عصب بویایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
عصب بویایی
Gray771.png
The Olfactory Nerve
Brain human normal inferior view with labels en.svg
Inferior view of the human brain, with the cranial nerves labelled.
جزئیات
لاتین nervus olfactorius
شناسه‌ها
فهرست گری [۱]
سرعنوان پزشکی A08.800.800.120.640
واژگان آناتومی A14.2.01.005%20Entity%20TA98%20EN.htm A14.2.01.004، A14.2.01.005
اف‌ام‌اِی 46787
Anatomical terms of neuroanatomy

عصب بویایی (به انگلیسی: Olfactory nerve) اولین زوج از میان دوازده زوج عصب مغزی است. این عصب جزیی از دستگاه بویایی است. عصب بویایی فاقد هسته بوده و مسیر کوتاهی در دستگاه عصبی مرکزی دارد. عصب بویایی همانند عصب بینایی[۱] و برخلاف سایر اعصاب مغزی، جزو دستگاه عصبی مرکزی محسوب می‌شود. گیرنده‌های حسی بویایی در غشاء مخاط بویایی که یک ناحیه اختصاصی به وسعت ۵/۲ سانتی‌متر در هر غشاء مخاط بینی است، قرار دارند.[۲] این گیرنده‌ها به رایحه‌های مختلف، پاسخ‌های گوناگون می‌دهند. پیام‌های بویایی برخلاف اطلاعات حسی دیگر از تالاموس عبور نمی‌کنند.

مسیر عصب بویایی[ویرایش]

نورون‌های بویایی از اپی تلیوم بویایی واقع در قسمت فوقانی حفره بینی شروع می‌شوند. این نورون‌ها دوقطبی بوده که در میان اپی تلیوم بویایی انتشار می‌یابند و حاوی گیرنده‌های حساس بویایی هستند. آکسون‌های نورون‌های دو قطبی، عصب بویایی را می‌سازند. رشته‌ها (آکسون‌ها) ی عصب بویایی[۳] در پیاز بویایی[۴] خاتمه می‌یابند. دو پیاز بویایی بوسیله رابط پیشین (قدامی) با یکدیگر نیز ارتباط دارند. آکسون‌های عصب بویایی از طریق صفحه غربالی استخوان پرویزنی(Ethmoid) به حفره جمجمه وارد شده که در پیاز بویایی پایان می‌یابند. پیاز بویایی یک توده عصبی بیضی شکل به طول ۱۲ میلی‌متر و عرض ۵ میلی‌متر است که بر روی تیغه غربالی استخوان پرویزنی تکیه کرده و آکسون‌های عصب بویایی به سطح تحتانی آن وارد می‌شوند.[۵] دو پیاز بویایی که در ارتباط با زوج یکم مغزی هستند، در کف لوب پیشانی[۶] قرار می‌گیرند.

آکسون‌های عصب بویایی فاقد میلین هستند. نورون‌های اولیه بویایی در حال نابودی و جایگزینی مداوم بوده و توسط سلول‌های پیش ساز اپی تلیوم بویایی جایگزین می‌شوند و این درحالی است که هیچ‌یک از نورون‌های دیگر در دستگاه عصبی توسط سلول‌های پیش ساز جایگزین نمی‌شوند.[۷]

قشر بویایی[ویرایش]

انتقال اطلاعات بویایی از پیاز بویایی به نیمکره‌های مغزی، ازطریق راه بویایی[۸] صورت می‌گیرد. سلول قشری اصلی عبارت است از سلول میترال که دندریت آنها وارد چندین گلومرول بویایی شده و حدود هزار آکسون نورون دوقطبی را دریافت می‌کند.[۹] آکسون سلول‌های میترال (همچنین سلول‌های کلافه‌ای) در راه بویایی قرار می‌گیرند و ازطریق سه نوار خارجی، میانی و داخلی، وارد نواحی بویایی نیمکره‌های مغز می‌گردند. مسیر بویایی به مراکز عالی قشر مخ یک طرفه است، درحالی که راه‌های حسی دیگر به طرف قشر مغز به طور کامل یا اکثراً تقاطع می‌کنند.

قشر مخ بر اساس تکامل شامل آرکی کورتکس، پالئوکورتکس و نئوکورتکس است. آرکی کورتکس و پالئوکورتکس که در مجموع آلوکورتکس گفته می‌شود، مربوط به بویایی است. نواحی بویایی قشر مخ عبارتنداز:[۱۰]

 • ناحیه بویایی خارجی (اولیه) که اکثر فیبرها در این قسمت پایان می‌یابند.
 • ناحیه بویایی داخلی (ناحیه سپتال)
 • ناحیه بویایی میانی

پانویس[ویرایش]

 1. Optic nerve
 2. آمری نیا، رضا؛ بهروزی راد، نازیلا. ص 117
 3. Olfactory nerve fibers
 4. Olfactory bulb
 5. کوثریان، سید حسین. ص 215
 6. Frontal lobe
 7. میناگر، علیرضا و وثوق آزاد، ژاک. ص 449
 8. Olfactory tract
 9. میناگر، علیرضا و وثوق آزاد، ژاک. ص 453-452
 10. نراقی، محمد علی؛ حاجی حسینی، داود. ص 233

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 • نراقی، محمدعلی؛ حاجی حسینی، داود. ترجمه: نوروآناتومی W.C. Wongck.انتشارات جعفری.
 • میناگر، علیرضا و وثوق آزاد، ژاک. ترجمه: نوروآناتومی پایه و کاربردی پروفسور فیتزجرالد.انتشارات دانش‌پژوه.
 • آمری نیا، رضا؛ بهروزی راد، نازیلا. ترجمه: ساختمان و عمل مغز و اعصاب پروفسور ویلیام ویلیس. مؤسسه انتشارات تلاش.
 • رجحان، محمد صادق بافت‌شناسی انسانی پایه.انتشارات شرکت سهامی چهر.
 • کوثریان، سید حسین. نوروآناتومی (کالبدشناسی سلسله اعصاب مرکزی). مؤسسه انتشارات باورداران.