابطه داشته و به همین شکل برای آرام نگه داشتن فضا با فاطماگل ازدواج کند حال فاطماگل که دنیای امید و آرزوهایش نابود شده در حالی مصطفی دیگر حاضر به ازدواج با او نیست و او را خیانتکار می‌داند تن به ازدواج با کریم می‌دهد و با کمک منیر با یکدیگر ازدواج می‌کنند و این در حالی است که آنها مجبورند برای فرار از خبر بی آبرویی که در سرتاسر روستا در حال پخش است به استانبول نقل مکان کنند و پس از نقل مکان به استانبول و مواجهه با اتفاقات بسیار زیاد مانند خبردار شدن ملتم نامزد سلیم از ماجرای تجاوز و آمدن مصطفی نامزد سابق فاطماگل به استانبول به قصد انتقام و این در حالی است که کریم احساس می‌کند عاشق فاطماگل شده‌است…

بازیگران[ویرایش]

بازیگر نقش
برن سات فاطما گل کتنجی/ایلگاز. شخصیت اصلی داستان. در ابتدای سریال توسط اردوعان، سلیم و وورال به او تجاوز می‌شود. کریم برای محافظت از او با او ازدواج می‌کند و آن‌ها بعدها عاشق هم می‌شوند و دختری به نام انیسه به دنیا می‌آید. مادر انیسه، خواهر کوچکتر راحمی و خواهر شوهر مقدس، عمهٔ مراد.
انگین اکیورک کریم ایلگاز. همسر فاطماگل و برادر معنوی مریم آکسوی. برادر ناتنی دنیز و دشمن مصطفی و دوست امره است. قبل از ملاقات فاطما گل با کریستین رابطه داشته‌است.
گُزده کجااوغلو دنیز ایلگاز. خواهر ناتنی کریم.
سومرو یاوروجوک مریم آکسوی (ابه ننه). مادر معنوی کریم و بعداً همسر کادیر.
مرات دالتابان منیر تلجی. برادر پریهان یاشاران. وکالت سلیم، اردوعان و وورال را عهده‌دار و با لمان رابطه داشته‌است. دشمن کریم، فاطما گل و مصطفی و رقیب اردوعان است.
کان تاشانر اردوعان یاشاران. متجاوز به فاطما گل. منیر رقیب او است. پسر حیلمیه و رفات یاشاران و برادر زاده رشات یاشاران است. دوست وورال و دشمن فاطماگل، کریم و مصطفی است.
انگین اوزتورک سلیم یاشاران. پسر پریهان و رشات یاشاران و برادر زاده رفات یاشاران است. پسر عموی اردوعان و دوست وورال است. یکی از متجاوزان فاطما گل. نامزد سابق ملتم آلاگَز و دشمن فاطماگل، کریم و مصطفی است.
اسرا درمانچی‌اوغلو مقدس کتنجی. زن برادر فاطماگل، همسر راحمی و مادر مراد است. زنی پول‌پرست که رابطه‌ای با پدر واقعی مراد - صالح مرجانلی - داشته‌است.
بولنت سیران راحمی کتنجی. برادر بزرگتر فاطماگل، همسر مقدس، ناپدری مراد و برادر زن کریم، قدری کند ذهن است.
آتا ییلماز اونال مراد کتنجی. پسر صالح مرجانلی و مقدس کتنجی. قوم و خویش ناتنی فاطماگل و کریم.
موسی اوزونلر رشات یاشاران. همسر پریهان، پدر سلیم و برادر رفات یاشاران است. منیر برادر زن و اردوعان برادرزاده اوست. دوست لمان و شمسی و دشمن فاطماگل، کریم و مصطفی است.
مهمت اولسو رفات یاشاران. همسر حیلمیه، پدر اردوعان، برادر رشات و عموی سلیم است.
جیوان جانووا کادیر (غدیر) پاکالین. وکیل فاطماگل و همسر مریم آکسوی (در آینده). دوست کریم، راحمی و عمر است.
آلپر کوت عمر آکاری. وکیل کریم و دوست و همکار کادیر.
فیرات چلیک مصطفی نالچالی. پسر هالیده و امین نالچالی و همسر هاجر (آسو) و پدر بچه‌شان است. قبلاً نامزد فاطماگل بود. قسم انتقام از کریم را خورده و رابطه کوچکی با ملتم داشته‌است. به‌طور تصادفی وورال را می‌کشد به همین دلیل به زندان می‌افتد شب ازدواج کریم و فاطما گل قصد فرار از زندان را دارد اما به ضرب گلوله پلیس از پای در می‌آید.
سروت پاندور لمان ناملی. مادر وورال و همسر شمسی ناملی. رابطه کوتاهی با منیر تلجی داشته‌است. بعد از مرگ پسر و همسرش، خودکشی می‌کند.
شمسی ناملی پدر ووورال و همسر لمان. در یک تصادف رانندگی می‌میرد.
بورا گولسوی وورال ناملی. پسر لمان و شمسی ناملی. متجاوز فاطما گل، دوست سلیم، اردوعان و آسو است. به خاطر عذاب وجدانی که می‌گیرد، خودکشی می‌کند. جان سالم به در می‌برد اما بعداً توسط مصطفی کشته می‌شود.
عزیز سروان تورونر آلاگُز. سیاستمدار سرشناس، پدر ملتم و همسر اندر است. به خاطر خودکشی می‌میرد.
ودا یورتسور ایپک اندر آلاگُز. مادر ملتم و همسر تورونر.
سدا گوون ملتم آلاگُز. دختر اندر و تورونر آلاگُز و دوست گایه است. بعد از فهمیدن حقیقت بانی و پشتیبان فاطماگل می‌شود. رابطه کوتاهی با مصطفی داشته‌است.
دنیز تورکالی پریهان یاشاران. همسر رشات، مادر سلیم و دوست شمسی و لمان است.
دنیز بایتاش حیلمیه یاشاران. همسر رفات و مادر اردوعان.
سِوتاپ اوزالتان آسوده (هاجر) اوواجیک. همسر مصطفی. قبلاً یک تن‌فروش بوده‌است. عاشق مصطفی و مادر بچه‌شان است. رقیب فاطماگل به حساب می‌آید.
آلپر سایلیک سامی. دوست و همکار آسو.
ساجده تاشانر هالیده نالچالی. مادر مصطفی و همسر امین به خاطر بیماری در بیمارستان فوت می‌کند.
تویگون آتش امین نالچالی. پدر مصطفی بر اثر سکته می‌میرد.
کلارا فراست کریستین نورتون. عاشق کریم و رقیب فاطماگل.
امره یِتیم امره. دوست کریم و فاطماگل.
نیلا کایا گایه. دوست ملتم.

نقش بازیگران[ویرایش]

بخش بازیگر
بهترین بازیگر نقش اول مرد انگین اکیورک
بهترین بازیگر نقش اول مرد بولنت سیران
بهترین بازیگر نقش اول زن برن سات
بهترین بازیگر نقش مکمل مرد فیرات چلیک
بهترین بازیگر نقش مکمل مرد کان تاشانر
بهترین بازیگر نقش مکمل مرد انگین اوزتورک
بهترین بازیگر نقش مکمل مرد موسی اوزونلر
بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جیوان جانووا
بهترین بازیگر نقش مکمل مرد بورا گولسوی
بهترین بازیگر نقش مکمل زن اسرا درمانچی‌اوغلو
بهترین بازیگر نقش مکمل زن سومرو یاوروجوک
بهترین بازیگر نقش مکمل زن سدا گوون
بهترین بازیگر نقش مکمل زن ساجده تاشانر
بهترین بازیگر نقش مکمل زن سِوتاپ اوزالتان

پخش مجموعه[ویرایش]

فصل تعداد قسمت‌ها اپیزودها قسمت اول قسمت آخر زمان پخش (EET) سال پخش
فصل ۱ ۳۹ ۱–۳۹ ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۰ ۱۶ ژوئن ۲۰۱۱ ۲۰:۰۰ ۲۰۱۰–۲۰۱۱
فصل ۲ ۴۱ ۴۰–۸۰ (پایان) ۸ سپتامبر ۲۰۱۱ ۲۱ ژوئن ۲۰۱۲ ۲۰:۰۰ ۲۰۱۱–۲۰۱۲

منابع[ویرایش]