غلامحسین مراقبی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

غلامحسین مراقبی پژوهشگر و محقق در زمینه تاریخ ایران به ویژه تاریخ معاصر و مشروطه است.

زندگی‌نامه[ویرایش]

غلامحسین مراقبی متولد ۱۳۲۰ بروجرد بوده و در زمینه‌های تاریخ، فرهنگ و ادبیات دارای تألیفات و نوشتار است. پژوهش‌های وی در زمینه تاریخ مطبوعات نیز گسترده بوده و یکی از پژوهشگران در زمینه تاریخ مطبوعات است.

وی سردبیر نشریه «بررسی‌های تاریخی ایران» نیز بوده‌است که نشریه تخصصی به مدیر مسوولی یحیی شهیدی در زمینه تاریخ ایران بوده‌است. این نشریه پس از چاپ دو شماره توسط هیت نظارت بر مطبوعات توقیف شد. یحیی شهیدی پیش از انقلاب مدتی سردبیر بررسی‌های تاریخی بوده‌است.

وی هم‌اکنون (۲۰۰۷) به عنوان ویراستار ادبی در انتشارات دانشگاه تهران به فعالیت پرداخته و با شبکه رادیو فرهنگ و شبکه رادیویی گفتگو همکاری دارد.[۱] وی سردبیر و عضو هیت تحریریه چندین ماهنامه و نشریه از جمله فرجاد، سیمرغ، بررسی‌های تاریخی ایران نیز بوده‌است.[۲] نثر وی نافذ، تأثیرگذار و خاص بوده به نحویکه لحن، وزن و کلام نوشتارهای وی برای خوانندگان به راحتی قابل تمایز می‌باشد. [نیازمند منبع] در زیر نمونه‌ای از کارهای نامبرده برای درک خوانندگان ازادبیات نوشتاری وی ذکر می‌شود:

تاریخ شنیداری ایران. گفتگو با شاپور بختیار"

"با دریغ، توهم توطئه سخت در میان ما جا افتاده. باور داریم و پای می‌فشریم که همه دستورها از فرای مرز می‌رسد، آنهم از سوی دولت‌های ابر توانا. انگلیس، روس و آمریکا در باور بسیاری از ما، بازیگران اصلی قدرتند: آنان که مهره‌ها را جابجا می‌کنند و... از دیدگاه اینان سید ضیا، رضاشاه، فروغی، قوام، علا، رزم آرا، امینی و ... همه و همه مامورین خارجی اند. بر این باور غلط است که بختیار گرفتار توهم توطئه می‌شود و با قاطعیت می‌گوید او را دیگران به روی کار آورده‌اند!"

کتابشناسی[ویرایش]

نادرشاه افشار. جيمز بيلي فريزر. ترجمه: ميرزا ابوالقاسم قراگوزلو، نايب السلطنة احمد شاه قاجار،

مقدمه بر دورة اول روزنامة مرد امروز. حافظ در بستر زبان‌ها. ساخت‌واژه‌هاي مولوي در غزل‌ها. آموزه‌هايي در بارة نگارش، خوانش و گويش. داستان‌هاي پارسي. کلیات شمس تبریزی، دفتر یکم، دوم، سوم

وی دارای تألیفات دیگری نیز می‌باشد که تحت عنوان م. گودرز به چاپ رسیده است از آنجمله:

  • خرده بورژوازی از درون
  • «سخنی چند دربارهٔ شاهنامه». عبدالحسین نوشین (کوشش و پانوشت)، تهران: انتشارات اساطیر ۱۳۶۷.

پانویس[ویرایش]

  1. رادیو گفتگو
  2. مجله بررسی‌های تاریخی ایران ، [سال اول ، شماره اول و دوم ، ١٣٧٠]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]